Csodaországban: a bajor tenger

Borítókép: Csodaországban: a bajor tenger
Bicikli, Mozart és Huhn néni



Mindig is mondogattam, Németország jó hely. Persze senki nem hisz nekem. Feleségem csak hitetlenkedve bólogatott, amikor lelkendezve jöttem haza egy-egy bajor vagy felső-bajor túráról.
Aztán amikor Bad Endorf lágy vizű, jódos, állítható sodrású medencéjében fürdött, már mást mondott. Azóta minden évben felmerül: Huhn nénihez menjünk Überseebe, vagy végre megvalósítjuk a toszkán álmot. Végül mindig Rovinj lesz belőle.

Családi idill
Pedig Huhn néni barátságos házikója a Chiemsee partján a tökéletes pihenés színtere. A kis ház második szintjén mély csend honolt. Előttünk a síkság és a tó, mögöttünk a hegyek. Bicikliutak, patakok, nordic walkingozó nyugdíjasok és az a jó, sült hagymával megbolondított Käsespätzle a krigli traunsteini sörrel. Valahogy így néz ki a paradicsom. Überseeben laktunk, egy nyaralófaluban München és Salzburg között félúton. Kiadó házak voltak itt, a központban üzletek, vasútállomás, semmi különösebb látnivaló. Annál romantikusabb a szomszédos Feldwies, amelynek bajor portái, festett falú házai és pompás kertjei lenyűgözők. Itt találtuk a környék legjobb fogadóját a jól ismert helyi étkekkel és sörökkel. Az autópálya nincs messze, de a zaja nem hallatszik ide.
A csendet – hogy a boldogság tökéletes legyen – vidám gyerekhang töri meg. Németországban mindenhol gondolnak a fiatalabbakra, az ország bármelyik zugában el lehet szórakoztatni akárhány éves gyerekeket. A fiammal könnyű dolgunk volt, mert ha nincs a közelben számítógép, kifejezetten aktív gyerek. A kocsiba befért labda, roller, és még Huhn bácsi is megszánt minket, így került alánk bicikli is. Ez új értelmet adott a nyaralásnak, hisz még a feleségem is belement abba a könnyelmű ígéretbe, hogy körbekerekezzük a Chiemseet. Tudtam, hogy veszélyes feladat, de szerencsére a helyiek felkészültek az erőtlen turistákra, a menetrend szerint járó buszokra felár nélkül felvihetjük a bicikliket. Bringás térkép van minden házban, panzióban, szállodában, buszmenetrend szintén. A tókerülésből persze semmi sem lett, a második kerthelyiséges spätzlés-sörös megálló után rájöttünk, autóval jobban fogunk haladni.
Motorizált túránk közepén egyszerre áldottuk és átkoztuk az eget: áldottuk, hogy nem biciklivel indultunk, és átkoztuk, mert eláztunk. Bár arra az esőre, amit a nyakunkba kaptunk, nincs is magyarázat. Éppen a seeoni kolostor hagymakupoláin megtörő lágy napsugarak fényjátékában gyönyörködtünk, amikor az ég alja, mint valami monokli, színesedni kezdett. Egyre lilább, egyre feketébb lett minden, a tó öblén átívelő fahidacska ropogása csak fokozta a világvége hangulatot. Még egy-két kattintás belefér, ez a látvány kihagyhatatlan – gondoltam, de a következő pillanatban már menekültünk. Olyan erővel és vehemenciával zúdult ránk az ég haragja, hogy csapot, papot ott hagytunk.

Aki mégis kerékpárra ül
A Chiemsee körül három bringás út is vezet: az egyik a Via Julia, a másik a Bodensee–Königssee Radweg, a harmadik a Mozart Radweg. Mozart, amikor Európa hercegi és érseki udvarai között ingázott, sok-sok mérföldet tett meg az Augsburg–München–Salzburg útvonalon, a római időktől használt Via Julián. Valószínűleg ő is fintorgott a postakocsiba zárva, a bajor földművelés szaga ugyanis mindent beleng. Ahogy kinyílnak a tavaszi kikericsek, kirajzanak a traktorok és trágyával szórják be a termőföldeket és a legelőket. Van azonban ennek a szagnak valami nosztalgikus, falusi gyerekkort felidéző romantikája. Mint ahogy az is hangulatos, ahogyan a német gazdák élnek: kerítések nélküli hatalmas udvarházakban, ahol akabriókkal telepakolt garázsok nyitva állnak, a kisgyerekek szabadon kóborolnak, abicikliutak pedig jobbak, mint nálunk az új nullás.
A Mozart Radwegen jutottunk el a közeli Seeonba is, amelynek kolostorát 994-ben alapították. Alig kétszáz évvel később már könyvíró iskola működött a falai között. 1803-ig a bencések lakták, azóta világi célokat szolgál, múzeumnak, konferenciáknak és szállodának ad otthont. Érdemes itt elidőzni, megnézni a Mozart-kiállítást, amelynek érdekessége egy csocsóasztal: az egyik csapatot szerzetesek alkotják, a másik bábui arisztokratáknak öltöztek be.
Mozart gyakran megszállt a Klostersee nevű kis tó közepén a kolostorban, sőt, a bencések megrendelésére két művet is szerzett itt. A templom orgonáján még Mozart nővére, Nannerl is játszott. A kolostor zenei gyűjteményében Mozart korai vázlatai, motetta- és litánia- kéziratai is megtalálhatók. Bár utazásai során a zeneszerző számos kolostorban megfordult, csak a salzburgi Szent Péter és a seeoni büszkélkedhet azzal, hogy falai kottára ihlették a mestert.

