Fejkendőben az olimpián

Borítókép: Fejkendőben az olimpián
Nem sok nehezebb dolog van a világon, mint bizonyos közel-keleti országokban élsportolóvá válni. És akkor is fejkendőt kell viselni.


2004, Athén:a történelem első fejkendős olimpiai bajnoka, Ruqaya Al Ghasara (Bahreinből)

A 2012-es londoni olimpiáig három olyan nemzetet jegyeztek, amelyek még soha nem delegáltak női sportolókat a játékokra: Szaúd-Arábiában, Katarban és Bruneiben mindez idáig tiltott volt nők számára a részvétel. A nemzetközi közvélemény és a NOB felől érkező dorgálás azonban meghozta a gyümölcsét, Katar és Brunei a szigorú normák ellenére Londonra beadta a derekát. „Amikor sportolni kezdtek, a családok nagyon aggódtak a lányok épségéért, és rettegtek attól, hogy a közösség majd a szájára veszi őket.” – mondta a Katari Olimpiai Bizottság elnöke. A három katari induló lány is érzi a nyomást, a csapat egyetlen úszónője úgy nyilatkozott, hogy ez a történelmi lehetőség egyszerre fantasztikus és rendkívül magányos érzés.
Szaúd-Arábia ugyanakkor mereven tartja magát a szokásokhoz, ami innen nézve egyszerre felfoghatatlan és érthető. Valóban nehéz elképzelni, hogy női olimpikon kerüljön ki olyan kulturális közegből, ahol a nők nem vezethetnek autót, a számunkra legelemibb dolgokat –mint az utazás, vagy egy bankszámla nyitása – is csak valamilyen férfi rokon felügyelete alatt intézhetik el, és a lányok bevonása a sportéletbe még gyerekkorban is elképzelhetetlen. Ennek fényében már az is mérföldkőnek számított, amikor Nayef bin Abdul Aziz trónörökös márciusban bejelentette, hogy engedélyezi a női részvételt, „amennyiben tartják magukat az illendőség szabályaihoz, és nem szegik meg az iszlám törvényeket”. Egy hónappal később azonban a fiatal díjugrató-reménység, Dalma Rushdi H Malhas részvétele is meghiúsult, a trónörökös korábbi ígéretével ellentétben mégis ellenezte az ötletet, és megtiltotta, hogy a korábban ifjúsági olimpiát is nyert Rushdi és társai a hivatalos delegáció tagjaiként képviseljék az országot. Jogvédők azonnal aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy így gyakoroljanak nyomást a NOB-ra, amely szerintük túl engedékeny, és azzal, hogy engedélyezi Szaúd-Arábia részvételét, semmibe veszi saját, az Olimpiai Chartában megfogalmazott egyenjogúságot hirdető misszióját.

Brunei csupán két sportolót küld Londonba, ebből a 19 éves Maziah Mahusin a 400 m-es síkfutásban indul, és állítólag fejkendő nélkül áll majd rajthoz. A katari csapatban három női induló is van: Nada Mohammed Wafa Arakji úszó, Noor Al Malki 100- és 200 m-es sprinter, valamint Bahia Al Hamad lövész.

Szöveg:Kőrösi Ivett, fotó: Europress. evamagazin.hu, 2012. Minden jog fenntartva.