Napi 6 liter anyatejet termel a világrekorder nő, több ezer csecsemőt táplált már

Borítókép: Napi 6 liter anyatejet termel a világrekorder nő, több ezer csecsemőt táplált már Forrás: yavdat / Envato
A legtöbb édesanya azon aggódik, hogy vajon lesz-e elég teje, hogy szoptatni tudja a kisbabáját, ám Elisabeth Anderson-Sierra éppen ennek ellenkezője: az elmúlt években sokszor kívánta, hogy bárcsak elapadna a teje. Hiperlaktációs szindrómában szenved, ami azt jelenti, hogy a teste folyamatosan sokkal több anyatejet termel, mint amennyire a saját gyermekének szükséges volna.

Az anyatej termelődése – hiperlaktációs szindróma

Az emlős állatoknál – így az embernél is – az élet egyik csodája az anyatej termelődése, amelyet a hormonok szabályoznak. Az ösztrogén és a progeszteron hatására kifejlődnek az emlőmirigyek és a tejcsatornák, miközben a prolaktin hormon előkészíti a tejtermelő sejteket. A szülés után pedig, amikor a méhlepény leválik, a progeszteronszint hirtelen leesik, majd a prolaktin hatására megindul a tejtermelés. Az első napokban sűrű, tápanyagokban gazdag kolosztrum termelődik, majd általában 2-4 nap elteltével következik be a tejbelövellés. Az oxitocin hormon segíti a tej kiáramlását a tejcsatornákból, biztosítva, hogy a csecsemő hozzájusson a táplálékhoz. A tejtermelést hosszú távon a kereslet-kínálat elve szabályozza: minél többet és hatékonyabban szopik a baba, annál több tej termelődik. Ritka esetben előfordul azonban, hogy a hormonális folyamatokban zavar keletkezik, és a prolaktintöbblet miatt a szükségesnél jóval több anyatejet termel a szervezet, ezt nevezzük hiperlaktációs szindrómának.

Forrás: youtube.com / Guinness World Records
Elisabeth Anderson-Sierra életét megnehezíti a betegsége, de több ezer család hálás számára.

Elisabeth Anderson-Sierra, egy 36 éves amerikai nő is ebben a rendellenességben szenved. Erre 2014-ben, első várandóssága idején derült fény. Normális esetben is előfordult, hogy már a szülés előtt beindul egy kismamánál a tejtermelés, de ez még csak néhány cseppet jelent. Elizabeth azonban már több mint napi fél liter anyatejet produkált – és még meg sem született a babája. Utána ez napi több mint 6 literre ugrott, ami nyolcszor-tízszer annyi, amennyit egy átlagos anya teste termel. Elisabeth mélyhűtője hamar megtelt a lefejt anyatejjel, ezután pedig helyben keresett olyan családokat, ahol szükség lehet a feleslegére. Anyatejdonor lett belőle, méghozzá elképesztő mennyiségben. 2023-ig (eddig vannak hivatalos adatok) 350 000 uncia anyatejet adományozott közvetlenül családoknak, ami közel 8524 liternek felel meg. Ezenkívül 2015. február 20. és 2018. június 20. között összesen közel 1600 litert adományozott egy anyatejbanknak, amivel kiérdemelte a legnagyobb egyéni anyatejadomány Guinness-rekordját.

Elisabeth együttműködött egy mellszívó-gyártó márkával is, hogy együtt kifejlesszenek egy kényelmes, gyors gépet, ami nagy segítséget jelentett számára a mindennapokban, hiszen naponta rengeteg órát tölt fejéssel. Rengeteg család hálás számára, több ezer kisbaba van, aki az ő segítsége nélkül nem jutott volna anyatejhez. A nő természetesen az anyatejes táplálás fontossága mellett kampányol, ugyanakkor nem titkolja azt sem, hogy a hiperlaktáció rettenetesen megnehezíti az életét. 2023-ban szerepelt a Netflix Unwell című, ritka betegségeket bemutató műsorában is, ahol őszintén beszélt arról, hogy senkinek nem kívánja ezt az életet.

A hiperlaktáció kezelése egyébként többféleképpen is lehetséges. Az egyik opció, hogy gyógyszerekkel lecsökkentik a prolaktin termelődését, ami az anyatej elapadásához vezet. A másik lehetőség kicsit drasztikusabb, az emlők és az emlőmirigyek eltávolításával jár. Elisabeth konzultált orvosaival, és hamarosan szeretné is véget kapni normális életét, hiszen három gyermeke már jóval kinőtt az anyatejes korból.

Korábbi galériánkban összegyűjtöttünk néhány dolgot, amit minden édesanyának tudnia kéne a szoptatásról: