Ilyen az élet a világ leghidegebb településén, ahol -50 fok átlagosnak számít

Borítókép: Ilyen az élet a világ leghidegebb településén, ahol -50 fok átlagosnak számít Forrás: Dean Conger / Getty Images
Miközben itthon lassan el kell búcsúznunk a havas telektől, és manapság a mínusz 5 fokos hajnalokat extrém hidegnek gondoljuk, Szibériában ez a hőmérséklet szinte strandidőnek számítana. A világ leghidegebb lakott településén, Ojmjakonban ugyanis az éves átlaghőmérséklet -8 °C, decembertől februárig viszont -50 °C körül alakul, a mínuszrekord pedig -67,7°C volt.

Magyarországon a legtöbb kisgyerek hiányolja a havazást, ha pedig esik is hó, az maximum a hegyekben marad hosszabb ideig (és ez alatt itthon néhány napot értünk), Ojmjakonban viszont egy évben átlagosan 214 napig hótakaró borít mindent. A Kelet-Szibériában Jakutföldön fekvő falu a világ leghidegebb, tartósan lakott településének számít. Nem messze tőle van egyébként a világ leghidegebb városa, Jakutszk, de Ojmjakonban még annál is fagyosabb az időjárás, talán nem véletlen, hogy mindössze 500 fős lakossággal rendelkezik.

Forrás: porojnicu / Envato

Ojmjakonban és környékén az év nagy részében mindent hó és jég borít, a folyók és tavak is befagynak.

Szibériában persze egyébként sem mondhatni melegnek a klíma, de Ojmjakon azért különösen hideg, mert egy völgyben fekszik, ahova leszáll a fagyos levegő. A sarkkörhöz nagyon közel fekvő településen szubarktikus klíma uralkodik, és itt valószínűsítették a legalacsonyabb hőmérsékletet (1926. január 26-án –71,2 °C-ot), de a pontosan mért legalacsonyabb hőmérséklet sem sokkal haladja meg ezt (-67,7 °C, 1933. februárban). Nyáron viszont akár plusz 30 fok fölé is kúszhat a hőmérő, ami azt jelenti, hogy elképesztően magas, 90-100 fokos az éves hőingás.

Az alábbi galériában megmutatjuk, hogyan élik mindennapjaikat a jakutok a fagy birodalmában: