Egy csepp luxus – interjú

Borítókép: Egy csepp luxus – interjú
Kovács Attila többszörös díjnyertes cipészmesterrel beszélgettünk, akinek termékei augusztusi számunk „Egy csepp luxus” rovatában szerepeltek. Az interjúban állatbőr-feldolgozásról is szó esik; ezt azért említjük, hátha valaki nem bír az ilyesmiről olvasni.

Milyen bőrből készültek ezek a cipők?
Borjúbőrből. A borjúbőr értékesebb, tartósabb, egyenletesebb szerkezetű és a bőr felülete ezáltal nagyobb arányban felhasználható, mint a felnőtt szarvasmarha bőre.
Azt írják a honlapjukon, hogy a bőröket, amelyekkel dolgoznak, kizárólag növényi anyagokkal készítették ki. Mi ennek a jelentősége?
Száz évvel ezelőtt még csak növényi alapú kikészítés létezett, ez azonban sokáig tart. A vegyi anyagok megjelenésével a cserzés folyamatának ideje lerövidült, igaz, így kevésbé tartós a bőr, és a cipő viselőjének sem tesz olyan jót. Arról nem is beszélve, hogy a készítők egészségének is kevésbé ártanak a növényi alapanyagok. Megjegyzem, hogy mi készen vesszük a bőrt, a kikészítés nem a mi dolgunk.
Mennyi ideig tart, amíg elkészül egy pár cipő?
Általában négy-öt hétig. Minden egyes pár méretre, rendelésre készül, polcra nem gyártunk cipőt. Aki eljön a bemutatótermünkbe, az láthat kiállítva néhány modellt étvágycsinálónak, de ezeket nem lehet megvásárolni, csak megrendelni. A megrendelő választhat az alapanyagok, a formák és a mintázatok közül is.
Vannak olyan cipőik, amelyeknek a talpán eredeti, művészi minta van. Hogyan találják ki ezeket a mintákat?
A hagyományosan kialakult díszítési szokások keverednek az egyéni ötleteinkkel. Mivel azonban a faragott talpmintázat gyorsan kopik, ezért az ilyen irányú kreativitásunkat inkább a versenyre szánt cipőkön éljük ki. Egyébként nálunk a cipő talpa, sőt a bélés és a talp közötti keményített rész is bőrből készül, ami a költségeket növeli ugyan, de ettől tényleg átlélegzik a cipő, tartósabb lesz, és nem utolsósorban a láb kipárolgását felszívja és elvezeti, így elkerülhető a kellemetlen szagok kialakulása a cipőben.
Úgy tudom, hogy egzotikus állatok bőrét is felhasználják.
Igen, készítünk lábbeliket kígyó, krokodil, rája, strucc és még sok más állat bőréből is, amelyek megtekinthetők a www.attilacipo.hu oldalunkon. Ezekből a bőrökből igen nehéz dolgozni, mivel a mintázat egy bőr felszínén mindenhol más és más, ezért két egyforma mintázatú darabot kell beszerezni, hogy a cipők egymás tükörképei legyenek. Tudomásom szerint én vagyok az egyetlen cipészmester Magyarországon, aki méretre készít ilyen cipőket. Ezeket az állatokat nem vadásszák, hanem erre a célra tenyésztik, a bőröket ellenőrzött forrásból szerezzük be.

Ez az interjú az Éva „Egy csepp luxus" rovatának kiegészítéseként, az evamagazin.hu számára készült. Minden jog fenntartva.