Tükröm, tükröm

Borítókép: Tükröm, tükröm
Egy jól megválasztott tükörben a külvilág is szebbnek látszik.

A szépséges Nárcisz egy forrás vizében megpillantotta tükörképét, beleszeretett, és inkább belehalt, de nem tudott elszakadni tőle. Ha nem is mindhalálig, de azért mi is szívesen használjuk a fémmel festett üveglapokat állapot-felmérésre.

Kerek történet
A konzolasztal és a tükör együttese a rokokó óta kedvelt párosítás. Ennek a dekorativitáson túl praktikus oka is van: a filigrán asztalkákra állított, sokágú tartókba helyezett gyertyák fénye, ily módon sokszorozva, ragyogóbb fénybe vonta a helyiséget. Bár ebben a rusztikus, kedvesen szertelen enteriőrben csupán az aranyozott fotel őrzi a rég letűnt kor emlékét, az egyszerű kompozíció, az asztallapra helyezett és falra akasztott tükrök mégis felvillantanak egy olyan időszakot, mely többek közt pompás hatáskeltéséről lett híressé.

Mágikus varázserő
Szépen egészíti ki az egzotikus tárgyakat a kopott keretbe foglalt tükröcske, amely mintha a benne lakozó szellemek babonás hangulatát idézné. Az elődök kezének érintését őrző, szinte már kultikusan tisztelt tárgyak delejesen vonzzák az embereket manapság, amikor az ész és a józanság egyformává, közhelyessé gyalulja a környezetet. A sajátos rendszer szerint csoportosított
– nem feltétlenül értékes – tárgyak sora olyan személyes ízzel gazdagíthat egy-egy helyiséget, hogy azzal a drága, formatervezett darabok sem tudnak versenyre kelni.

Klasszikus elegancia
A selyemtapétával, értékes antik bútorokkal, csillárral, finom keleti porcelánnal berendezett ebédlő eleganciáját mi más emelhetné jobban egy míves, aranyozott keretű tükörnél? A nagyméretű, patinás darab nem csupán dekorációs célt szolgál, a tükröződő felület lényegesen nagyobbá varázsolja a szobát (vagyis javítja a keskeny és hosszú helyiségek rossz arányait). Remek ötlet, ha a szoba fókuszába állított képpel szemben kerül a falra, hiszen így azok is gyönyörködhetnek a látványban, akik az asztalnál éppen háttal ülnek neki.

A méret a lényeg
A geometrikus formákkal, redukált eszközökkel operáló minimalizmus lényege az arányok rafinált egyensúlyában rejlik. A hófehér, némi natúr kiegészítővel bolondított, mégis semleges hálóban az egyetlen látványelem az alacsony polcra támasztott, nagy, fekete keretes tükör. Ha egy alkóvot vagy más, természetes világossághoz alig jutó helyiséget akarunk felderíteni, akkor is tökéletes megoldás a nagy tükör, hiszen jó szögben felállítva valóságos derítőlapként működik, s tekintélyes mennyiségű fényt csempész még a legsötétebb sarkokba is.

Szöveg: Rothman Gabriella, Fotó: Europress. Megjelent az Éva magazin 2008. januári számában. Minden jog fenntartva.