Több mint 10 000 év után „feltámasztották” az óriásfarkast: melyik kihalt faj lehet a következő?

Borítókép: Több mint 10 000 év után „feltámasztották” az óriásfarkast: melyik kihalt faj lehet a következő? Forrás: youtube.com / TIME
Néhány hónapja olyan hangot lehetett hallani egy laboratóriumban, amelyre nagyjából 12 500 éve nem volt példa a bolygónkon: óriásfarkas vonyított fel. Az egykor kihalt ragadozót a Colossal Biosciences tudósai biotechnológiai módszerekkel tudták életre hívni, tegnap pedig a nyilvánosságnak is bemutatták a három óriásfarkas kölyköt, akiket reményeik szerint hamarosan más kipusztult fajok feltámasztott egyedei követnek majd.

Sikeresen „feltámasztották” az évezredek óta kihalt óriásfarkast

Tegnap világszenzációt jelentetett be a Colossal Biosciences amerikai biotechnológiai vállalat: éveken át tartó projektjük sikerrel járt, és sikeresen „feltámasztották” az évezredek óta kihalt óriásfarkast. A faj neve angolul dire wolf, ami a Trónok harca rajongóinak ismerős lehet, hiszen George R. R. Martin a rémfarkasokat az utolsó jégkorszak idején kipusztult óriásfarkasokról mintázta. A leletek szerint az óriásfarkasok Észak-Amerikában éltek, és nagy testű emlősökkel táplálkoztak. Kihalásukhoz valószínűleg az vezetett, hogy az indiánok őseinek Amerikába érkezését követően elkezdett átalakulni a fauna, túlélési verseny alakult ki a fajok között. Ebben pedig azért is alulmaradt az óriásfarkas, mert különálló fajként nem tudott keveredni más kutyafélékkel, a genetikai belterjesség pedig fogékonyabbá vált a betegségekre. Egészen tegnap pedig azt hihettük, hogy maximum csak a fantasy regényekben és sorozatokban kelhet újra életre.

Forrás: imdb.com
Jon Snow rémfarkasa a Trónok harcában.

A Colossal Biosciences tudósai génszerkesztés útján, szürke farkasok embrióit használva alkották meg a kölyköket, tehát igazi feltámasztásról nem lehet beszélni, inkább génrekonstrukcióról van szó a szakértők szerint. A kutatók egy 13 000 éves fogból és egy 72 000 éves koponyából vett DNS-mintákat elemeztek, hogy azonosítsák azokat a genetikai különbségeket, amelyek megkülönböztetik az óriásfarkasokat a mai szürke farkasoktól. Ezután a CRISPR génszerkesztési technológiát alkalmazták, hogy ezeket a jellemzőket beépítsék szürke farkasok petesejtjeibe. Az így létrehozott embriókat kutya béranyákba ültették be, és így jött világra 2024. októberben 2 óriásfarkas hím, 2025. januárjában pedig egy nőstény.

A fiúk a Romulus és Remus neveket kapták, a római mitológiában szereplő farkasokra utalva, a lány pedig Khaleesi-re keresztelték, amit valószínűleg a Trónok harca ihletett. A kölykök fehér bundával, szélesebb fejjel, nagyobb fogakkal és erőteljesebb állkapoccsal rendelkeznek, mint a szürke farkasok, hiszen ezek mind az óriásfarkas jellemzői voltak. Az még egyelőre kérdéses, hogy kifejlett méretük eléri-e majd őseikét, hiszen a jégkorszakszakban az óriásfarkasok testtömege akár 110 kg is lehetett, hosszuk pedig átlagosan 1,5 méter volt.

A három farkaskölyök jelenleg egy 2 000 hektáros, szigorúan védett ökológiai rezervátumban él az Egyesült Államokban, ahol állandó állatorvosi felügyelet alatt állnak. Miközben fejlődésüket folyamatosan monitorozzák, a Colossal Biosciences csapata már azon dolgozik, hogy a projekt során begyűjtött tapasztalatokat, ismereteket más kipusztult fajok „feltámasztására”, illetve a kihalás szélére sodródott állatfajok megmentésére fordítsák.

A galériában olyan kihalt állatfajokat gyűjtöttünk össze, melyek vagy természetes okok, vagy az emberi tevékenység következtében tűntek el a Földről: