Így tartsd kézben a pénzügyeidet: 5 egyszerű tipp

Borítókép: Így tartsd kézben a pénzügyeidet: 5 egyszerű tipp Forrás: europress
Úgy érzed, kifolyik a kezedből a pénz? Olvasd el kezdő tippeinket és legyél ura a pénztárcádnak!

A legtöbben még nem tudtunk bánni a pénzzel, amikor először a saját lábunkra álltunk. És rengetegen vannak, akik azóta sem jutottak sokkal előbbre. Az alábbiakban a legfontosabb irányvonalakat vázoljuk fel, hogy segítsünk a lényegre fókuszálni, amikor a pénzkezelésről van szó:

1. Figyeld meg, mikor, hogyan és mire költesz.

Nagyon kevesen tudják magukat tartani az előre összeírt bevásárlólistájukhoz– ha egyáltalán készítenek ilyet. Ahhoz, hogy átlásd a pénzkezelési szokásaidat, vezess naplót mondjuk három hétig, amibe jegyezz fel mindent, ami a pénzeddel történik. A legegyszerűbb, ha elteszed a számlákat, és esténként beírod őket egy táblázatba. Néhány hét alatt körvonalazódni fog, hogy hol adsz ki rendszeresen több pénzt, mint szeretnél. Az ember nem is gondolná, hogy apró túlköltések mennyit számítanak!

2. Ne vágj bele olyan banki ügyletbe, amihez nem értesz.

Muszáj megértened, hogy működik a hitelkártya, mielőtt szert tennél egyre, és hasonló a helyzet a hitelfelvétellel vagy a befektetésekkel is. Lásd át, hogy mibe kezdesz bele, kérdezz addig a banki ügyintéződtől vagy a könyvelődtől, amíg el nem magyarázza érthetően. A te pénzedről van szó, jogod van tudni, mi történik vele.


Fotó: Europress

3. Legyen vésztartalékod.

Bármi történhet: csőtörés, krónikus betegség a családban... Ha lehetetlennek tűnik félretenni, kezdd kicsiben. Néhány ezer forint is segítség lehet szorult helyzetben.

4. Automatizálj.

Nagyon kevesen vannak a világon, akik fejben számon tudják tartani, hogy melyik számlájukat mikor kell befizetniük. Bízd meg a bankodat, hogy csoportos beszedéssel rendezze a gáz- és a telefonszámládat vagy állítsd be a telefonodban, hogy figyelmeztessen az esedékességekre. Ha nem látsz ki a tennivalókból, miért intéznéd ezt is kézi vezérléssel?

5. Soha sem késő elkezdeni spórolni inaktív éveidre

A hazai nyugdíjrendszer rendkívül bonyolult és nehezen átlátható változásokon ment keresztül az utóbbi években. Az azonban borítékolható, hogy a nyugdíjad jóval kevesebb lesz, mint a mostani fizetésed. Megint: kezdd kicsiben. Tegyél félre akár havonta 1000 Ft-ot. A kisebb befektetések is jól fognak jönni 30 év múlva.