Te tudtad?

Borítókép: Te tudtad?
Miért múlik a szerelem? Hogyan keletkezik a villám? Miért vonultak vissza a tatárok Bécs alól?

Miért múlik el a szerelem?
Egy cseles kis hormon tehet róla: feniletilaminnak hívják, és az amfetaminok családjába tartozik. Amikor Ámor nyila eltalál bennünket, agyunk gőzerővel termelni kezdi ezt az anyagot, mely erős kábítószerként működik. Eufóriát okoz, energiával tölt fel, ugyanakkor süketté és vakká tesz minket kedvesünk összes hibájára, fogyatékosságára.
Ez az állapot azonban nem tart örökké: körülbelül másfél–két év múlva agyunk úgy dönt, elég volt a kábulatból, és fokozatosan leállítja a feniletilamin termelését. Innentől a párkapcsolat új szakasza kezdődik, amely – ha megküzdünk érte – lehet szép, harmonikus és boldogító, de már semmi köze ahhoz a gyönyörűséges őrülethez, amit szerelemnek hívunk.

Hogyan keletkezik a villám?
A felhőszakadások e látványos kísérője nem más,
mint egy gigantikus szikra – amit a vízcseppek és a jégkristályok kavargásától feltöltődő zivatarfelhő és a földfelszín közti feszültségkülönbség hoz létre. Először halk szisszenéssel egy keskeny villámcsatorna jön létre, majd ezen száguld végig maga a villám, olyan fénykitörést produkálva, ami megfelel egymillió százwattos izzó fényének. A másodperc töredéke alatt iszonyatos energiák szabadulnak el: a csatornában futó áram ereje elérheti a százezer ampert, a forróság ötször akkora, mint a Nap felszínén. A villám körül a levegő is felmelegszik, gyors térfogatváltozása okozza a mennydörgés robaját. Az esőfelhők villáma vörös, a jégkristályokat tartalmazóké kék. A villámkisülés után pedig általában esni kezd, mert a lemerült felhő már nem tudja megtartani az esőcseppeket.

Miért vonultak vissza a tatárok bécs alól, holott bevehették volna európát?
1235-re a tatárok leigázták Ázsia nagy részét, ám ahelyett, hogy kényelmesen hátradőltek volna a nyeregben, megindultak a „Nagy Tenger” – az Atlanti-óceán – felé, hogy meghódítsák az ismert világ nyugati felét is. Lerohanták az orosz fejedelemségeket, végiggázoltak a Magyar Királyságon, Sziléziában legyőzték a német lovagokat – nem volt erő, ami megállíthatta volna őket. 1242 telén már Bécs alatt jártak, és Nyugat-Európa sorsa megpecsételődni látszott, mikor utolérte őket a hír: meghalt a nagykán, Ögödej. A kánok azonnal megfordultak, és hazatértek a birodalmi központba új uralkodót választani. Európát ez a csoda mentette meg – ha a tatárok folytatják offenzívájukat, senki sem állhatott volna ellen nekik, és a Nyugat egész története másként alakul.

Szöveg: Móray Gábor, Fotó: europress
Ez a cikk az
Éva magazin 2008. évi júliusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.