Amit a külföldi továbbtanulásról tudni kell

Borítókép: Amit a külföldi továbbtanulásról tudni kell
Szakértőink a külföldi továbbtanulás jogi hátteréről adnak felvilágosítást.

Aki más országban jár egyetemre, az mindenkinek ajánlja a külföldi tanulást. És igaza van. Ha ugyanis világot látunk, jobban megértjük önmagunkat – és a hazánkat is.

Indulás előtt a diáknak mérlegelnie kell: döntése milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat. Vannak híres egyetemek, világhírű diplomák – de kérdés, hogy idehaza akarjuk-e ezt kamatoztatni, vagy esetleg ott, ahová készülünk. Itthon nem biztos, hogy egy cambridge-i vagy harvardi papiros olyan fontos, mint két támogató professzor ajánlása. A lényeg az illető ország oktatási rendszerének megismerése: milyen lehetőségek vannak, milyen tudást, milyen nyelvtudást kérnek? S nem utolsósorban: mennyibe kerül egy diploma az óhajtott országban? Mert az is előfordulhat, hogy kevesebbe, mint itthon.

Hová és mennyi időre?
A Magyarországról külföldre induló diákok többsége angol és német nyelvterületre igyekszik diplomát szerezni, de ma már a francia és spanyol egyetemek mellett elérhetőek a kínai, a japán és az arab világból való felsőoktatási intézmények is. Azt is érdemes eldönteni, hogy mennyi időt akarunk külföldön tölteni: egy érdekes Erasmus-félévet, -évet? Vagy a diploma teljes megszerzése a célunk? Esetleg mesterképzésre vagy egyéb továbbképzésre mennénk? A külföldi diploma itthoni kamatoztatása újabb átállási időszakot követel: a diploma után még hátravan a hazai szakmai környezet megismerése, a hazai lehetőségek felkutatása és a szaknyelv elsajátítása.

Akik a külhont választják
Járóka Lívia európai parlamenti képviselő, Bonifert Márta, a Közép- és Kelet-európai Regionális Környezetvédelmi Központ vezetője, Kovács Gábor, a KOGART tulajdonosa, Maros András író – bennük az a közös, hogy külföldi egyetemen szereztek diplomát. Az már szinte mindegy, hogy az itthon működő külföldi egyetemek egyikén vagy kiutazva tettek szert idegen nyelvű diplomára: az álláslehetőségek, a szakmai karrier és a fizetés mindenképpen jóval előnyösebb helyzetbe hozta őket itthon végzett társaiknál. A külföldi diploma értékét mutatja, hogy a végzettség megszerzése után az érintettek 78 százaléka 2–4 hónapon belül jól fizetett állásra tesz szert.

Jogi háttérrel kapcsolatos információk, kapcsolódó cikkek a következő oldalon találhatók!

--pagebreak--

Követelmények és teendők kiutazás előtt
Az Európai Unión belül a diákok szabadon választhatnak oktatási intézményt, csak a követelményeknek kell megfelelniük. A közismerten jó, népszerű egyetemekre kitűnő érettségi nélkül kevés az esély a bejutásra. Érdemes azt is megnézni, hogy milyen nyelvvizsgát kérnek: Nagy-Britanniában az IELTS 6,5 pont felett a megfelelő (ielts.org), az Egyesült Államokban a TOEFL alapkövetelmény (ets.org/toefl).

Gimnázium külföldön
Az utóbbi években elterjedt, hogy a jó nyelvtudás megszerzése érdekében a diákok már a gimnáziumi tanulmányok idején külföldön töltenek egy-egy évet. Ez valamilyen szervezeten keresztül történik, de az is lehetséges, hogy az érintett egy ismerős családhoz, rokonhoz megy (például tanulaskulfoldon.hu, masterclass.hu, insideword.hu). Az élmény nagy, a nyelvi haszon óriási és a gyerekek ebben a korban könnyen barátkoznak. Fontos azonban tudni, hogy az ilyen kalandhoz jó nyelvi alap kell, mert a középiskolás gyerekek nem túlságosan elnézőek a makogó társukkal, márpedig ha egy 15–17 éves kirekesztve tölt el egy évet valahol, akkor annak sem a nyelvtudásban, sem a szociális érésben nem lesz megfelelő eredménye. A kint töltött középiskolás év után itthon le kell tenni a vizsgákat. A kinti oktatás elsősorban nyelvi szempontból értékelhető, tárgyi tudás tekintetében kevésbé lényeges.

Tandíjak
Az európai egyetemek három csoportba sorolhatók:
1. tandíjas (félévente 1000–3000 euró),
2. regisztrációs díjú (félévente 150–500 euró),
3. díjmentes (azaz államilag támogatott) – utóbbiak közé tartoznak például Finnország, Írország és Szlovénia felsőfokú oktatási intézményei.
A díjmentes felsorolás gyakran változik, Ausztriában például az elmúlt nyolc évben voltak tandíjas és tandíjmentes időszakok. Jelenleg tandíjmentes az egyetemi képzés, ám ez bármikor megváltozhat, mivel egyes egyetemeken a létszám már a képzés színvonalát veszélyezteti. Mindenképp tájékozódjunk a tandíj aktuális helyzetéről (engame.hu).

Szöveg: Kaszab Zsuzsa