Internet: miről és mennyiért?

Borítókép: Internet: miről és mennyiért?
A világhálót már nem csak az íróasztalnál ülve, a kábelrengeteghez kötött számítógépről érhetjük el.

Okostelefon, táblagép, netbook – az elmúlt évek új fogalmai és az internetezés új lehetőségei ezek.

Okostelefon
A hagyományosnál lényegesen nagyobb kijelzős telefonon nemcsak e-maileket olvasni, hanem internetezni is lehet. Böngészéshez, olvasgatáshoz, néhány rövid üzenet megírásához ideális. Ezen a piacon az iPhone hozott áttörést: jelenleg az iPhone4előfizetés nélkül és kapacitástól függően 130 és 260 ezer forint közötti áron kapható. Ha egy- vagy kétéves hűségidőre lekötjük magunkat, a készüléket 19 990 – 169 990 forintért is megvehetjük. Más márkák 60–80 ezertől kínálnak olyan kártyafüggetlen okostelefonokat, amelyekért érdemes pénzt kiadni, gyengébb minőséghez természetesen ez alatt is hozzájuthatunk, sőt amobilszolgáltatóknál bizonyos csomagok és hűségidők esetén ingyen vagy pár ezer forintért is kaphatunk készüléket. Az internetet a városi kávézók és a repterek wifi hotspotjaiból is elérhetjük vele, de az otthoni routeren (azaz útválasztón) keresztül is használhatjuk a wifis internetkapcsolatot. Mobilinternethez asaját internetezési szokásainkhoz és a szolgáltatók kínálatához igazodva sokféle árkategóriában hozzáférhetünk. A világhálót ritkábban használók fizethetnek a tényleges adatforgalom után, illetve pár száz forintért vásárolhatnak napijegyet, a gyakran böngészők meg választhatnak az adatforgalom nagysága alapján kalkulált csomagok közül. Lapzártakor a legolcsóbb havidíj 590 és 1000forint, a legdrágább 5490 – 21 000 forint volt.

Táblagép
A kijelző egyik fele alakul érintőképernyős billentyűzetté, jobb rajta gépelni, mint az okostelefonon. Egy bluetooth fülhallgatóval telefonálásra is használható, utazás közben pedig akár filmet is nézhetünk rajta. Az ára függ a háttértároló nagyságától és az internetkapcsolat fajtájától is. Ha wifis internetkapcsolattal rendelkező gépet szeretnénk a legismertebb márkából, az iPadből, akkor a legkisebb (16 GB-os) háttértárolósért 140 ezer forintot, alegnagyobb (64 GB-os) háttértárolósért pedig csaknem 200ezer forintot kell fizetnünk. Azok, amelyekkel mobilnetet tudunk használni, ennél körülbelül 30 ezer forinttal kerülnek többe. Más márkák közül a jobb nevűek 75 ezer forinttól, a kevésbé jók 45ezer forintért kaphatók.

Netbook
Ez kisebb képernyős laptop, könnyebben hordozható a lakáson belül vagy utazáskor. Mobilinternettel vagy wifivel is használható. Mivel külön billentyűzete van, akár dolgozni is tudunk rajta. 75ezer forinttól fölfelé már egészen jó minőségűt vehetünk, 200ezer forint közelébe viszont már nem érdemes menni, mert annyi pénzért komolyabb laptopokat is árulnak.

Laptop
Még mindig drágább az asztali gépeknél: egy jobb minőségű 100ezer forinttól kezdődik, 300 ezerért pedig már egészen komoly gépet vehetünk, hacsak nem játékra használjuk, mert azok nagy teljesítményt igényelnek. Filmletöltéshez például egy közepes árkategóriájú is megteszi. Ennél a gépnél már jellemzőbb a wifis internet használata, de mobilnettel is működik.

Multimédiás lejátszó
Ezekkel a tévére csatlakoztatható eszközökkel az internetet is elérhetjük. A nagyobb műszaki áruházakban 40–50 ezer forinttól indul az internetezésre alkalmas Blu-ray-lejátszók ára, a komolyabbak 90 ezer forintba kerülnek. A felső kategóriás márkákat körülbelül 140 ezer forintért kínálják, ezek mindenféle formátumot lejátszanak. Tévéműsort ugyan nem tudunk vele fölvenni, a távirányítójával viszont kellemesen böngészhetünk a világhálón.

Iiusztráció: László Zsuzsi, szöveg: Beck András. Ez a cikk a 2011. évi szeptemberi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.