Mennyibe kerül egy esküvő 2025-ben? Szakértőt kérdeztünk

Borítókép: Mennyibe kerül egy esküvő 2025-ben? Szakértőt kérdeztünk Forrás: MargJohnsonVA / Envato
Ahhoz, hogy az ember férj és feleség legyen, legalább háromszor kell igent mondani: először a lánykéréskor, utána az esküvő költségvetésére, végül pedig magán a nagy napon. Ezek közül pedig mostanság általában a második a legnehezebb, köszönhetően az egyre szélesebb választéknak és az egyre magasabb áraknak. Hogy segítséget nyújtsunk a jegyespároknak (vagy az örömszülőknek) szakértők segítségével néztük meg, mennyibe kerül egy esküvő Magyarországon 2025-ben, és azt is, hogyan lehet, illetve hogyan nem érdemes faragni a végösszegen.

Esküvőt rendezni korábban sem volt olcsó mulatság, de azt tapasztalatom ismerősi körben, hogy a mostanában házasuló párok számára különösen nagy és drága kihívás hivatalosan összekötni az életüket – már amennyiben nem csak besétálnak a városházára két tanúval. Az eljegyzés után hamar lekerül róluk a rózsaszín szemüveg, amikor szembesülnek az esküvői árakkal, amelyek az elmúlt 3-4 évben drasztikusan megemelkedtek, mint minden másé. Agárdi Gábor esküvői fotós évente szokott készíteni egy átfogó, szinte reprezentatív felmérésnek mondható összesítést a magyarországi szolgáltatók árairól, ami alapján elmondható, hogy míg 2021 környékén vendégenként 30 ezer forintba került egy esküvő, idénre ez az összeg kicsivel több mint 62 ezer forintra ugrott fel. Ez azt jelenti, hogy az átlagos 80 fős vendégsereggel számolva 5 millió forintba kerül egy esküvő 2025-ben. Fontos leszögezni, hogy a felmérésében igyekezett az átlagosnál olcsóbb szolgáltatókat, helyszíneket, illetve a felkapottabbakat is megkérdezni, de az igazán drága réteg kimaradt, hiszen a határ a csillagos ég. Ebbe az 5 millió forintba pedig nem kell olyan extrákat képzelni, mint a lovas hintóval érkezés, galambreptetés, óriási tűzijáték vagy designer ruha.

Forrás: Prostock-studio / Envato
Az esküvőszervezés kevésbé kellemes része a költségek kalkulálása, de mindenképp ajánlott előre számolni.

Miből áll össze az esküvő költségvetése?

De akkor mégis mi adja ki ezt a sok milliós összeget? Szintén Agárdi Gábor felmérésében részletesen listázta a különféle szolgáltatókat, amelyektől a nagy nap tényleg emlékezetes lesz. A legnagyobb tételt a helyszínbérlet, valamint az étel-ital adja. Ez a kutatás szerint vendégenként átlagosan 35 ezer forint körül alakul, de barátaim friss tapasztalatai szerint, akik éppen most szervezik az esküvőjüket, ha az igényesebb helyszínek között válogatunk, inkább 40-45 000 forinttal kell számolni fejenként. Nehéz persze összehasonlítani a helyszíneket és a cateringet, mert nagyon eltérő, hogy hol mit tartalmaz a helyszínbérlet, az étel- és az italcsomag. Sajnos nem mindenhol transzparensek, és az árajánlat apróbetűs részében derülnek ki olyan részletek, minthogy éjfél után minden megkezdett óra után plusz költséget számolnak fel, vagy a biztonsági szolgálatért, takarításért is képesek százezreket kiszámlázni, még a helyszínbérleten felül.

A többi tétel már jellemzően nem milliós, de azért van még kiadás bőven. Egy esküvői fotós 2025-ben átlagosan 350 ezer forintért dolgozik, a mostanában divatos cinema stílusú videós díja pedig kb. 376 ezer forint. A szertartásvezetők átlagosan 86 ezer forintért adják össze az ifjú párt, a ceremóniamesterek pedig 275 ezer forintért gondoskodnak a jó hangulatról, a programokról és arról, hogy gördülékenyen menjen minden a nagy napon. Ha valaki hagyományos esküvőt tervez, vőféllyel, ők valamivel olcsóbban dolgoznak, 189 ezer forint környékén. Természetesen zene nélkül sem lehet lagzit tartani, nem mindegy viszont, hogy zenekart vagy DJ-t választunk. Előbbinél elég nagy a szórás 150 ezertől 1,2 millióig, DJ-k jellemzően 140 ezertől 400 ezer forintig vállalnak esküvőket 2025-ben. Ezen szolgáltatók mellett pedig még számolni kell az esküvői torta, a meghívók, a virág és egyéb dekoráció, a ruhák és a gyűrűk árával is, tehát nem nehéz túllépni a fentiekben leírt 5 milliós összeget.