Víz minden mennyiségben
A 84 négyzetkilométeres Chiemsee Bajorország legnagyobb tava, innen a bajor tenger elnevezés. Hossza 18, szélessége 14 kilométer, legmélyebb pontja 74 méter, de mivel nem mindenhol ennyire mély, ideális terep a fürdőzőknek és a vízi sportokat kedvelőknek. Nagyobbik szigetén, a Herreninselen (vagyis a férfiak szigetén) a hóbortos II. Lajos bajor király 1878-ban épült kastélya tekinthető meg. A tó másik szigete a festői szépségű Fraueninsel, nevét az itt található, napjainkban is működő bencés kolostorról kapta, amely leányiskolának ad otthont. Mária-templomában 8. századi falak őrzik a múltat, festett falú kolostora az egyig legrégebbi német építmény. A Chiemgaunak nevezett vidék jelképe, a11–14. század között épült Harangtorony szintén itt található. A legenda szerint egykor nagy volt éjjelente a két sziget között a csónakforgalom. Ma a kis halászfalu sétányain sörkertek és kávézók hívogatnak finomságaikkal.
A meleg nyári napokon hűsítő a bajor tenger vize, a hangulat balatoni, ám akit nem vonz a tömeg, számos termálfürdő közül választhat: Badria, Bad Endorf, Hallenbad Reit im Winkl, Vita Alpina mind itt van a közelben, és a lista korántsem teljes.

Csúcsok és csúcstartók
Ha már eleget áztattuk magunkat, egy teljes napot megéri rászánni, hogy megmásszuk achiemgaui Alpok magaslatait. A Kampenwand 1664 méteres csúcsára Hochenaschauból kabinos felvonó visz fel. Az út húsz perc, a szintkülönbség kábé 1000 méter. Alattunk változik a táj, fenyegetően merednek az égbe a fenyők, álmosan bóklásznak atehenek, bokrétát gyűjt a pásztorfiú. Ahogy emelkedett anyikorgó, a szél kénye-kedvének kitett szerkezet, úgy torzult feleségem arca a félelemtől, majd ugyanígy szépült vissza a csodálkozástól, mert elénk tárult az egész Chiemgau Prientől Traunsteinig.
Traunstein a 13. századtól a salzburgi hercegséghez tartozott, a sóbányászat és a kereskedelem gazdag várossá tette. 1763-ban Mozart nem messze innen, az Inn partján fekvő Wasserburg Szent Jakab-templomában szólaltatta meg először az orgonát. Mozart és Haydn mellett a legnagyobb sztár a környéken XVI. Benedek pápa, aki Traunsteinban járt gimnáziumba. Tiszteletére 2005-ben, beiktatásának évében 248 kilométer hosszú kerékpárutat jelöltek ki. ABenediktweg azokon a helyeken vezet végig, ahol Josef Ratzinger gyermekkorát és fiatal éveit töltötte.
Trauensteintől húszpercnyire fekszik a hegyek között Inzell. A kis faluban edzett a gyorskorcsolyázás német olimpikonja, Anni Friesinger. A híres inzelli jégstadiont most ugyan nem tudtuk megnézni, mert éppen átépítik a jövő évi világbajnokságra, de a gyönyörű fekvésű falut önmagáért is érdemes felkeresni. Ha pedig itt foglalunk szállást, az jó kiindulópont lehet a hegyi túrákhoz.

Slusszpoén
Ha jó mókát akarunk, a bajor tengertől hazafelé a Salzburg melletti Hellbrunn felé vegyük az irányt. Kellemesen megpihenhetünk a kastély parkjában, amelyet Markus Sittikus vicces kedvű hercegérsek elképzelései alapján Santino Solari udvari építőmester tervezett és épített meg a 17. század elején. Kihagyhatatlan a kétszáz éves vízi játék, amelyben avíz és a meglepetés erejével tréfálta meg kortársait a főpap. Mi sem ússzuk meg szárazon. A kastély kertjében lévő étteremben kissé lassú a kiszolgálás, de a medvehagyma-leves és a birkamáj megéri a várakozást. Hazaindulni ráérünk délután is, öt óra alatt kényelmesen otthon lehetünk. Aztán amikor Bad Endorf lágy vizű, jódos, állítható sodrású medencéjében fürdött, már mást mondott. Azóta minden évben felmerül: Huhn nénihez menjünk Überseebe, vagy végre megvalósítjuk a toszkán álmot. Végül mindig Rovinj lesz belőle.
Ami még jó a környéken
Bad Endorf termálfürdő: napijegy 14 euró, gyerekkedvezmény 10–15 évesig 2 euró, www.chiemgau-thermen.de
EFA Autómúzeum, Amerang: belépő 8/4 (felnőtt/gyerek) euró, www.efa-automuseum.de
Nyári bobpálya, Oberaudorf: kétórás jegy 14,9/9,9 euró, www.hocheck.com
Legoland, Günzburg: belépő 36/32 euró, családi jegy négy főre 99 euró
Prienavera termálfürdő: belépő 4 órára 9,9/5,50 euró, www.prienavera.de
Kampenwand felvonó, Aschau: retúrjegy 15,5/8 euró, www.kampenwand.de
Mesepark, Marquartstein: 7,5/6,5 euró Csúszdapark, Ruhpolding: 10,5/2,5–6 euró, www.maerchenpark.de
Rafting, Schleching, www.sportlukas.de
Sóbánya élményparkkal, Berchtesgaden: 14,9/9,5 euró, www.salzwelt.de

Fotó: safa, photolibrary.com, profimedia.hu, Biró Csongor

Ez a cikk Bicikli, Mozart meg a bajor tenger címmel az Éva magazin 2010. évi májusi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.