„Fenntartható” kávé a McDonald’s-ban

Borítókép: „Fenntartható” kávé a  McDonald’s-ban
A McDonald’s az elsők között vezette be a „Fenntartható” kávé forgalmazását, még 2007 januárjában. Azóta az Európában naponta kiszolgált egymillió csésze kávé a RA (Rainforest Alliance) által tanúsítottan “Fenntartható” forrásból származik.

A McDonald’s az elsők között vezette be a „Fenntartható” kávé forgalmazását, még 2007 januárjában. Azóta az Európában naponta kiszolgált egymillió csésze kávé a RA (Rainforest Alliance) által tanúsítottan “Fenntartható” forrásból származik.

Mit jelent a „fenntarthatóság”? Csak olyan kávétermelő gazdaságok kaphatnak ilyen igazolást, amelyek teljesítik azokat a speciális követelményeket, amik kiterjednek a termelés minden aspektusára, így a környezetvédelemre, az alkalmazottak jogaira és jólétére, illetve a termelő közösségek érdekeire.
Míg a globális kávéipar bevétele 60 milliárd dollár körül mozog, a kávétermelők ennek a hatalmas összegnek mindössze kevesebb, mint 10%-át kapják meg. A kávészemekért egyes helyeken már olyan keveset fizetnek, hogy a termelők inkább elhagyják területeiket. A Rainforest Alliance (RA) tanúsítás
gazdaságilag ösztönzi a kávé termesztőket, hogy fenntarthatóan termeljenek.
Biztosítja számukra a szükséges eszközöket és technológiát, segít megőrizni földjeik biztonságát, és kávétermesztésre alkalmasságát, öntöző vízforrásaik tisztaságát és dolgozóik jólétét.

Egy kávé árából egy százalék jut nekik
A világ legtöbb kávéját kicsiny családi gazdaságok termelik, akik nagyon keveset profitálnak abból
a kávéőrületből, amit a különböző kávékülönlegességek megjelenése (latték, cappuccinók, macchiatók) jelentett. Ők továbbra is a világ legszegényebb munkásai maradnak. A világon mintegy
25 millióan dolgoznak kávétermesztőként, akik azonban a kávézókban eladott kávé árából kevesebb mint egy százalékot kapnak.
A Rainforest Alliance Certified gazdaságokat a gazdák, dolgozóik és a környezet javára üzemeltetik.
Ez azt jelenti, hogy a Rainforest Alliance Certified gazdaságok dolgozói tisztességes és biztonságos körülmények között élhetnek és dolgozhatnak.
A tanúsítvány elérése és megtartása érdekében a gazdaságoknak számos elvárásnak kell megfelelniük, amelyek védik a dolgozók jogait, beleértve a szervezkedési jogot, a biztonságos munkakörnyezethez való jogot és a nemzeti minimálbérhez való jogot.

Az emberek és a Föld megóvása
Több mint 150 évvel ezelőtt a kávétermő területeket nem lehetett megkülönböztetni az őket körülvevő erdőktől. Az erdő állatai és madarai békésen együtt éltek a tradicionális kávétermesztési móddal.
A ’70-es években egy hibrid kávécserje bevezetésével (ami totális napsütést és a növényvédőszerek
használatát igényelte), megkezdődött a kávétermő területek melletti erdők kivágása és a hagyományos kávétermesztés feladása. A vadvilág eltűnőben, a növényvédőszerek belemosódtak a folyókba és az egykor burjánzó
kávégazdaságok rideg monokultúrás területté alakultak át. A Rainforest Alliance Certified gazdaságokban a kávé a természettel harmóniában terem meg.
A talaj védett, a vízi utak tiszták, a szemét mennyisége csökkent és visszaforgatott, a vadvilág és vándormadarak élőhelyei védettek.