Forrás: DanielVincek / Envato
A Covid miatt bevezetett korlátozások újra divatba hozták a saját kertben tartott esküvőket. Ilyen esetben viszont figyelembe kell venni a zajkorlátozást, és a rendelkezésre álló mosdók számát.

„Sokszor az emberek ott akarnak spórolni, ahol nem kéne”

Az elképesztően magas árakat elnézve nem csoda, hogy egyre több pár mini esküvőt szervez vagy halaszt 1-2 évet az eredeti tervhez képest. „Tapasztalatom szerint a Covid előtti időkben a párok jóval lazábban álltak az esküvői költségekhez. Nem volt ritka, hogy akár hitelt is felvettek, amiből fedezni tudták, most viszont inkább eltolják az időpontot, többet spórolnak. Ebben nyílván közrejátszik az ingatlanárak emelkedése is, hiszen az esküvő után sokaknál a következő lépés a lakásvásárlás – magyarázza Andrekovics Diána szertartásvezető, ceremóniamester. – Az is előfordul, hogy 5-6 hónappal a nagy nap előtt lép vissza egy korábban leszerződött pár, mert addigra látják, hogy túl magasra nőttek a költségek, és nem fognak beleférni a keretükbe. Ez általában abból fakad, hogy az esküvőszervezés kezdetén nem jól mérték fel, milyen tételekkel kell számolniuk.”

A szakértő ezért azt tanácsolja, hogy az első lépés mindig az legyen, hogy a pár meghatározza a büdzsét, vagyis hogy mennyit tudnak vagy szeretnének költeni az esküvőre, aztán átgondolják, hogy ezt maximum mennyivel tudják meghaladni, ha esetleg valamibe nagyon beleszeretnek, de többe kerül, mint eredetileg gondolnák. Mert az a ritkább eset, hogy az esküvő végső számlája kisebb, mint az eredetileg tervezett összeg. A költségek átgondolásánál nagy segítség tud lenni, ha konzultálunk egy esküvőszervezővel. A legtöbb esküvőszervezőnél ugyanis nemcsak a teljes szervezés kérhető, hanem tanácsadás is, ami általában néhány tízezer forintos kiadást jelent, viszont sokat segíthet spórolni és tisztán látni, hiszen ő mindig naprakész az árak tekintetében is.

„Sajnos sokszor az emberek ott akarnak spórolni, ahol nem kéne. Például nem bérelnek fel profi fotóst, inkább megkérik egy rokonukat vagy ismerőst. De a végeredmény még akkor sem lesz jó, ha az illetőnek egyébként van tehetsége és felszerelése a fotózáshoz, hiszen ő maga is vendég, ami azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel alkoholt fog inni, el fogja magát engedni egy idő után. Márpedig nagyon nem mindegy, hogy milyen emléket tudunk megőrizni az esküvőről, ami ideális esetben egyszeri esemény az életünkben – tanácsolja Andrekovics Diána. – Az is gyakori, hogy nem hívnak DJ-t, mert azt gondolják, hogy YouTube-ról vagy Spotify-ról megy majd a buli… mondanom sem kell, nem szokott menni. 30-40 fő felett pedig a ceremóniamester vagy a vőfély is erősen ajánlott, hiába gondoljuk, hogy majd egy nagyhangú barátunkra vagy rokonunkra rábízhatjuk a nagy napot. Természetes, hogy mindenki a lehető legkevesebb pénzből szeretné kihozni a megálmodott esküvőt, de vannak olyan elemek, ahol nem szabad a minőség rovására engedni. Ilyen az étel-ital, a zene, a fotós, és ha a létszám indokolja, akkor a ceremóniamester vagy vőfély.”

