A feltaláló zseni, aki rettegett a gyöngyöktől, napi 2 órát aludt és a hármas szám megszállottja volt: Nikola Tesla különcségei
A mai Horvátország területén született Nikola Tesla még a zsenik között is különc volt. A híres feltalálónak elhivatott rutinja volt, ami miatt gyakran csak napi 2 órát aludt. Reggel 9-től este 6-ig dolgozott, és vacsora után folytatta a munkáját, gyakran egész éjszaka ébren maradt. Annyira merev volt a rutinja, hogy még a vacsoráját is pontosan 20:10-kor kellett felszolgálnia ugyanannak a személynek a New York-i Delmonico's-ban, ahová gyakran járt vacsorázni. Ez a munkája iránti megszállottság késztette arra, hogy a váltakozó áramú rendszeren kívül rengeteg tervet és találmányt alkosson. Úttörő munkája az elektromos motorok, a röntgen, a vezeték nélküli világítás, a távvezérlő, a rádió és a híres Tesla tekercs terén óriási hozzájárulást jelentett a modern technológiához.
Hatalmas félelem a baktériumoktól, a gyöngyöktől és OCD
Teslának megvoltak a maga furcsaságai. Nincs nagy ember ezen a világon különcségek nélkül. A híres tudós rögeszmés-kényszeres hajlamokkal rendelkezett, és a 3-as szám megszállottja volt. Félt a baktériumoktól, és 18 darab szalvettát hordott magával. Valószínűleg ennek a fóbiának az oka egy gyermekkori szörnyű kolerajárvány volt. De nem csak ez volt a furcsa benne: Tesla irracionálisan félt a gyöngyöktől. Nem volt hajlandó szóba állni egyetlen gyöngyöt viselő nővel sem; állítólag hazaküldte a titkárnőjét, amikor egy nap gyöngyöt viselve jelent meg a munkahelyén.
A jóvágású zseni, aki magának való
A 188 cm magas és 64 kiló súlyú Nikola Tesla sovány és stílusos férfi volt. Sokan úgy tartják, hogy napi több mint 15 km-t gyalogolt, és különös figyelmet fordított a ruházatára és a megjelenésére, amit üzleti szempontból fontosnak tartott. Úgy gondolta, hogy a sikerhez elengedhetetlen a jó megjelenés is. Kifogástalan öltözködési érzéke és gyengéd modora népszerűvé tette az őt ismerők körében, de inkább távol tartotta magát a társaságtól. Tesla soha nem nősült meg; munkája maradt a legnagyobb rögeszméje egész életében.
Amikor az ötletek furcsa látomásokként érkeztek hozzá
Világhírű tudósok, feltalálók, írók, művészek – hogyan jönnek bennük a zseniális ötletek, hogyan gondolják ki mindezt? Állítólag Tesla gyermekkora óta gyakran tapasztalt látomásokat fényvillanásokkal kísérve. Természetesen gyorsan elvetette a rejtélyes természetüket, de ötleteket merített ezekből, és hamarosan komplett találmányokat tudott elképzelni a fejében, mielőtt még tollat ragadhatott volna.
A nagy rivalizálás
Thomas Edison és Charles Batchelor közös vállalkozásában, az Edison Machine Works-ben végzett munkája során Tesla keményen dolgozott az Edison világítástechnikájának fejlesztésén és jobb közvilágítási rendszerek kidolgozásán, amit Edison egyenáramú technológiája nem tudott támogatni. Tesla kivételes munkája ellenére erős rivalizálás alakult ki közte és Edison között, aki nem hitt a váltakozó áram sikerében és az egyenáramot támogatta.
Edisont az egyenáram felsőbbrendűségébe vetett szilárd hite, valamint a váltakozó áram biztonsági kockázataitól való félelme arra késztette, hogy heves kampányt indítson a Tesla technológiája ellen. Edison még szélsőséges erőfeszítéseket is tett, és nyilvánosan megrázott árammal állatokat, hogy hiteltelenítse a váltóáram veszélyeit.
Rivalizálásuk fordulópontja az 1893-as chicagói világkiállításon következett be. A George Westinghouse által támogatott Tesla sikeresen bemutatta a váltakozó áram felsőbbrendűségét azáltal, hogy annak segítségével megvilágította a vásárteret. Ez a diadal megdöntötte Edison állításait, megszilárdítva Tesla félelmetes rivális pozícióját, és a váltakozó áram széles körben elterjedt az elektromos energiaátvitel szabványaként.
Életében Tesla mintegy 300 szabadalmat szerzett különféle találmányaira. Kiterjedt munkája számos technológiai fejlesztés alapját fektette le, amelyek megváltoztatták a modern világ arculatát.
Tesla és az összeesküvés-elméletek
Míg Tesla tudományos felfedezései generációja legnagyobbjai közé tartoznak, az őt körülvevő mítoszok kultikus figurává változtatták. 1899-ben úgy vélte, hogy kapcsolatba lépett az idegenekkel. Hallott néhány ritmikus hangot egy rádióvevőn, és meg volt győződve arról, hogy ezek földönkívüli természetűek. A következő évben a Vöröskereszt arra kérte Teslát, hogy jósolja meg az ember lehető legnagyobb teljesítményét, amit elérhet a következő évszázadban. Azt válaszolta, hogy lehet, hogy már elérte, amikor üzenetet kapott egy „egy másik világból”.
Az összeesküvés-elméletek hívei úgy vélik, hogy Tesla egy halálsugarat hozott létre, egy vezeték nélküli energiarendszert, amely képes továbbítani az elektromosságot az egész világon keresztül, és az amerikai kormány ellopta az összes kutatási dokumentumát a halála után. Teslát a mai napig misztikum övezi, és számos összeesküvés-elmélet született személyéről.
Forrás 1., forrás 2., forrás 3.