A családon belüli erőszak-ügytől hangos a sajtó

Borítókép: A családon belüli erőszak-ügytől hangos a sajtó
De ez jó, mert a közvélemény szembesül a tényekkel. Mi történt? Összefoglaljuk.

Magyarországon ma minden ötödik nőt érint a családon belüli erőszak fizikai formája. Az utolsó, jelen témában készült hazai kutatás szerint hetente legkevesebb egy nő, havonta egy gyermek veszti életét családon belüli erőszak következtében. A Magyarországon elkövetett gyilkosságok 39%-át partnerkapcsolatban követik el.
(ANANEés a Patent sajtóközleményéből.)


Férfinek érzed magad, amikor meglököd, jobban érzed magad most, hogy a földre zuhant? (Nyersfordítás)

Az evamagazin.hu is felhívta a figyelmeteket idén tavasszal arra az aláírásgyűjtő akcióra, amelyet Halász Pálma civil aktivista, az Élet-Érték Alapítvány elnöke indított – az Avon a Nőkért Alapítvány támogatásával – annak érdekében, hogy a parlament tárgyalja a családon belüli erőszak mint önálló törvényi tényállás kérdését. A parlament szeptember 10-én, hétfőn késő estére tűzte ki az ügy tárgyalását, és a végén nem szavazták meg az indítványt.
Ez a momentum nemzetközi sajtóvisszhangot kapott, néhány, a vita során elhangzott mondat pedig nagy felháborodást váltott ki a magyar médiában és a közösségi oldalakon.
Most kicsit részletesebben is elmagyarázzuk, hogy miről van szó.

1. Mi az a családon belüli erőszak (vagy nők elleni erőszak)?
A családon belüli erőszak egy összetett jelenség, amelynek során a család egyik tagja rendszeresen fizikailag és/vagy verbálisan és/vagy szexuálisan bántalmazza (egy vagy több)hozzátartozóját. Kutatások azt mutatják, hogy jellemzően férfiak az elkövetők és nők az áldozatok. Ez a felállás az esetek 90–95%-ában igaz.


AHalász Pálma-féle tavaszi aláírásgyűjtő kampány videója, amelyet az Avon és a NANE is támogatott. Végül az 50 ezer aláírás helyett több mint 100 ezer gyűlt össze.

2. Milyen gyakori a családon belüli erőszak?
Valószínűleg gyakoribb, mint gondolnánk, de nemzetközi civil szervezetek (például az Unifem) becslése szerint minden 3–5. nő élete során áldozatává válik ilyen típusú erőszaknak. Mostani adatok szerint Magyarországon évente 70 nőt öl meg élettársa vagy volt élettársa, és havonta egy gyerek hal meg családon belüli bántalmazás következtében.

3. Miért indult aláírásgyűjtés pontosan?
Azért, hogy a családon belüli erőszak külön büntetőjogi kategória legyen. Jelenleg a verés, a nemi erőszak, a kiskorú veszélyeztetése és még több tucat más kategória mind-mind benne van a (nemrég felújított, jövőre hatályba lépő) Btk-ban, de külön-külön. A fentiekből láthatjuk, hogy a nők elleni erőszak, amely otthon, a négy fal között zajlik, összetett és rendszeresen, akár évtizedeken át ismétlődő jelenség, amely az áldozatok anyagi ellehetetlenítésével is jár. Ezért jogi szemmel is máshogy érdemes tekinteni erre a jelenségre, mint amikor valakit idegenek megvernek az utcán (ami szintén elfogadhatatlan persze).


A NANE plakátja

4. Mire jó pontosan a törvényi tényállás?
(A Patent és a NANE közös közleménye szerint)
Szimbolikus jelentősége van:az az üzenete, hogy az állam és a társadalom nem tolerálja az otthoni bántalmazást sem, és nem fordítjuk el a fejünket csak azért, mert a pofon a családi tűzhely mellett csattan el.
– Rámutat a speciális jellegzetességekre:az otthoni erőszakot akár több éves történetével együtt, összefüggéseiben nézi, míg egy idegenek közti utcai verekedés esetében más a helyzet.

További információk
Amnesty International
Avon a Nőkért Alapítvány
NANE

Patent
Unifem (az ENSZ autonóm szerve a nőkért)

– Ha külön törvény rendelkezik róla, könnyebb bizonyítani, ami megtörtént. Ha ma egy nőt otthon megvernek Magyarországon, az általában tanúk nélkül történik, és nehéz bizonyítani. Ha törvény definiálja és szabályozza, hogy mi az a családon belüli erőszak, akkor könnyebb magát a folyamatot vizsgálni egyes esetek helyett.
Segíti a megelőzést és tudatformálást. Ha a tanító néni, a barátok és a szomszédok is tudják, hogy nem csak a kelleténél hangosabb otthoni veszekedésről van szó, hanem egy bonyolult és nehezen megoldható tünetegyüttesről, akkor közös erőfeszítéssel könnyebb a bonyolult helyzetet megoldani, illetve a külső, rendőri, bírósági beavatkozás hátterét megérteni.


Ezt a megdöbbentő videót rengetegen megosztották – mi is – pár hónappal ezelőtt, és több százezren látták. Egyébként ez is a NaNe kampányfilmje, amely közönségdíjat is nyert cannes-i Young Director Award-on. Rendezte:Sós Bálint

5. Ha férfiként olvasom ezt, szégyelljem magam?
Isten ments. Ugye senki sem gondolja, hogy szégyellnie kell magát azért, amilyennek született? A kezdeményező és támogató civilek, például az Amnesty International is mind egyetértenek abban, hogy a nők elleni erőszak kérdései nem a férfinem ellen irányulnak. Az egész társadalom, civilek és politikusok, nők és férfiak közösen kell hogy dolgozzon a családok és azok tagjainak biztonságáért.

6. Megengedett-e egy pofon otthon vagy az iskolában?
Ezt a törvény is a leghatározottabban tiltja, és az Éva szerkesztősége is egyhangúlag amellett van, hogy az erőszak minden formája, még a legkisebb mértékben is, elfogadhatatlan.

Szöveg:Eörsi Sarolta