Forrás: puhimec / Envato
Ha esküvői videósra már nem tudunk költeni, jó opció lehet a vendégek fotóit, videóit egy online felületen összegyűjteni, és abból a megfelelő szolgáltató jutányos áron össze tud vágni egy pár perces videót.

Hogyan lehet okosan spórolni az esküvőszervezés során?

Ha szeretnénk lefaragni a költségekből, akkor először is ne budapesti helyszínt válasszunk, mert azok általában másfél-kétmillió forinttal drágábbak. A dátumválasztás sem mindegy, de míg régebben a péntek és a szeptember akciósnak számított, ma már a péntek is ugyanolyan áron mozog, mint egy szombati esküvő, ahogy a főszezon is kitolódott májustól szeptember végéig. „Sokan idegenkednek a hétköznapi esküvőtől, hogy kényelmetlenség kivenni plusz szabadságot, ugyanakkor egy csütörtöki esküvő mellett nemcsak a kedvezőbb ár szól, hanem az is, hogy szabad marad a hétvége, és hétfőn mindenki kipihenten tud menni dolgozni. De a téli esküvő ötletét is érdemes megfontolni. Ha nem ragaszkodunk a hétvégéhez és a főszezonhoz, akár 20-30 százalékot is lecsíphetünk a helyszínbérletből és a vendéglátásból” – mondja a szakértő, aki 2014 óta rengeteg esküvőn dolgozott már.

A dekoráció terén is jócskán lehet spórolni. Nem árt például már a helyszínválasztásnál is mérlegelni, hogy mennyi extra díszítéssel érhető el az a stílus és összkép, amit elképzeltünk az esküvőre. Vannak helyszínek, amelyek kevés plusz dekorral is csodaszépek és hangulatosak, de ha egy szinte csupasz teret kell feldíszíteni, az nyilván több extra költséget jelent. Virágok terén csökkenthető a kiadás, ha csakis szezonális növényeket kérünk, illetve az élővirágot művel vagy más dekorral helyettesítjük, az élővirág ugyanis általában a dekoráció legdrágább eleme. Ha nem szeretnénk dekoratőrt fizetni, akkor ma már sok helyről bérelhetünk különféle eszközöket, de aki kedvet érez, megrendelhet mindent Temuról, Aliexpressről vagy Sheinről, csak ez esetben nem árt, ha előre beszervez egy ismerőst, aki segít a helyükre rakni ezeket a nagy napon. „A legegyszerűbb pénztárcabarát, mégis látványos megoldás, ha gyűjtjük a borosüvegeket, elmossuk őket, kötünk rá egy szép masnit, és művirágcsokorral meg is van az asztaldísz.”

Ha pedig az anyagiakról van szó, fontos kérdés az is, hogy a menyasszonytáncból mekkora összeg jöhet vissza, hiszen manapság már teljesen általános, hogy az ifjú pár ajándékba pénzt kér. Az erre vonatkozó illemszabály szerint a vendégeknek annyit illik adniuk, amennyibe a vendéglátásuk kerül, tehát az étel-ital költségét kéne a borítékba rakniuk. Andrekovics Diána szerint azonban vagy nem ismerik ezt az illemszabályt, vagy az aktuális árakkal nincsenek tisztában, rosszabb esetben teljesen hidegen hagyják: „Sokszor tapasztaljuk azt a szakmában, hogy a vendégek azt hiszik, 20 ezer forintból megvan egy esküvőn a korlátlan étel- és italfogyasztás, de ezt az összeget már sok éve meghaladtuk. Aztán vannak olyanok is, akik meghatározzák maguknak, hogy x összeget tudnak szánni az esküvőre, és ebbe beleszámolják azt is, hogy új ruhát vesznek maguknak, illetve az utazás költségét, majd ennyivel kevesebbet adnak az ifjú párnak. Nyilván a szűk család általában jóval többet ad, de így is azt szoktam mondani, hogy jó ha az esküvő teljes költségének a fele visszajön a menyasszonytánc során. Ezért is nagyon fontos, hogy a pár előre reálisan lássa, mi mennyibe kerül.”

A milliárdosok persze nem spórolnak az esküvőn sem. Korábbi galériánkban az eddigi legfényűzőbb magyarországi esküvőről mutattunk lélegzetelállító fotókat: