Hány évesen szüljek? 20, 30, 40?

Borítókép: Hány évesen szüljek? 20, 30, 40?
Tökéletes időzítés nincs, ugyanakkor nagy időintervallum áll a nők rendelkezésére, hogy anyává váljanak.

A KSH adataiból kiderül, hogy manapság a magyar nők is egyre később szülik meg első gyermeküket:1995-ben a babát vállalók 67 százaléka volt húsz és harminc év között, 2008-ban ez a szám visszaesett 45százalékra. A különböző életkorokban vállalt terhességnek egyaránt vannak előnyei és hátrányai is.


fotó: Éva magazin, Europress

20-as éveink
Nagyanyáink korában még levénleányozták a 25 éves gyerektelen hajadont, ma – főként anagyvárosokban – az számít rendkívülinek, ha egy ilyen korú nőnek már családja van.

Előnyök:
#A húszas években az anyák többsége fizikailag és lelkileg is könnyebben viseli a várandósságot, a szülést, és lazábban átvészeli az első, kimerítő éveket, mivel több energiája van, mint idősebb sorstársainak.
#Fiatalabb korban az apuka és az anyuka is rugalmasabb, könnyebben alakítja át a napi rutinját a baba igényeihez.
# Arról nem is beszélve, hogy amikor a gyerekek nagyobbak lesznek, akkor a szüleik még mindigfiatalok...

Hátrányok:
#A főiskola, egyetem után a nők többsége belevág a karrierépítésbe, hiszen egy harmincéves, többgyerekes anyuka, akinek semmilyen munkatapasztalata sincs, labdába sem rúghat a mai munkaerőpiacon.


fotó: 500px.com

#Kevés szülő tudja megengedni magának, hogy lakásról, autóról gondoskodjon az utódai számára, így maguknak kell kikaparniuk a gesztenyét és megteremteni a családalapítás alapvető feltételeit. Ezt nehezebb kisgyerek mellett, mint családalapítás előtt elérniük.
#Azok a nők, akik a karrier helyett agyereket választják, később gyakran megbánják döntésüket, ahogyan bizonyos esetekben azt is, hogy az apróság érkezése előtt nem töltöttek elég időt kettesben a párjukkal.
# „Ha a szülők kapcsolatanem elég kiforrott, ha a két ember nincs eléggé összekovácsolódva, a korán érkezett jövevény megronthatja a házasságot.” – mondja Tóth Ágnes pszichológus.

Mit üzen a testünk?
1. A húszas évek a nők legtermékenyebb időszaka. 20 és 25 év között havonta nagyjából 20 százalék esélye van a sikeres fogantatásnak. „A fogamzás és a várandósság ideális életszakasza a nők húszas éveire tehető – magyarázza dr. Újházy András szülész-nőgyógyász. – A fiatal felnőtteknél kisebb mértékben fordulnak elő olyan problémák, mint az elhízás, cukorbetegség, anyagcserezavar, hormonális zavar vagy magas vérnyomás.”
2. Ebben az életkorban a legkisebb a spontán vetélés kockázata: hazai adatok szerint a terhességek csupán 12 százaléka végződik a magzat halálával.
3. A Down-szindróma esélye a 25 év alatti nők gyerekeinél 1 az 1500-hoz, 29éves korban azonban ez már 1 az 1000-hez.
4. A fiatalon vállalt terhesség hosszú távon is jó hatással van az egészségre. „Korábbi tanulmányok kimutatták – tudjuk meg Újházy doktortól –, hogy amennyiben a nő ahúszas éveiben kivisel egy vagy több terhességet, azzal csökken az emlőrák későbbi kockázata.”

30-as éveink
Jelenleg – hazai és nemzetközi viszonylatban egyaránt – a legtöbb nő 28 és 35 éves kor között ad életet első gyermekének.


fotó: Pinterest

Előnyök:
#Ebben az életszakaszban a nők nagy részének már van stabil egzisztenciája, túljutott az önmegvalósító folyamaton, önmaga keresésén.
#„Azok a nők, akik korábban minden energiájukkal a tanulásra, a munkára összpontosítottak, 30éves korukra általában érzelmileg is késznek érzik magukat a babavállalásra – mondja Tóth Ágnes. – Aszakmai és anyagi biztonság jó hatással van a magánéletre: ha az anyuka tudja, hogy bármikor visszamehet dolgozni, nagyobb lelkesedéssel vág bele a családépítésbe.”
#A harminc évnél idősebb férfiak anyagilag jobb helyzetben vannak fiatalabb társaiknál, ezért az anya könnyebben megengedheti magának, hogy addig maradjon otthon a gyermekével, ameddig szeretne.

