Sulikezdés A-tól Z-ig

Borítókép: Sulikezdés A-tól Z-ig
Emlékszel még anyukád tanácsaira, amikkel annak idején iskolába indított? Most a te gyereked készül az első iskolai napjára, és rajtad a sor, hogy felvértezd őt hasonlókkal. Az alábbiakban szakértők – pedagógusok és pszichológusok – megszívlelendő ajánlatait gyűjtöttük ábécérendbe.
A többiek. Hívd meg a leendő osztálytársakat magatokhoz játszani. Kevésbé lesz nehéz az első iskolai nap, ha a gyerek ismerős arcokat lát maga körül, és egyik-másik társát már név szerint is ismeri.

Babásat ne! Engedd, hogy leendő elsősöd beleszólhasson a táskaválasztásba. Mivel egy magyar kisdiák már elsőben is 3–5 kilót cipel az iskolába, fontos, hogy a hátitáskának jó tartása legyen, és ne csúszhassanak át egyik rekeszből a másikba a könyvek és a füzetek. Túlontúl „babás” külsejűt ne vegyél, mert azt jövőre már nem lesz hajlandó hordani!

Célpontban a rendszeresség! Legyen következetesen betartott napirendetek, ez ugyanis komoly segítség a kisdiáknak az új életforma elsajátításában. Meséld el neki előre, hánykor kel majd, mikor indul iskolába, hány órája lesz, mi a szünet, mikor ebédel, mikor mész érte, és mikor kell este lefeküdnie.

Csigalassúsággal telik? Hogy könnyebben boldoguljon az idő fogalmával, ajándékozd meg egy órával, és tanítsd meg a használatára. Ha érti az időt és ismeri az órát, nagynak és önállónak érzi majd magát.

Drága és fölösleges! Ne vegyél meg semmit, ami nem szerepel a kötelező beszerzendők listáján. Feszültséget okozhat, ha másnak nincs ilyesmije, vagy ha az újdonsült iskolás játszik vele az órán.

Egészség, betegség… Ha a gyereknek étel- vagy egyéb allergiája van, esetleg valamilyen krónikus betegségben szenved, tudasd a tanítónővel (vagy tanítóval, bár ez ritkább), az iskola orvosával és védőnőjével, és tájékoztasd őket minden változásról, problémáról, rizikófaktorról.

Fontos, hogy tudja! Tanítsd meg iskolakezdő gyermekednek a neveteket, a telefonszámaitokat, a lakáscímeteket, az iskola nevét és címét. Írd fel mindezeket egy lapra, ami legyen mindig a táskájában.

Gondoskodj a rendről! Tanítsd meg, hogyan tarthat rendet a táskájában és az asztalán. Könnyebben megy a tanulás, ha a környezete rendezett és tiszta. Légy vele türelmes, a rendrakás neki még kemény dió!

Gyengéden, de vidáman! Megkönnyíti reggelenként az elválást egy mókás búcsúszertartás. Fogd rövidre a búcsúzkodást: minél tovább téblábolsz a gyerek körül, annál nehezebben válik el tőled.

Ha magadra maradsz. Az első nap nehezebb a szülőnek, mint a gyereknek. Ha aznap nem mész dolgozni, foglald el magad valamivel, miután elvitted a gyereket az iskolába. Találkozz a barátnőddel, vagy intézz el valamit, amit régóta szeretnél.

Információk. Törekedj arra, hogy naprakész légy az iskola és az osztály ügyeiben. Vegyél részt a szülői munkaközösség munkájában!

Jó legyél! Ha haragszol is a tanítónőre, ne mondj róla rosszat a gyerek előtt. Jó, ha támogatod a gyermeked, de inkább próbálj a pedagógussal együtt megoldást keresni a vitás kérdésre. Kérj időpontot egy személyes megbeszélésre!

Kívánatos tízórai. Az uzsonnás dobozt az új elsős válassza ki. Beszéljétek meg, hogy legyen benne minden, ami tápláló és egészséges.

Lehet, hogy megbetegszik? Ha a gyerek nem aludt jól, vagy bármi apró problémája van – bágyadt, kicsit meg van fázva, fáj a feje, vagy a papa elutazott – mondd el a tanítónőnek, hogy legyen vele megértőbb, ha szokatlanul viselkedne a nap folyamán.

Mobilon ne! Legjobb, ha drótpostán kommunikálsz a tanítónővel, és nem a mobilján hívogatod, ami terhes lehet számára iskolaidőben és a szabad idejében is. Írjátok össze a szülők nevét, lakcímét, telefonszámát és elektronikus címét, és nyissatok levelezőlistát az egész szülői közösséget érintő maileknek!

