Milyen cégformát válasszak?

Borítókép: Milyen cégformát válasszak?
Szakértőnk megpróbál segítséget nyújtani a cégformák között bolyongók számára. Milyen cégformát érdemes választani?

„Kényszervállalkozó lettem: a lányom születése után a munkahelyemre csak úgy vettek vissza, ha számlát viszek. Eddig a családi bt.-nk nevében számláztam, de szeretnék saját céget alapítani. Mik a lehetőségek? Jogilag hogyan kell beindítani egy új vállalkozást?”

Gazdasági társaságot alapítani nagyon könnyű, de a szükséges formát már nehezebb kiválasztani. Ehhez nemcsak ügyvédtől, hanem – inkább és előbb– könyvelőtől érdemes tanácsot kérni. Választási lehetőség két forma közül van: lehetünk egyéni vállalkozók vagy létrehozhatunk gazdasági társaságot.
Gazdasági társaságot könnyen, gyorsan alapíthatunk. Ha a tevékenységet egy-két személy végzi, gyakran családi alapon, a kkt. és a bt. forma adódik. Közkereseti társaság – a legegyszerűbb társasági forma – esetén minden tag személyesen dolgozik a cégben, és egyen
lő jogokkal és kötelezettségekkel vesz részt a működtetésben. Ezzel együtt jár, hogy minden tag korlátlanul és egyetemlegesen, amagánvagyonával is felelősséget visel a társaság tartozásaiért.
Egy fokkal bonyolultabb, de sokkal népszerűbb a betéti társaság, amely akkt.-tól csak annyiban tér el, hogy nem
azonos a tagok képviseleti joga és felelőssége. Legalább egy beltagnak és legalább egy kültagnak kell lennie: a beltag (vagy több beltag) jogosult aképviseletre, a cégjegyzésre, tipikusan csak ő dolgozik a cégben, és csak ő felelős korlátlanul a magánvagyonára is kiterjedően. A kültag (vagy több kültag) kötelezettsége abban merül ki, hogy alapításkor vagy csatlakozáskor teljesítse avagyoni hozzájárulást, ezen az egy aktuson kívül semmilyen felelősség nem terheli atársaság tartozásaiért.
A bt. azért elterjedt forma, mert acég tervezett tevékenységéhez értő, ebben munkálkodni kész személynek gyakran nincs anyagi bázisa ahhoz, hogy az induláshoz szükséges feltételeket –műhelyt, gépet, alapanyagot– megteremtse, de a várható haszonból való osztozás fejében talál olyan társat, aki az indulást finanszírozza. (Az utóbbi akültag, aki jó esetben a sokszorosát kapja vagyoni betétjének, rossz esetben annyi kockázatot vállal, hogy elveszíti azt.)
Nagyobb volumenű gazdasági tevékenységre alapítanak kft.-t. A korlátolt felelősségű társaságban – mint a neve is mutatja – a tagok magánvagyonukkal nem felelnek a cég kötelezettségeiért, anyagi felelősségük a törzsbetétjük szolgáltatására szorítkozik. Ez acégforma elvben nagyobb méretű tevékenységet végez, így bonyolultabban szabályozott szervezet tartozik hozzá: az önálló jogi személyiséggel rendelkező céget megválasztott ügyvezető irányítja és képviseli, a tagok beleszólási és ellenőrzési lehetőségei korlátozottak.
A felsorolt cégformák egyikét sem lehet ügyvéd nélkül megúszni, mert atörvény előírása szerint csak ügyvéd vagy közjegyző készítheti el a társasági szerződést, és csak ügyvéd vagy jogtanácsos nyújthatja be elektronikus úton acégbíróságnak (azaz csak olyan jogi képviselő, aki elektronikus, hitelesített aláírási joggal rendelkezik).
Nagy könnyebbség, hogy lehetséges úgynevezett szerződésmintával céget alapítani, ezt egyszerűsített cégeljárásnak nevezik. Ekkor jóval olcsóbban és gyorsabban – a benyújtástól számított egy órán belül – bejegyzik a céget. (Anormál, nem szerződésmintás alapítást általában 8 napon, de maximum 15 napon belül bejegyzik.)

Szakértő: Dr. Boros Péter
Ez a cikk a 2011. évi áprilisi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.