10 dolog, amire tényleg képtelenség előre felkészülni az anyasághoz

Borítókép: 10 dolog, amire tényleg képtelenség előre felkészülni az anyasághoz
Pedig milyen jó lenne! - őszinte írás a joy.hu szerzőjétől.

Kevés olyan szerencsés nő létezik, aki a terhessége alatt ne kapna egy halom remek tanácsot ismerősöktől, rokonoktól, gyerekesektől és gyermektelenektől a babavárásról, a szülésről, no és persze a gyermeknevelésről. Amikor állapotos lettem, próbáltam kevés dolgon felhúzni magam, lazán venni a bölcseleteket, de bevallom, mindig felbosszantottak a „most aludj, mert később úgysem fogsz” jellegű mondatok.

Most anyaként azonban kicsit más színben látom a dolgokat, és beismerem, lehet, hogy túl szigorú voltam néhány jóakaróval szemben. Mert gyermek nélkül a boldog párok kipihent és szabad életét élve el sem tudtam képzelni, milyen az, amikor hetek óta képtelen vagy egyhuzamban hét órát aludni, s milyen az, amikor folyamatosan beteg vagy, mert mindig mindent elkapsz a gyerektől. És ez csak két dolog, amire az ember lánya nem is gondol, amikor babát vállal.

Ezért összeszedtem, mik azok a dolgok, amikre bizony szuper lenne valahogyan felkészülni – tudom, szinte lehetetlen, de mégis…

Nem tudsz egy jót aludni

Persze ez nem teljesen igaz, mert sok olyan szerencsés anyukát ismerek, akinek a csecsemője már egyhetesen végigaludta az éjszakát, és ebből még a fogzás sem zökkentette ki. A mi fiunk is mintababa volt, 3 hetesen már 12 órát aludt egyhuzamban, az első fogak érkezése óta azonban egy kezemen meg tudom számolni, hány éjszakát aludtunk végig… És a nem alvás bizony kínzó tud lenni: nem 1-2 napról beszélek, hanem arról, amikor hónapok telnek el, és még mindig nem sikerül…

Hetekig tartó remetelét, ha beteg a gyerek

Ha dolgozol, de van segítséged, akkor neked erről fogalmad sincs, amennyiben viszont te vagy a legtöbbet a kicsivel, akkor biztosan tudod, mi történik egy kis láz vagy orrfolyás esetén. Az első komolyabb láz vagy torokgyulladás úgy kikészít, hogy konkrétan rettegsz, mi lesz a picivel – persze a sokadik ilyennél már ezt is megtanulod kezelni. De ott van még a bezártság is: egy jóérzésű anya ilyenkor bizony nem viszi a gyermeket sem játszóházba, sem zenebölcsibe. Akik ezt mégis megteszik, azoknak ezen úton is köszönöm, hiszen más kölyköket is megfertőznek, ráadásul a saját gyermeküknek sem tesznek jót, ha betegen közösségbe viszik őket. Szóval ilyenkor maradnak az otthoni programok, esetleg egy kis séta, ha épp nem lázas a gyerek – ha pedig ez hetekig eltart, akkor tuti, hogy te sem viseled jól a dolgot. Ráadásul ha a barátok is gyerekesek, akkor ők is elmaradnak ilyenkor, hiszen senki nem viszi szívesen a kicsiket betegek közé…

Ha beteg leszel, az tényleg brutális

Az anyák immunrendszere elvileg kőkemény, hiszen nekünk akkor is helyt kell állnunk, amikor az apukákat egy laza nátha is ledönti a lábáról. Előbb-utóbb a mi immunrendszerünk is erősebb lesz, viszont ha lebetegszünk, az maga a pokol. Mert egy matricaüzemmódba kapcsolt, dackorszakos kétéves mellett viszonylag keveset pihenhet az ember, ha pedig mégis megtenné, akkor tuti, hogy elszabadul a pokol…

Kosz és morzsák mindenütt

Bevallom, ehhez nem könnyű hozzászokni. Mert egy épp az önállóan evés művészetét tanuló kisgyermek mellett komoly mennyiséget kell takarítani ahhoz, hogy a lakás valahogyan kinézzen. Egy idő után ez pedig tényleg idegőrlő tud ám lenni…

Igazi kihívás kicsit egyedül lenni

Na jó, a déli alvás – ha idő előtt le nem szokik róla a kicsi – erre nyújt némi lehetőséget, de napközben alapvetően szinte megoldhatatlan, hogy egyedül zuhanyozz vagy menj ki a toalettre. Persze ehhez is hozzá lehet szokni, amikor pedig te a vécén ülsz, ő pedig az öledbe kéredzkedik a kedvenc mesekönyvével, az meg tényleg irtó cuki!

Jobban érdekel az időjárás, mint az, hogy ki mit viselt az Oscaron

Amíg nincs gyerek, csak felkapsz egy esernyőt, gumicsizmát, és kábé ennyi a változás egy átlagos hétköznapon. Persze jobb a kellemes napsütés, de azért nem esel letargiába egy kis esőtől. Ha viszont gyerek van, akit érdemes gyakran szellőztetni, hogy kellően kifáradjon a nap végére, akkor hirtelen nagyon lényeges lesz, hogy milyen időt mondanak. Amikor pedig napokig csak esik, és a gyerek is beteg, akkor az tényleg maga a pokol. Neked is és neki is…

Meg kell tanulni főzni

Megértem, ha két emberre még nem főz egy mai fiatal nő, aki a karrierjét építgeti és sokat dolgozik, azonban ha már egy gyerekről is gondoskodnia kell, akkor egészen más a helyzet. Az elején még nincs gond, hiszen ott az anyatej, esetleg a tápszer, ám egy idő után bizony el kell kezdeni a főzőcskézést. Sokan szavaznak az üveges ételekre, ami nem feltétlenül a legjobb, de tény, hogy elég sok időt lehet vele megspórolni, ám ez sem tarthat örökké: egy másfél-kétévest már kínzás ilyen ételekkel etetni, szóval marad a főzés…

Jöjjön már a tavasz!

Vajon vannak olyan mázlista anyukák, akiknek a gyereke szeret öltözködni, és nem torkollik borzalmas visításba a harisnya és az overall felvétele? Ilyenkor a heteket számolom, vajon mennyi időt kell még kibírni a nyárig…

Ha a gyereknek rossz kedve van, neked is az lesz

Hacsak nem vagy szupermami, aki egy durván bal lábbal kelt gyereket angyallá tud változtatni. Én nem vagyok az, pedig iszonyúan igyekszem, és akármennyire is próbálkozom, egy ilyen nap végén nekem is kicsit elegem lesz az életemből. Magamat hibáztatom, mert #szaranya vagyok, és az estémet azzal töltöm, hogy azt guglizom, vajon hogyan tehetném boldogabbá a kisdedet. Aztán másnap angyalként kacagja végig a napot, nekem meg minden rossz kimegy a fejemből, de azonnal…