Harap a gyerek? 10 tipp, hogyan szoktasd le róla!

Borítókép: Harap a gyerek? 10 tipp, hogyan szoktasd le róla! Forrás: Getty Images
Sok kicsi a fogait használja a nyelve helyett: ha máshogyan még nem tudja kifejezni magát, harapással is „közölheti”, mit érez. Szakértők szerint egyéves kor körül ebben még semmi rossz szándék nincsen, és ha következetesen reagálsz erre a viselkedésére, az apró fogakat egy idő után csak evéskor és mosolygáskor fogja rád és másokra villantani.

Nem jó dolog, ha harap a gyerek. Nagyon nem. Szeretnéd tudni, hogy tudnád sikeresen leszoktatni róla? Akkor jó helyen jársz!

Miért harap a gyerek?

A kisbabák bármit boldogan a szájukba tömnek, amit végre egyszer képesek megfogni. Ez az egyik módja annak, hogy megismerjék a világot; s ez az állapot nem fog hirtelen megváltozni azzal, hogy a gyerek betölti az első életévét. Akár a mami cicijéről, akár valakinek az alkarjáról is legyen szó.

Az, hogy egy kisgyermekre mikor jön rá a haraphatnék; nagyon változó. Emögött viszont semmiféle gonosz szándék nincs még ebben az életkorban – mondja egy klinikai gyermekpszichológus. Fontos, hogy megértsük a kicsik indítékait.

Leggyakrabban ezek az okok állhatnak a háttérben:

így ismeri meg az őt körülvevő világot, a harapás is egyfajta szenzoros felfedezés, ezzel keresztül fejezi ki az érzelmeit, így kommunikál, ezzel védekezik: ha például egy másik kisgyerek elveszi, ami az övé, vagy bántja, kóstolgat, a határokat feszegeti, reakciókat akar kicsikarni, túl sok inger érte.

Tippek, hogyan állítsd le

Egy egyéves gyerek még azt hiheti, hogy teljesen rendben van, ha harapással reagál arra, ha összezavarodik, vagy frusztráltnak érzi magát. A te dolgod, hogy szép finoman eltereld az efféle viselkedéstől. Ez a 10 tipp segíthet, hogyan fogj neki.

  1. Reagálj azonnal; kevés szóval, de határozott hangnemben. Nem harapunk, a harapás fáj! - mondd neki komoly hanghordozással, de semmi esetre sem fenyegetően. Majd irányítsd a figyelmét valami olyasmire, amit csinálhat. Bár lehet, hogy a szavaidat pontosan még nem érti, a kifejezésből, meg a hangsúlyozásodból érteni fogja, hogy mit vársz tőle.
  2. Bátorítsd, hogy próbálja magát harapás helyett szavakkal kifejezni. Magyarázd el neki, hogy ha mérges, vagy ideges, mondhatja azt, hogy „nem akarom”. Vagy próbáljon meg segítséget kérni tőled, hogy kifejezze, ami bántja.
  3. Biztosítsd arról, hogy megérted, mi zajlik éppen a kis lelkében. Mondd meg neki, hogy tudod, milyen rosszul esik, ha például valaki elveszi a játékát. Majd öleld át szorosan, ezzel is oldva a feszültséget.
  4. Figyeld meg, milyen helyzetekben harap; próbáld meg ezeket elkerülni. Ha például azt látod, hogy a totyogód a fogait villogtatja, mert egy másik kisgyerek hozzányúl a kedvenc játékához, vegyél belőle kettőt, hogy kivédd ezeket a helyzeteket.
  5. Ne hagyd, hogy úgy érezze, nyertesként kerül ki egy ilyen szituációból. Például ne engedd, hogy megtarthasson egy harapással (vagy bármilyen más agresszív viselkedéssel) megszerzett játékot.
  6. Szentelj nagyobb figyelmet az „áldozatra”; így együttérzésre neveled a kicsit, és azt is megmutatod neki, hogy ez nem elfogadható módja annak, hogy felhívja magára a figyelmet. Dicsérd meg és ismerd el, ha megállja, hogy ne menjen bele ilyen helyzetekbe.
  7. Lehet, hogy nem szívesen avatkozol a gyerekek játékába, kezdetben mégsem árt, ha ott vagy a közelben; hogy adandó alkalommal elejét vedd egy újabb harapásnak. Vagy csak azért, hogy egy mozdulattal ki tudd kapni a homokozóból a konfliktust kirobbantó, kis műanyag markolót.
  8. Finoman utalhatsz arra is, hogy majd kapni fog egy mosdókesztyűt, amit harapdálhat a barátai és a szülei helyett.
  9. Intő jel lehet, ha rendszer lesz belőle. Az a kisgyermek, aki folyton folyvást harapdál, könnyen lehet, hogy olyan nehézségen megy keresztül, melynek feldolgozása problémát okoz neki. Ilyen lehet például egy költözés, egy testvérke érkezése a családba, vagy az elválasztás. Némi extra figyelemmel ezek a problémák általában jól kezelhetők.
  10. Mutass jó példát! Még csak játékból, viccből se harapdáld őt finoman; ezzel összezavarhatod.

További gyereknevelési tippekért kattints a galériára: