Mostantól éveket kaphat, aki bántja a partnerét

Borítókép: Mostantól éveket kaphat, aki bántja a partnerét
Július 1-től külön törvény vonatkozik a kapcsolati erőszakra. De mi ez pontosan?

Emlékeztek, amikor tavaly őszre Halász Pálma, az Élet–Érték alapítvány elnöke az AVON támogatásával összegyűjtött elég aláírást ahhoz, hogy a parlament szavazzon arról, hogy a családon belüli erőszak önálló törvényi tényállás legyen? Akkor a parlamenti szavazás nem volt érvényes, de azóta megreformálták a Büntető Törvénykönyvet, és a reformba – egy csomó egyéb között – beleesett ez is, „kapcsolati erőszak" néven. Szóval amiért Halász Pálma és még egy csomó nőszervezet évek óta küzdött, az most úgy mellesleg megvalósult!

Az új Büntető Törvénykönyv július 1-től van hatályban, benne jó néhány szigorított jogszabállyal. Az eddig főképp „családon belüli erőszak" néven emlegetett jelenség részben azért kapta a „kapcsolati erőszak" nevet, hogy tiszta legyen:a bűncselekmény ebbe a kategóriába esik akkor is, ha nem bizonyítható, hogy elkövető és áldozata a tett idején együtt éltek. Mostantól a partnerüket bántalmazók szigorúbb (akár 5 évig terjedő)büntetésben részesülnek, mint azok, akik egy idegent támadtak meg az utcán, mert a törvény figyelembe veszi (és külön is bünteti) a gazdasági fenyegetettséget is, amely a legtöbbször jelen van otthoni bántalmazás esetén.

A civilszervezetek üdvözlik a Btk. módosítását, ugyanakkor hiányosságokra is felhívják a figyelmet, például hogy a törvény nem vonatkozik olyan partnerekre, akik sohasem éltek együtt. Ezekről jogi kifogásokról bővebben

Az otthoni bántalmazás, a partner elleni erőszak ma is minden 5. nőt érint, Magyarországon évente kb. 70 nő hal bele a partnerétől elszenvedett erőszak következményeibe.

Fotó: Pinterest