Ismert koppintások

Borítókép: Ismert koppintások
Új sorozattal jelentkezünk, amelyben ismert slágerek valódi eredetének próbálunk utánajárni.

Ma már egyáltalán nem kapjuk fel a fejünket, amikor az előadó egy korábbi, sláger listás zenére ráépítve próbál hírnevet, népszerűséget generálni. Nem is nevezhetjük ezt plágiumnak, miután az eredeti szerző a jogdíjak révén valószínűleg meg kapta érte a maga jussát. Az effajta zene készítést hívhatjuk samplarezésnek. A sampler, mint olyan mindössze annyit tesz, hogy különböző gombok lenyomására különböző, előre beprogramozott loop-ok lesznek hallhatóak. Ezt fedezte fel a 80'-as években az akkor még gyerekcipőben járó Hip-Hop társadalom, akik előre beállított alapokra kezdtek el rappelni. Bár azóta eltelt több, mint 30 év, a mai sztár csináló producerek is ehhez az eszközhöz nyúlnak nagyon sok esetben. Az, hogy ez most jó, vagy rossz, azt nem mi fogjuk eldönteni, de tény, hogy a mai zenei előadók, sok esetben vissza nyúlnak a régmúlt zenei palettájához.

Újonnan induló sorozatunkban olyan zenéket igyekszünk bemutatni, amelyekről valószínűleg kevesen tudják, hogy az előadó valójában „kopizta” a slágert, esetleg annak néhány elemét.

A sláger, amely alapjában rengette meg a 90'-es éveket, és ami megmutatta, hogy mi is kell, ahhoz, hogy valaki igazi, egyslágeres előadóvá lépjen elő:


Ha végig nézzük, hogy az elmúlt évtizedeket milyen zenei stílusok határozták meg, hamar rájövünk, hogy a 90'-es évek zenei felhozatala messze a legócskább volt. Egy slágeres pop sztárokról naphosszat lehetne válogatni, de ezek közül is kitűnik a fehér bőrű, és mellé hidrogén szőke „rapper” Vanilla Ice munkássága. Nem reszortunk értékelni legnagyobb slágerének (talán egyetlen slágere), az „Ice Ice Baby”-nek a valódi zenei értékét, de tény, hogy a mai napig, szinte korosztálytól függetlenül mindenki fejében ismerősen cseng a refrén. De azt vajon hány ember tudja, hogy eredetileg ez egy Queen feldolgozás. Látatlan is biztosan sejtem: 0. Az „Under pressure” a Queen és David Bowie közös terméke, amiből jeges vanília barátunk nemes egyszerűséggel át vette a basszust. Bár itt nem teljes az adoptáció, a dallamos basszusra ráhelyezett Ice Ice Baby nyökögése mégis platina lemezt hozott az azóta metál-vonalon romboló Ice-nak.

Itt az eredeti, basszus alapot szolgáltató Under Pressure: