Lefogynak, de milyen áron? Az Ozempic mellékhatásai, amikről kevés szó esik

Borítókép: Lefogynak, de milyen áron? Az Ozempic mellékhatásai, amikről kevés szó esik Forrás: Iuliia Burmistrova / Getty Images
A cukorbetegek számára kifejlesztett injekció segítségével egyre többen fogynak le, de az álomalak elérése bizony gyakran mellékhatásokkal jár. Beesett és ráncos arc, megereszkedett mell és fenék, durva hasmenés és hányinger, hormonális zavarok: ezekkel mind számolnia kell annak, aki tűszúrással diétázik.

Az elmúlt egy-két évben a fogyókúrás injekció lett az új Botox a sztárok körében: rengetegen használják, de csak kevesen ismerik be, hogy ennek köszönhetően sikerült lefogyniuk. Elon Musk, Oprah Winfrey, Sharon Osbourne például azok közé tartoznak, akik nyíltan felvállalták, hogy Ozempic-kel vagy ahhoz hasonló injekcióval szabadultak meg a súlyfeleslegüktől. Sokkal többen vannak azonban, akik tagadják vagy titkolják, hogy ilyen szert használnak. „Többet edzettem és kisebb adagokat ettem” – hangoztatják, de nem túl hihető, hogy csupán ennyi kellett ahhoz, hogy 30-40 kilót vagy még többet ledobjanak. Ráadásul felmerül a kérdés, hogy korábban vajon egyáltalán nem edzettek? Érdekes egybeesés, hogy éppen akkor „váltottak sportos életmódra”, mikor megjelentek a fogyókúrás injekciók. Ahogy anno a Botoxnál azt hazudták, hogy a sok vízivástól és arcápoló krémtől simultak ki a ráncok, most higgyük el, hogy életmódváltással karcsúsodik fél Hollywood. Ha pedig átlagemberként nem sikerül ilyen eredményeket elérnünk, érezzük még rosszabbul magunkat.

De nem is ez a megtévesztés és átverés a legrosszabb az Ozempic-ben és a hozzá hasonló szerekben, hanem az, hogy a legtöbben nincsenek tisztában a hatásmechanizmusával és a mellékhatásaival. Csupán azt látják, hogy mennyire kényelmes különösebb erőfeszítés nélkül, heti egy tűszúrással lefogyni, de azt már nem, hogy ez nem diétás shake vagy por, hanem egy gyógyszer, és mint minden orvosságnak, ennek is vannak mellékhatásai.

Forrás: Markus Winkler / Pexels
Az Ozempic hatóanyagát, a szemaglutidot eredetileg a 2-es típusú cukorbetegek kezelésére fejlesztették ki.

Hogyan fogyaszt az Ozempic?

Bár a szemaglutidot tartalmazó injekciót eredetileg azért fejlesztették ki a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek, mert a hatóanyag kedvezően hat az inzulintermelő bétasejtekre, hamar felfedezték, hogy a fogyókúra terén is verhetetlen. A szemaglutid ugyanis egy GLP-1 receptorhoz kötődő agonista. A GLP-1 egy hormon, ami evés után a bélrendszerünkben szabadul fel, és két fontos feladata van. Serkenti a hasnyálmirigy inzulintermelését, aminek következtében csökkenti a vércukorszintet. Másrészt az idegrendszeren keresztül szabályozza az éhség- és teltségérzetet. A természetben a hatása nem tart sokáig, ám a mesterségesen előállított szemaglutid képes elnyújtva leutánozni a GLP-1 működését, tehát lassítja a gyomorürülést és csökkenti az étvágyat. Az ozempic-ezők tehát tulajdonképpen tényleg kisebb adagokat esznek, de azért, mert nem éhesek annyira, mint korábban, így szenvedés nélkül tudnak diétázni.

Fontos tudni még, hogy nemcsak az Ozempic injekcióban található ez a hatóanyag. A Wegowy nevű szer szintén szemaglutidot tartalmaz, de nagyobb koncentrációban, és az Ozempic-kel szemben hetente kell szúrni. Mindkettőt a dán Novo Nordisk gyógyszervállalat fejlesztette ki, de előbbi csak diabéteszben szenvedőknek írható fel, utóbbi viszont már kifejezetten a nagyfokú elhízás kezelésére kapott engedélyt. Mivel mindkettő hatalmas sikert aratott, és borsos ára ellenére rengetegen kezdték használni, beszállt a piacra egy harmadik szereplő, az amerikai Eli Lilly gyógyszercég. Az általuk gyártott Mounjaro injekció hatóanyaga, a tirzepatid már nemcsak a GLP-1 hormont utánozza, hanem a GIP-et is, így duplán küzd az éhség és sóvárgás ellen. Kutatások szerint ezért még nagyobb súlycsökkenés érhető el a használatával, mint az Ozempic-kel vagy Wegowyval.

