Kegyetlen női szörnyeteg: az Aileen Wuornos-sztori

A színésznő játszhatta el Aileen Wuornos-t, a hatalmas médiafigyelmet kapott női sorozatgyilkost, a borzongatás mellett pedig mindent elkövetett, hogy megmutassa annak emberi oldalát is. Theron nemhiába gyarapította a filmtörténetet egy újabb szörnyeteggel, alakításáért elnyerte az Oscar-díjat.
Aileen Wuornos felkavaró és szomorú története, amit celluloidra is megálmodtak, nem csupán a brutális gyilkosságok miatt vált hírhedtté, hanem azért is, mert a nő életútja és motivációi sokkal összetettebbek voltak annál, mint amit egy száraz rendőrségi akta tartalmaz.
Szomorú kezdet
A későbbi rém Aileen Carol Pittman néven született 1956. február 29-én Michigan államban. Szülei fiatalon elváltak, apja pedofíliáért és egyéb bűncselekményekért börtönben ült, ahol később öngyilkos lett. Anyja elhagyta Aileent és a testvérét, Keith-t, így a gyerekeket az anyai nagyszülők nevelték: simogató kéz és esti kakaó helyett azonban folyamatos bántalmazásban volt részük. Aileen utólag azt vallotta, hogy a nagyapja megerőszakolta őt, fiatalon megszült és örökbe adott gyereke pedig a testvérétől van.
Aileen tizenévesen prostituáltként kezdte el fenntartani magát, miközben hajléktalanként tengette napjait. Már korán behálózták fiatal életét az erőszakos kapcsolatok, a kábítószer-használat és a kisebb-nagyobb törvénysértések, rendszeresen megjárta a börtönöket. Bár rövid ideig házasságban élt egy jómódú férfival, sorozatos balhéi miatt a frigy hamar zátonyra futott. 1986-ban megismerte Tyria Moore-t, akivel szerelmi kapcsolatba került, és ezután a két nő közösen tervezte és hajtotta végre a különböző rablásokat.
A gyilkosságok
1989 és 1990 között Floridaszerte több férfi holttestét találták meg, mindegyikük életét pisztolylövésekkel oltották ki. A rendőrség egy ideig tanácstalan volt, de aztán egy autóbaleset ráirányította a hatóságok figyelmét a két nőre, akiket 1991 januárjában elfogtak.

Moore gyorsan megegyezett a hatóságokkal, és hangfelvétellel rögzítette, ahogy barátnője bevallja a gyilkosságokat. Nem telt bele sok idő, és a csalódott Wournos a hatóságoknak is elismerte, miket tett.
A rém
A rém legalább hét férfit ölt meg, áldozatai között több középkorú vagy annál idősebb férfi volt, akiket elmondása szerint önvédelemből gyilkolt meg – szerinte bántalmazták és szexuálisan erőszakoskodtak vele. A vád szerint azonban sok esetben nyoma sem volt önvédelemnek, mivel a nő a gyilkosságok után ellopta az áldozatok autóit és pénzét is.
Az ügyet felkapta a média, hatalmas közfigyelmet kapott. Aileen élettörténete, múltja, mentális egészségi állapota, valamint az igazságszolgáltatás működésével kapcsolatos problematikus kérdések sok vitát váltottak ki, hisz az eset alapjaiban kérdőjelezte meg a társadalom peremére szorult emberek, különösen a bántalmazott, elhanyagolt nők helyzetét. Aileen tragikus alakja arra is figyelmeztetett, hogy a sorozatgyilkosok történetei nem mindig fekete-fehérek, többen úgy vélték, inkább áldozat volt ő, és csak a romlott, közönyös társadalom termelte ki. Dokumentumfilmek, filmek, riportok tucatjai születtek róla, köztük a már említett A rém című játékfilm is.
Aileen Wournoson végül méreginjekcióval hajtották végre az ítéletet 2002. október 9-én (bár először villamosszék általi halálra ítélték). Ő volt a tizedik nő, akit kivégeztek az Egyesült Államokban: egy percig nem tűnt úgy, hogy megbánta volna a tetteit.