9 híresség, akinek életét nem kerülte el a Parkinson-kór

Borítókép: 9 híresség, akinek életét nem kerülte el a Parkinson-kór Forrás: Getty Images / Noam Galai
A Parkinson-kór az Alzheimer-kórhoz hasonlóan egy lassan előrehaladó, degeneratív idegrendszeri betegség, melyre az orvostudomány mai állása szerint nem létezik gyógymód. A kór a hírességeket sem kíméli, ezért utánajártunk annak, hogy mely sztárok küzdenek nap mint nap a betegséggel.

A kór nevét James Parkinsonról, egy 18. századi londoni sebész és gyógyszerészről kapta, aki 1817-ben elsőként írt a betegségről az Egy tanulmány a remegő bénulásról című munkájában, amelyben „reszkető bénulásnak” emlegeti az állapotot. Később Jean-Martin Charcot nevezte át a betegséget Parkinson-kórnak, amely világnapját 1997 óta James Parkinson születésnapján, minden évben április 11-én tartják.

Mi tesz a testtel a Parkinson-kór?

A betegség első tünetei jellemzően 50-60 éves korban jelentkeznek: az agyban a finom mozgásokért felelős gangionok mennek tönkre, ezzel csökken a dopamin termelődése. Sajnos az okok mai napig nem tisztázottak, de idegrendszeri fertőzések, különböző gyógyszerek, sőt akár kábítószerek is előidézhetik.

A remegés intő jel lehet a diagnosztizálásban

A Parkinson-kór legfőbb tünetei közé egyértelműen a nyugalmi állapotban is jelentkező remegés, a lassultság és az izommerevség tartozik, de a csökkent arcmimika és a kenőcsös arc jelentkezése is intő jel lehet. Később, a betegség előrehaladtával instabilitás és vérnyomásesés is jelentkezhet a betegeknél, illetve a különböző mozgások megkezdése, például az ülő helyzetből felállás vagy az állásból elindulás is komoly kihívásnak számít. A Parkinson-kór egyéb tünetei közé sorolják a gondolkodás lassulását is, illetve gyakran depresszió is kísérheti.

A kórra a tudomány mai állása szerint nincs gyógymód, viszont különböző gyógyszeres kezeléssekkel, gyógytornával és fizikoterápia segítségével az állapot javítható és a tünetek karbantarthatók.

Forrás: Getty Images / The Stanley Weston Archive
Muhammad Ali a Parkinson-kórral szemben is igazi küzdőnek számított.

Akik ma már nem lehetnek köztünk

Az olimpai és világbajnok amerikai bokszoló, Muhammad Ali 1981-ben vonult vissza a sporttól, majd három évvel később Parkinson-kórt diagnosztizáltak nála. Csakúgy mint a bokszban, a Parkinson elleni küzdelemben is megmutatta harcos személyiségét: létrehozta a saját Parkinson-kórral foglalkozó központját, amely a Parkinson és más mozgászavarok, köztük a Huntington-kórral küzdő betegeket és családjukat segítette. Évtizedekig harcolt a kór ellen, végül 2016 júniusában, 74 éves korában légzőszervi panaszok következtében hunyt el.

Bob Hoskins brit színész tipikusan a kemény fiú karaktert alakította filmjeiben, melyek közül az 1982-es Hosszú nagypéntek című alkotás kapcsán vált ismertté. 2012-ben visszavonult a filmezéstől a Parkinson-kórra hivatkozva, de betegségéről ritkán nyilatkozott. 2014 áprilisában, 71 éves korában hunyt el.

Micheal Richard „Rich” Clifford az 1990-es években a NASA űrhajósaként kezdte pályafutását, mely során három űrrepülést hajtott végre és több mint 650 órát érintett a Föld körül. Bár már 1994-ben, 42 éves korában diagnosztizálták nála a Parkinson-kórt, továbbra is vállalt űrrepüléseket, és egy interjúban azt vallotta betegségéről, hogy „nem szabad hagyni, hogy a betegség az élet útjába álljon és akadályozza bármiben, mert az élet túl szép és a határ a csillagos ég.” 68 éves korában, 2021 utolsó napjaiban távozott az élők sorából.

Forrás: Getty Images / Space Frontiers
Clifford bár 42 éves korától küzdött a Parkinson-kórral, nem egyszer járta meg a világűrt.

A galériában azokat a sztárokat gyűjtöttük össze, akik mai napig a Parkinson-kórral küzdenek.