Programok a hétvégére

Borítókép: Programok a hétvégére
Persze a Mindenszentek miatt inkább szombatra ajánlunk programokat.

Október 31. szombat 19 óra – Thália Színház
Roby Lakatos Ensemble-koncert
Kétévesen kezdte a zenetanulást, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy híres cigány muzsikusdinasztiába született, és még a valaha élt legsikeresebb prímásnak, Bihari Jánosnak is egyenes ági leszármazottja. Roby – akinek Németországban élő dzsessz-szaxofonos bátyja, Tony Lakatos ugyancsak nemzetközi hírű muzsikus – Járóka Sándornál tökéletesítette tudását. Tizennyolc éves korában alapította első zenekarát, amellyel Belgiumban jutott szerződéshez. Az a brüsszeli étterem, ahol muzsikált, hamarosan a belga főváros egyik kulturális nevezetessége lett: Roby virtuóz játékát politikusok, üzletemberek mellett a zene olyan nagyságai is szívesen hallgatták, mint Yehudi Menuhin vagy Claudio Abbado.
A kilencvenes évek közepén Roby Lakatost szerződtette a Deutsche Grammophon, amely a klasszikus zenei hanglemezkiadást sújtó recessziót olyan crossover kiadványokkal igyekezett ellensúlyozni, mint Roby rendhagyó cigányzenéje. A kiadó támogatása révén világszerte ismertté lett Lakatos neve. Néhány évvel ezelőtt a Thália Színházban adott emlékezetes koncertet, de ettől eltekintve ritka vendég Budapesten. Saját zenekarában Cséki Kálmán zongorázik, Bóni László hegedül, Bangó Ernő cimbalmozik, Németh Oszkár nagybőgőzik és Rontó Attila gitározik – valamennyien gyerekkori barátai, akikkel hosszú évek óta együtt zenél.

Október 31. szombat 19 óra – Vígszínház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház vendégjátéka
Csehov: Három nővér
Rendező: Tompa Gábor
„A Három nővér megváltásról szóló drámaként izgalmas számomra. Eszerint a három nővér tulajdonképpen egyetlen nőalak három vetülete: a gyermeki, a női és az anyai, akiknek együtt kell maradni ahhoz, hogy lehetségessé váljon a túlélésük. Ott lebeg az Atya szelleme, nem tudnak és nem is akarnak megszabadulni tőle. A Fiú is megjelenik, hiszen a darab elején a nővérek Versinyin megérkezését már-már messianisztikus módon élik meg: őbenne látják a megváltót, aki végre Moszkvába viszi őket. És végül ott a Szentlélek is, amelyet én a szenvedéssel azonosítok. Azzal a szenvedéssel, amelyet a szereplőknek különböző formában ugyan, de vállalniuk kell. Vonz a Három nővér zeneisége is, amely rokonítható az általam annyira kedvelt abszurd művekkel. Ez a zeneiség, mint minden szimfonikus szerkezetű mű, nagy pontosságot és pontos tonalitást, hangszínt, atmoszférát, színárnyalatokat követel.” Tompa Gábor
A Három nővér mint a legjobb előadás, Tompa Gábor mint a legjobb rendező elnyerte Románia legrangosabb színházi elismerését, az UNITER-díjat.

Október 31. szombat 10–17 óra – Közért (Bp. IX., Tűzoltó utca 33/a)
Retextil a Közértben
Közösségi alkotás textilhulladékból
Aki eljön, megismerheti a Retextil technikát, és részt vehet egy közös alkotás létrehozásában. Semmilyen kézműves gyakorlatra, "előképzettségre" nincs szükség, bárki bekapcsolódhat.
A közösségi és esztétikai élményen túl jól használható tapasztalatokat szerezhet bárki, aki közösségekkel, csoportokkal dolgozik.
A műhelyt Thiesz Angéla vezeti.
Aki tud, jelentkezzen előre, hogy tudják, kb. hány emberre számítsanak.
http://kozertkavezo.blogspot.hu/2009/10/hozd-el-legutobb-elszakadt-ruhad-es-egy.html

Október 31. szombat
eR-Re Fesztivál
3 +1 koncerthelyszín, sok-sok zenei csemege, hangkollázsok, kísérleti mixek, tánc- hang- kép - zene- ének- improvizációk, alkalmi kollaborációk, különleges hangszerbemutatók és még sok más a tarsolyban!

"Zenei exPERImentáliák és FÚZIÓk – kór-társ komoly, jazz, neofolk, gitárzene, zaj és elektronika sunyi, transzmodern kolloid-oldata, improvizatív szűrésben, természetazonos szabadrádiós aromával érlelve. Élménykáosz és radikális eklektika."
Részletek itt: http://errefeszt.blogspot.hu/
Belépő nincs (bár adományokat szívesen fogadunk).

Október 31. szombat, Budapesti Történeti Múzeum
A reformáció napja
A Kálvin hagyománya című kiállítás megnyitója
Világszerte október 31-én ünneplik a reformáció napját, ugyanis ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a híres „95 tételnek” nevezett dokumentumát. Luther tettét a protestáns reformáció kezdeteként tartják számon, hiszen olyan fontos témákat érint a „95 tétel” mint a bűnbánat, vagy a bűnbocsánat.
A „Kálvin hagyománya- Református kulturális örökség a Duna mentén” című kiállítás a reformáció napján nyitja meg kapuit az érdeklődők számára. A Dunamelléki Egyházkerület kiállítása a reformáció történetét, valamint a reformátusok kulturális örökségét mutatja be a látogatóknak. A tárlat nemcsak a reformáció, hanem a kultúrtörténet iránt érdeklődőknek is szól, hiszen olyan kulturális kincseket lehet meg tekinteni, mint például id. Lucas Cranach festményét, Kálvin eredeti kéziratát vagy Arany János székét.
Kálvin János születésének ötszázadik évfordulója alkalmából rendezett Kálvin év keretében számos kiállításon, programon keresztül ismerhetik meg az érdeklődők a svájci reformátor, életét, valamint a reformáció történetét. A Budapesti Történeti Múzeumban megrendezett kiállítás a Kálvin évnek a legnagyobb eseménye, hiszen a reformáció történetét bemutató tárlatot legutóbb 75 évvel ezelőtt rendeztek.
A kiállítás 2010. február 15-éig látogatható.

Ez a cikk nem az Éva szerkesztőségének szellemi terméke, hanem átvett sajtóanyagokból áll.