Hátrányok:
# A 20–30 éves korosztálynak statisztikailag nagyobb esélyei vannak arra, hogy a terhesség és a szülés során minden rendben lesz, mint a 30 fölöttieknek. Ha azonban anya ügyel az egészségére, odafigyel a táplálkozására, rendszeresen sportol, akkor könnyebben átvészeli a szülést és az azt követő regenerálódást, gyorsan visszanyeri eredeti testsúlyát, és elég fitt lesz ahhoz, hogy felvegye a folyton izgő-mozgó csöppség gyakran kimerítő ritmusát.
#Az anya belgyógyászati betegsége miatt kialakult terhességi kórképek esetében az orvosok sok esetben nem javasolják a hüvelyi szülést, a császármetszést tartják biztonságosabbnak – talán ezzel magyarázható, hogy ebben a korcsoportban gyakrabban fordul elő császármetszés, mint a fiatalabb kismamák esetében.

Mit üzen a testünk?
1. A nők termékenysége harminc év fölött drasztikusan csökken. A skóciai St. Andrews Egyetem és az Edinburgh-i Egyetem szakértői egy közös kutatásban megdöbbentő eredményre jutottak: a nők csaknem 95 százaléka harmincéves korára elveszti egészséges petesejtjeinek 88 százalékát.
2. Újházy doktor azonban úgy véli, nincs ok túlzott aggodalomra, szerinte az életkornál sokkal fontosabb az egészségi állapot és a megfelelő testsúly. „Ha a nő egészséges, ugyanakkora esélye van teherbe esni harminc után, mint fiatalabb korában. A belgyógyászati betegségek – amelyek komplikálhatják a terhességet – gyakoribbak 35 éves kor felett, de ez alapvetően nem afogamzóképességgel áll kapcsolatban” – állítja az orvos.
3. Harmincöt év felett a genetikai vizsgálatok, szűrések is nagyobb hangsúlyt kapnak, hiszen a kromoszóma-rendellenességek kockázata fokozottabb: ebben a korban a Down-szindróma kialakulásának valószínűsége 1 a 380-hoz.
4. A harminc és negyven év között vállalt terhességek alig 17 százaléka végződik vetéléssel, ami még igen biztató számnak minősül.

40-es éveink
A statisztikák mutatója manapság sokkal biztatóbb, mint korábban: a magzati veszteségek száma hetven százalékkal csökkent a hatvanas évek óta. Ez a mutató az összes terhességre vonatkozik, korosztálytól függetlenül.


fotó: Carol Maghaes / 500px.com

Előnyök
#Annak, aki a negyvenes éveiben vállalja első terhességét, valószínűleg a baba áll a fontossági sorrend legelején. A kicsi érkezése fölötti öröm ilyenkor hihetetlen energiát képes adni az anyának.
#Ebben az életkorban a nők bölcsebbek, tapasztaltabbak és türelmesebbek, nagyobb önismerettel rendelkeznek, mint a 20-as éveikben járó nők nagy átlaga.
# Egy nemrégiben készített tanulmány kimutatta, hogy azok a nők, akik negyven év felett, természetes úton esnek teherbe és szülnek kisbabát, tovább élnek.

Minél több gyereket vállal az anya, annál kisebb lesz a petefészekrák kockázata. Az orvosok szerint ha az anya odafigyel az egészségére és a szülés előtti szűrővizsgálatok nem mutatnak ki semmiféle abnormalitást, nagy valószínűséggel egészséges gyereknek fog életet adni – teljesen függetlenül az életkorától.

Hátrányok:
# „Az idősebb nőknek és férfiaknak sokkal tudatosabban kell készülniük a baba érkezésére, mivel ők erősen beidegződött napi rutin szerint élnek, sokan már a szokásaik rabjává váltak, és életüket gyökeresen megváltoztatja majd a kisgyerek.” – állítja a pszichológus.
#A 40 fölötti nők már nem annyira fittek és energikusak, mint húszas éveikben – ha pedig nagyobb gyermekeik is vannak, fizikailag nehezebben viselik a terhességet.
#A nők lelkiállapotára befolyással lehet a jövő miatti aggodalom is: apszichológus azt meséli, negyvenes kismamáknál gyakran találkozni olyan félelmekkel, vajon képesek lesznek-e felnevelni a gyereket.


fotó: Pinterest

Mit üzen a testünk?
1. Negyvenéves kor után havonta már csak öt százalék a fogamzás esélye, és mesterséges megtermékenyítés esetében is csupán a próbálkozások 6–8 százaléka végződik sikerrel.
2. A vetélések száma ilyenkor a legnagyobb – a negyven és negyvennégy év közötti terhes nők csaknem 43 százalékának magzata elmegy.
3. Akromoszóma-rendellenességek előfordulása is gyakoribb, egy negyvenéves kismamánál már 1 a 110-hez az esélye annak, hogy Down-szindrómás gyereke szülessen.
4. „Az életkor előrehaladtával több olyan terhessel találkozunk, akik között magas vérnyomás, cukorbetegség, anyagcsere-betegség, keringési betegség, vesebetegség fordul elő – mondja dr. Újházy –, ilyentípusú alapbetegség mellett vállalt terhességben ezért szorosabb megfigyelés szükséges az ismert terhespatológiaikórképek gyakoribb előfordulása miatt. Ezek közül a leggyakoribbak a terhességi toxémiaés a terhességi cukorbetegség.