Áruhitel – meddig tartson a karácsony?

Borítókép: Áruhitel – meddig tartson a karácsony?
Valóban kézenfekvő megoldás az áruhitel? Elmondjuk, mire kell figyelni, 13 lépésben.

Ha már hitelt veszünk fel, tegyük megfontoltan. Nézzük, mire kell figyelni.

1. Nulla forint biztonsági tartalék nélkül (ma a magyar lakosság 53 százaléka ebbe acsoportba tartozik) felejtsük el az áruhitelt.

2. A példa kedvéért nézzünk 300 ezer forintos tévét.

3. Számoljuk ki, nagyjából mennyi önerőre van szükségünk és mennyi lesz a havi törlesztőrészlet. Például: 10 százalék önerő = 30 ezer forint, havi törlesztőrészlet egy évre = 12 x 27 120 forint.

4. Valójában mennyibe is kerül ez a tévé? 355 440 forintba!

--pagebreak--

5.Gondoljuk végig: ennyiért is kell nekünk ez a tévé?

6.Ha nem, kezdjünk el félretenni havonta 30 ezer forintot, és így legkésőbb 10 hónap múlva alapáron tudjuk megvenni. Ha viszont igen, akkor különítsük el az önerőt!

7.Nézzünk körbe, hol mennyibe kerül ugyanez atípusú tévé. Számoljunk a különböző áruhitelekkel is! Ha egy fogyasztási cikket nem kizárólag készpénzből, hanem hitelből is vásárolunk, akkor nem elég a fogyasztói árakat összehasonlítani. Elképzelhető, hogy egy akciós termék az egyik helyen többe kerül, mint egy másik üzletben készpénzes áron vagy épp egy kedvezőbb hitellel.

8. Az egyes hitelkonstrukciók összehasonlításához hasznos segítség .

9. A három legkedvezőbbnek tűnő helyről kérjünk részletes szóbeli felvilágosítást. A PSZÁF előbb említett oldalán egy felkiáltójeles, sárga, élére állított kattintva eljuthatunk az Általános tájékoztatás ahitelszerződés megkötését megelőzően nyomtatványhoz: ebben találjuk mindazon feltételek felsorolását, amelyekről érdemes tájékozódnunk.

10. A szóbeli információkérés után gondoljuk át még egyszer: milyen előnyeink és hátrányaink származnak a vágyott tévé áruhiteles megvételéből? Ne feledkezzünk meg a hitelszerződés megkötésével vállalt kockázatokról sem!

--pagebreak--

11. Olvassuk el az aláírandó szerződést, és győződjünk meg róla, hogy ugyanazt tartalmazza, mint amit szóban megbeszéltünk az ügyintézővel. Ha valamit nem értünk, kérdezzünk rá – még aláírás előtt!

12. Fontos tudni, hogy 14 napon belül indoklás nélkül, díjmentesen felmondhatjuk a szerződést (amennyiben az abban szereplő feltételek ezt nem zárják ki egyértelműen). A felmondás feltétele, hogy az árut még nem használtuk.

13. A döntést beszéljük meg a párunkkal, és aludjunk rá minimum kettőt!

Mennyit adnak? 20 ezer forinttól 2 millió forintig.
Mire adnak? Tartós fogyasztási cikkre. Egy porszívótól kezdve akár egy teljes konyhafelszerelésig.
Mennyi időre? 6 hónaptól 36 hónapig. Nagyobb összegeknél 60 hónap is lehet a hitel futamideje.
Mi is az a THM?
THM = teljes hiteldíjmutató. A hitel teljes költségét mutatja meg egy évre vetítve, ezáltal összehasonlíthatóvá teszi az áruhiteleket is. Sokkal fontosabb mutató, mint a kamat, mert tartalmazza ajárulékos költségeket is: a fizetendő összes díjat, ami a tőketartozáson felül esedékes (kamat, díj, költség, jutalék, adó). Minél alacsonyabb a THM, annál kedvezőbb a kölcsön. Mit nem tartalmaz? Akésedelmes fizetésből és szerződésmódosításból adódó költségeket, a közjegyző díját (amennyiben van).
Előnye és hátránya: Legfőbb előnye alegnagyobb hátránya is egyben. Könnyen, gyorsan hozzá lehet férni aboltokban – így meggondolatlan túlköltekezéshez, eladósodáshoz vezethet. Alapos számolás nélkül alátszatakciók könnyen elcsábíthatnak. Alacsonyabb jövedelműek is hozzájuthatnak.

Szerző: Fa Kinga, fotó: Miklóska Zoltán / Éva magazin,illusztráció: László Zsuzsi