Építsünk homokozót

Borítókép: Építsünk homokozót
Milyen nagy homokozót érdemes építeni? Milyen anyagból legyen a homokozó? Mindent elárul szakértőnk.

Gusztusos, de nem ehető. Szép, de nem lakható. Mi az? Természetesen a homoksüti és a homokvár. Homokozni jó. Miért ne homokoznánk otthon, a kertben?

Fújhatott a szél, szakadhatott az eső, meg sem érintett mindez gyerekkoromban homokozás közben. Szemembe ment a homok, hunyorognom kellett, csupasz derékkal hajladoztam, de az időjárás viszontagságai csak erősítették az akaratomat. Túrtam és túrtam a homokot. Szorgos kézzel gyúrtam a finomabbnál finomabb sütiket, aztán homokkávé kíséretében szép komótosan elfogyasztottam őket barátaimmal vagy a szüleimmel. Építettem a magasabbnál magasabb épületeket, ahova gondolatban be is költöztem.

Mit tartsunk szem előtt homokozóépítésnél?
Mielőtt nekifognánk a homokozó elkészítésének, térképezzük fel igényeinket, gyerekünk igényeit, valamint a kert adottságait. A homokozó nagysága függ a kert nagyságától, a gyerekek számától, és persze a baráti kör gyerekeinek számától. Elhelyezés szempontjából ideális meg--oldás a terasz környéke, így állandóan szemmel lehet tartani a munkálkodókat. Ha van a kertben nagy lombkoronájú fa, amely árnyékot ad a tűző nap ellen, tegyük a homokozót oda. Ha nincs, akkor mindenképpen állítsunk fel egy nagy napernyőt, hogy megvédjük a gyerekeket a napszúrástól, leégéstől. Jól jöhet, főként homokvárépítésnél, a kerti csap közelsége. Egy biztos: hibát semmiképp sem követünk el, ha homokozót csinálunk, hisz jó, akár egész napos elfoglaltságot nyújt, közben önállóságra, koncentrációra nevel, fejleszti a kézügyességet, erősíti a képzelőerőt, a logikus gondolkodást, az alkotókészséget.

Hogyan készül a fahomokozó?
Előbb terítsünk le a kiválasztott helyre kulékavicsot, hogy a felesleges víz leszivárogjon. Ezt fedjük le két réteg geotextíliával, hogy a homok viszont ne szivárogjon le a kavics közé, és ne tűnjön el szépen lassan. A faelemeket megfelelő szakértelemmel rögzítsük egymáshoz.
A homokozó oldalának ideális magassága 30–40 cm, hogy a gyerek könnyen ki-be mász--kálhasson, s mégis legyen a munkaterepnek mélysége.
Anyagszükséglet (minden hozzávaló tüzéptelepen beszerezhető): – gyalult fa, akár deszka, akár gömbfa (a homokozó nagyságától függően 5–15 000 Ft között). A gömbfa drágább, de praktikusabb, mert ülőkének is használható. – 1x1 m-es homokozóhoz elegendő 0,2 köbméter kavics (kábé 3500 Ft/köbméter), 0,2 köbméter homok (kábé 2500 Ft), 1 négyzetméter geotextília (127 Ft).
A homokozót minden esetben fedjük le, mert a belekerült macska- és kutyaürülékben található lárvák a véráramba jutva akár vakságot is okozhatnak. A takarás készülhet fából, de fóliából is, csak ebben az esetben rögzíteni kell.
A műanyag homokozó ı Kisebb kertbe vehetünk lefedhető műanyag homokozót bármely barkácsáruházban. Sőt, mindjárt kettőt is (vagy kombináltat). Az egyikbe homokot, a másikba pedig fürdővizet töltsünk (egyfalas homokozó/medence nagyobb méretben 3490 Ft-tól).

FOTÓ: Red Dot, Profimedia.hu, Safa, szöveg: Németh Anikó. Megjelent az Éva magazin 2008. májusi számában.