Vízválasztó, avagy hány hónapos bébinek adhatsz H2O-t?

Borítókép: Vízválasztó, avagy hány hónapos bébinek adhatsz H2O-t? Forrás: www.gettyimages.com
Az orvostudomány nem tágít. Különböző konferenciákon hónapról hónapra elmondják: ha jót akarsz a gyerekednek (és magadnak), hat hónapos kora előtt ne adj neki vizet. Miért? Mert annyi szüksége van rá, mint neked (30 évesen) a tejre.

Mondjuk, téged (a szervezetedet) a tej alapesetben nem zavar, legfeljebb felpuffaszt, őt viszont komolyan kikészítheti a H2O, ha rendszeresen és nagyobb mennyiségben kapja. A vizes törvény egyébként így szól: „Az igény szerint szoptatott csecsemőnek hathónapos koráig semmilyen kiegészítő folyadékra, tehát vízre sincs szüksége.”

Balról befut a képbe egy újabb „Miért?”

Az anyatej és a tápszer mindent tartalmaz, amire a szervezetének féléves koráig szüksége van, a baba teste pedig nem olyan, mint a tipikus befektető: nem örül a plusz hozamoknak. A vízben lévő ásványi anyagoktól „vízmérgezés” kaphat, ami elég rosszul hangzik, álmosabb és ingerlékenyebb, a testhőmérséklete alacsonyabb lesz, rohamok törhetnek rá, de van ezeknél súlyosabb következmény is…

Hogy mi a helyzet a tápszerrel, amit vízben oldunk? A tápszerkészítéshez babavizet vagy felforralt majd lehűtött, ásványi anyagokban szegény, nitrát- és nitritmentes vizet használunk, de pluszban ezeket sem öntjük a torkába. Akkor sem, ha hőség van, a kishaver pedig szemmel láthatóan szomjas.

Ha nincs féléves, marad az anyatej és a tápszer.