Ahogy és ahol a kávét megtermelik
Costa Rica
vulkánikus talaja, hegyes domborzata és csapadékos éghajlata ideális a kávé termesztésére.
Amíg Costa Rica kávéipara általában a rosszul megfizetett nicaraguai bevándorlókra támaszkodik, a Rainforest
Alliance Certified gazdaságok dolgozói egészségügyi ellátást, biztonsági oktatást és legalább a minimálbért kapják. A munkanapok a tanúsított gazdaságokban rövidebbek, a túlórázás önkéntes és megfizetik.
Vietnam ma már a világ második kávéexportőre. A kávétermesztés rohamos emelkedése igen nagy terhelést jelent az ország természeti környezetére. E problémák megoldása érdekében a RA együtt dolgozik az ország vezető kávé
exportőreivel, hogy a kávétermesztést fenntarthatóvá tegyék. Ezeken a helyeken csökkentették a vegyszerfelhasználást, és megtanulták azt is, hogy a helyi vadvilág hogyan válik hasznukra: a madarak megeszik a kártevőket, a kígyók elfogyasztják a kávészemeket megevő rágcsálókat.
Etiópiában, a kávé „szülőhelyén” az első Arabica kávécserjét évszázadokkal ezelőtt ültették, Kaffában az ország dél-nyugati részében.
Ma sok millióan élnek a kávé termesztéséből, és a Rainforest Alliance Certified támogatásával egyre többen ősi módszerrel termesztik a kávét, ahogy a természet megteremtette.
A mohával borított mahagónia fák árnyékot nyújtanak a kávécserjéknek és búvóhelyet a madaraknak.


Amit a McCafé-ról tudni érdemes

A McCafé ötlete Ausztráliából indult el. 2003-ban a világon hatodikként, Közép-Európában pedig elsőként Budapesten nyitott McCafé-t a McDonald’s.

A McCafé kávézók nagy része a McDonald’s éttermein belül találhatóak, azonban attól eltérő hangulatú, igazi kávéházi atmoszférát idéző berendezéssel, színvilággal és kínálattal várják a vendégeket. Jelenleg 37 McCafé működik szerte az országban.
2007 novemberében nyitott az első, 2010-ben a második olyan McCafé, amely a McDonald’s éttermen kívül, különálló kávézóként várja vendégeit. Minden magyarországi McCaféban fenntartható, Rainforest Alliance minősítésű, Dél-Amerikából származó, Olaszországban pörkölt és a helyszínen, frissen darált kávét kortyolhatunk.
Előtérben a minőség A McCafé kínálatában hagyományos és különleges kávékészítmények egyaránt kaphatóak, amelyek a legjobb minőségű, Arabica típusú, frissen őrölt szemes babkávéból készülnek. A kávé mellé édes és sós sütemények széles kínálatából is lehet válogatni. A McDonald’s kávézó láncában nemcsak a klasszikusokkal – espresso, bécsi és hosszú kávé, cappuccino, macchiato –, hanem kávérajongóknak szánt ínyencségekkel is szolgálnak.
Megkóstolhatjuk kávénkat például amaretto, mogyoró, vagy kókusz ízesítéssel is.


Rainforest Alliance – Esőerdő Szövetség
A New York-i székhelyű természetvédő csoport egy 1987-ben alapított nonprofit
szervezet, amely a fenntartható fejlődés támogatója. Azoknak a kávétermelő farmoknak
igazolást ad, akik a fenntartható fejlődés gondolatát ültetik a gyakorlatba.
Olyan működési sztenderdeket alakítanak ki, melyek alkalmazásával az őshonos
állat- és növényvilág életterét tiszteletben tartva lehet fenntartható gazdálkodást művelni.
A fenntartható mezőgazdaság alapfeltétele, hogy a termelők családjai és kisközösségei
megfelelő oktatásban, egészségügyi ellátásban részesüljenek, jól megéljenek
munkájukból és jól érezzék magukat. Az RA ösztönzi a mezőgazdasági vállalkozásokat,
hogy hatékonyabb gazdálkodással alkalmazkodjanak a megváltozott gazdasági,
ökológiai és társadalmi körülményekhez.