Forrás: Towfiqu barbhuiya / Pexels
Világszerte legalább 750 millió túlsúlyos vagy elhízott ember él, nem csoda, hogy felprögött a fogyókúrás gyógyszerek piaca.

A hasmenéstől a „csontváz-arcig”

Miközben a gyógyszeripart berobbantották a fogyókúrás injekciók, és a hírek szerint nem kell már sokat várni arra, hogy megjelenjenek a könnyebben és olcsóbban hozzáférhető tablettás verziók, a mellékhatásokról is egyre többet tudunk meg. A szerek leírásában is feltüntetik, hogy előfordulhat székrekedés, puffadás, gyomorfájás, gyomorégés, epekövesség, hányinger és hasmenés is. Utóbbi ráadásul a Reddit-beszámolók szerint rengeteg kellemetlenséget okozott már a felhasználóknak. Mostanában több olyan esetről is pletykálnak, miszerint a Hamptonon nyaraló hírességek házában nagytakarítást kellett elrendelni néhány szurizós vendég miatt, akik durván rosszul lettek. A népszerű talkshow-k munkatársainak pedig állítólag már nagyon kezd elegük lenni abból, hogy a sztárvendégek a legrosszabb pillanatokban szaladnak ki a mosdóba, szintén az Ozempic hatásának köszönhetően.

Az emésztési problémákon túl pedig az sem éppen kellemes mellékhatás, hogy az ozempic-ezők arca mondhatni eltorzul: szemük beesetté válik, arcuk megnyúlik, veszít feszességéből, mintha hirtelen sok évet öregedtek volna. Ez annyira gyakori jelenség azoknál, akik hosszabb ideig és/vagy nagy dózisban alkalmazzák, hogy már nevet is kapott: Ozempic face, vagyis Ozempic-arc. De ugyanígy egyre többször felbukkan a közösségi oldalakon az Ozempic butt, vagyis Ozempic-fenék kifejezés, ami arra utal, hogy valakinek látványosan eltűnt, löttyedtté vált a hátsó fele. Ezek persze nem kizárólag az injekció hatóanyagához köthető mellékhatások, hanem a drasztikus fogyás velejárói, hiszen a zsírvesztés az egész testet érinti.

Forrás: Mart Production / Pexels
A fogyókúrás injekció használói szerint egyáltalán nem kellemes Ozempic-kel fogyni, mert folyton rosszul vannak, kihánynak szinte mindent.

Csökkenti vagy növeli a rák kialakulásának kockázatát?

A fentieken túl érdekes kérdés, hogy milyen mellékhatásokkal lehet számolni hosszú távon, különösen annak fényében, hogy az injekciókat nem rövid használatra fejlesztették ki. Mivel viszonylag új gyógyszerekről van szó, ezért ezen a téren még nincs elég konkrét információ. Állatkísérletekből kiderült, hogy az Ozempic növeli a medulláris pajzsmirigy karcinóma (pajzsmirigyrák egyik fajtája) kialakulásának veszélyét, de a kockázat így sem jelentős. Ugyanakkor a testsúlycsökkenésnek számos pozitív hatása lehet, ezáltal a fogyókúrás injekciók hosszú távon egészségesebbé tehetik a pácienseket. Egy friss amerikai kutatás szerint, amelyben 1,7 millió amerikai adatait elemezték 2005 és 2018 között, a GLP-1 működését utánzó hatóanyagok legalább 10 rákfajta rizikóját csökkentették. Több rosszindulatú daganat (mint az egyik vezető halálok, a vastagbélrák) ugyanis nagyobb eséllyel alakul ki az elhízott embereknél.

Az Ozempic és társaik tehát innen nézve nagy előrelépést jelentenek korunk népbetegsége, az elhízás megfékezésében. Ugyanakkor nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy csakis orvosi utasításra, a megfelelő dózisban és rendszeres kontroll mellett szabad ezeket alkalmazni, nem véletlenül szabályozzák szigorúan, hogy kinek lehet felírni. Továbbá nem szabad azt sem elfelejteni, hogy semmilyen csodainjekció nem helyettesíti az egészséges étkezést és testmozgást. Ha pedig valaki a bikinialak érdekében a fekete piacon próbálja beszerezni a fogyiszurit, és nem az előírásoknak megfelelően használja, azzal egészségét kockáztathatja. Vajon megéri?

Az alábbi galériában összegyűjtöttük azokat a hírességeket, akik saját bevallásuk vagy a pletykák szerint fogyókúrás injekcióval karcsúsodtak látványosan: