Kötelező látni!

Borítókép: Kötelező látni!
Igazi filmklasszikusok, amelyek közül, ha egyet is kihagytál, máris rohanj az egyik kölcsönzőbe, vagy a moziba, és nézd végig! Nem lehet kihagyni!
Miss Pettigrew nagy napja - Régimódi vígjáték
Volt idő, amikor szmokingot viseltek az urak és térd alatt végződő szoknyát a hölgyek; volt idő, amikor divatban voltak a róluk szóló vígjátékok. Ez a film kétszeresen ülteti időgépbe nézőit; egy letűnt világról szól egy letűnt mozistílusban: ez benne a kellemes és szokatlan. A harmincas évek Londonjában egy nevelőnő elveszti állását, és egy mondén amerikai sztárocska társalkodónője lesz. Hirtelen átkerül egy vad, izgalmas világba, amelyben bőven akad pirulnivaló, bár a néző e bűnöket bájosan ártatlannak találja. A nevelőnő minden bajból kiverekszi magát, és miközben megmenti alkalmazóját, talán ő is új életet kezd.

Utazás a Föld középpontja felé- Kalandos örökbecsű
A klasszikus definíciója: ami kimeríthetetlen. A mi Verne Gyulánk regényének új változata például modern film, olyan, mint egy víg hullámvasútmenet vagy egy séta az elvarázsolt kastélyban. Főszereplői bepottyannak a mélybe, ahol elképesztő dolgok történnek velük, dínók és cápák elől menekülnek, lávát és lepkét csodálnak, csúszdáznak, csillén gurulnak, rohanó folyón tutajoznak – egyre mélyebbre hatolnak a lélegzetelállító ismeretlenbe. Az igazi móka a háromdimenziós változat. Nincs gyerek, aki ne akarná másodszor is kipróbálni, és bőven akadnak majd apukák, anyukák és nagybácsik, akik szívesen elkísérik őket.


Tabló - egy romazsaru története - Bűngroteszk
E hosszú film szereplői csúnyán beszélnek, és néha teljesen meztelenek. Viszont igen sok nagy magyar színész játszik benne - és azok, akiről szinte már letettünk, itt újra ragyognak. Mucsi Zoltánnál alapfelszerelés a tehetség: most roma rendőrt alakít, aki a nyolcadik kerület mélyén próbálja védeni az igazságot és egy kiskamasz cigánylányt – akibe beleszeret. De a bűnügyi történetek a vadkeleten nem engedelmeskednek a mozikrimik szabályainak: beszivárog az abszurd, a tragikus és a szomorú is. Izgalmas és különös alkotás elszánt filmbarátoknak.


Sci-fi
Előbb-utóbb minden rendezőt utolér a kísértés, hogy megfilmesítse kedvenc gyerekkori olvasmányát: így válnak a fantasztikus regényklasszikusokból fantasztikus filmek.


Majmok bolygója (1968)
A folytatások lapos (és mára idejétmúlt) politikai allegóriává egyszerűsödtek, az eredeti viszont ijesztő és meghökkentő. Emberek érkeznek a bolygóra, melyen a majmok a civilizált lények, az emberek pedig állatok.


2001 Űrodüsszeia (1968)
Arthur C. Clarke alapművéből filmen is alapmű született. A Holdon talált fekete gránittömb nyomában járva a tudósok egészen messzire jutnak. A negyvenéves képsorok ma is lenyűgözők.




Pirx pilóta kalandjai (1972)
A trükkök naivitása (a vasalóból és mosdószifonból fabrikált űrállomás) tette legendássá, s mindez a nagyszabású sci-fi író, Stanislaw Lem ötletein alapul.

Solaris (1972)
A Pirx írója írta, Andrej Tarkovszkij rendezte ezt a lassú, csendes és filozofikus művet. Itt nem az ufók fenyegetnek: az űrállomásra érkező magányos űrhajós saját halottaival találkozik.

Szárnyas fejvadász (1982)
Egy gyönyörű, emberforma robotba beleszeret a robotvadász. Az alaptörténet mára tán lerágott csont, de a jövő városa lenyűgöző, és nyugtalanítóan nem egyértelmű, hogy ki robot igazából és ki nem.

Kamera által homályosan (2006)
A kábítószer rabjává váló jövő kísérleti animációs filmben kelt életre, és így kalauzolja álom és valóság határára nézőit.

Jules Verne, a világ egyik legtöbbet fordított szerzője lelkes eszperantista volt: egy regényét eszperantóul írta (bár befejezésében halála megakadályozta).
(Marcel Delcourt – Jean Amouroux in: Franca Esperantisto, 1993. november)




Forrás: www.online-literature.com/verne/