JoyNapok logo
Elérhető az Éva legújabb száma most JOY-napok kuponfüzettel!
0 nap 0 óra 0 perc

Egy ingyenes kék zónás rituálé, ami megnöveli az élettartamot

Borítókép: Egy ingyenes kék zónás rituálé, ami megnöveli az élettartamot Forrás: Unsplash/Daniel Chen
A világ 4 kék zónájában élnek a legtöbben olyanok, akik elmúltak már 100 évesek is. Ez a szokás az egyik titkuk!

A kék zóna elnevezést egy Dan Buettner nevű amerikai újságíró alkotta meg, aki hosszú éveken át tanulmányozta azokat a helyeket a világon, ahol a legmagasabb a 100 év feletti személyek száma a lakosság körében. Arra volt kíváncsi, mi az oka annak, hogy a kék zónákban az emberek tovább maradnak fiatalok, egészségesen öregednek és extra sokáig élnek.

Dan Buettner 4 kék zónája a világon:

  1. Japán, Okinava
  2. Olaszország, Szardínia
  3. Görögország, Ikaría
  4. USA, Kalifornia, Loma Linda

Dan Buettner kutatásai során felfedezte, hogy ezeken a területeken az emberek életmódja, étrendje és közösségi élete erősen hozzájárulhat a hosszú élettartamhoz és az egészséges öregedéshez. Az újságíró olyan életmódbeli tényezőket azonosított, mint a kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres fizikai aktivitás, a kiváló stresszkezelés, a tartalmas közösségi élet és az erős vágy az életcélok elérésére.

Forrás: Unsplash/Romeo A
Az idős japánok otthonában a mai napig szinte nincs egy bútor sem, csak tatami, kisasztal és párnák.

Egy kék zónás rituálé, ami megnövelheti az élettartamot

Talán már hallottál is néhány kék zónásnak mondott szokásról, mint a növényi alapú étrendről, a napi egy pohár vörösborról, a rendszeres baráti vacsorákról, de a földön ülés minden bizonnyal elkerülte a figyelmed. Pedig az egyik kék zónában ez egy jelentősnek mondható tényező. A japán Okinavában élők házaiban szinte nincsenek bútorok, csak tatami matrac az alváshoz, illetve egy alacsony asztalka, hiszen ők székek helyett a földön szeretnek ülni. Nem csak akkor ülnek a földön, ha esznek, így beszélgetnek, olvasnak és pihennek is. Dan Buettner egyik dokumentumfilmjében el is mondta, az ottani 90-100 éveseket napi legalább harmincszor látta leülni a padlóra, majd felállni onnan. Szakértők egy jelentős hányada úgy véli, ez egy olyan szokás, ami hozzájárulhat a jó fizikai egészséghez és a hosszú élethez.

Egy 2014-es tanulmányban a kutatók elvégeztek egy leülés-felállás tesztet (SRT) annak érdekében, hogy megértsék a mozgásszervi kondíció és a túlélés közötti összefüggést. A SRT-t 0-tól 5-ig pontozták, ahol az 5-ös pont azt jelentette, hogy az illető sikeresen le tudott ülni és fel tudott állni a földről támogatás (beleértve a kezeket, térdeket) és egyensúlyvesztés nélkül. A tanulmány több mint 2000, 51 és 80 év közötti embert értékelt, és megállapította, hogy az SRT pontszámok jelentős előrejelzői a későbbi halálozási oknak.

Ahogyan Buettner elmagyarázta a dokumentumfilmben, a földről való folyamatos felállás és leülés gyakorlatilag olyan, mintha 30 guggolást végeznénk, csak éppen nem egyszerre egy edzésen, hanem a nap folyamán és tudattalanul. A guggolás nem csak a feneked formálására jó, rendkívül előnyös az egészséged szempontjából is. Segíthet növelni a csontsűrűséget, ami erőt ad a csontozatodnak és a gerincednek, erősíti az altestedet, csökkenti a térd-, és bokasérülés esélyét, javítja az izmok, inak rugalmasságát, valamint növeli az izomtömeget.

Ha megjött a kedved ahhoz, hogy felvedd ezt a szuper kék zónás szokást, érdemes lehet egy picit átalakítanod az otthonod. Szerezz be valamilyen kényelmes párnát, illetve egy alacsony asztalt és ezentúl a home office napjaidon dolgozz onnan. Variáld azt, hogyan ülsz, figyelj oda arra, hogy egyenes legyen a hátad, ne fájjon a térded, derekad és bokád.