Nem szabad! Beszélgess gyermekeddel az iskola házirendjéről. Használj számára világos szavakat: az olyan elvont fogalmak, mint jog, kötelezettség, elvárás, személyes tér nem mondanak neki semmit. Ha valamelyik szabállyal – jelentkezés, sorban állás – nem boldogul, próbáld szerepjátékokkal megerősíteni őt. Ne kösd az orrára, ha hasztalan ostobaságnak vélsz egy előírást. Ezzel csak nehezíted a dolgát, hiszen a szabályokat úgyis be kell tartania.

Otthoni feltankolás. Soha ne engedd a gyereket üres gyomorral az iskolába. Ha reggelire nem kér szendvicset vagy gabonapelyhet, kínáld friss kiflivel és kakaóval, vagy ha azt kívánja, az előző napról maradt sült csirkével és salátával, esetleg tápláló gyümölccsel. Lényeg, hogy valamit egyen-igyon, és kibírja az ebédig akkor is, ha elmaradna a tízórai. Már előző este beszéljétek meg a menüt, hogy reggel ne kelljen vacakolni vele.

Önállóan, de segítséggel, ha kell! Vegyétek komolyan a házi feladatot! Jelölj ki egy időpontot a leckeírásra, és minden délután tartsátok magatokat ahhoz. Nem kell együtt dolgoznotok, de legyél a közelben, és segíts, ha szükség van rád. Még túl kicsi ahhoz, hogy hosszabb ideig egyedül üldögéljen az asztalánál.

Programozott csemeték? Ne táblázd be túlságosan kisiskolásod szabad idejét, főleg tanévkezdéskor ne írasd be őt több különórára, és ne szervezz neki játszóprogramokat. Hagyd érni a dolgokat, aztán majd meglátod, mennyire kitartó, és mihez van kedve, tehetsége.

Rajzgyűjtő mappa. Ne dobd ki az ifjú festőpalánta legszebb rajzait és alkotásait. Ha megőrzöd őket egy szép mappában, az évek során figyelemmel kísérheted önkifejező készségének fejlődését. Őt is alkotásra ösztönzöd ezzel.

Segítség a nagynak is! A kisebb testvért is bevonhatod az iskolai életbe. Ha mindig melletted van, amikor a nagyobbikat hozod-viszed, és beülhet mellé néha az iskolapadba, alig várja majd, hogy ő is iskolás legyen.

Szorongató idő. Amit csak lehet, végezz el előző este, hogy reggel simán menjen minden: ellenőrizd az iskolatáskát, készítsd ki a ruhákat, a köpenyt és így tovább.

Tedd be a kedvenc cédéjét! A zene befolyásolja a gyerekek hangulatát. Otthon, reggelizés közben vagy az iskola felé az autóban hallgassatok kedvcsináló muzsikát.

Utolsó szempont a ragyogás! Az apróságok csodásan mutatnak divatos holmikban, de az iskola nem az a hely, ahol csillogni-villogni kell. Egy átlagos iskolai napra bármilyen játszóruha megteszi. A legfontosabb a kényelem! Kínos dolog a gyereknek, ha örökké arra kell figyelnie, hogy a ruhája tiszta maradjon és ne menjen tönkre. Adj szemed fényére könnyű, kényelmes cipőt, aminek hajlékony és nem csúszós a talpa. A csizma nehéz és kényelmetlen viselet, a papucsban veszélyes rohangálni, mert könnyű elbotlani benne. Sok helyütt váltócipőt használnak a diákok: erre a célra megteszi egy könnyű vászoncipő vagy szandál. A tépőzáras cipő praktikus viselet a cipőfűzővel még nem igazán boldogulóknak.

Veszteségek, amelyekkel számolnod kell. A gyerekek időnként elhagyják a ruháikat, ezért nem érdemes rájuk olyasmit adni, ami nagyon értékes, és elvesztése fájna nekik vagy a szüleiknek. A nagymama kötötte pulóvert, ami családi ereklyének számít, jobb otthon hagyni.

Zűrös öltözék. Ne viseljen a gyerek az iskolában olyan cuccot, amit bonyolult levenni, például kezeslábast, kantáros nadrágot, olyan ruhákat, amiken kicsi kezek számára nehezen nyitható kapcsok, gombok vannak.

Parányi változás
Hogy valami jó is történjen az állam és a gyerekes családok viszonyában: 2008-ban az iskolakezdési támogatás adómentes értékhatára 20 000 forintról a mindenkori minimálbér 30 százalékára emelkedik, így összege 20 700 forint lesz – olvastuk az adougyek.hu weboldalon.