Szerencsétlen áldozatok vagy brutális gyilkosok? A Menendez-testvérek megosztó története
A Netflixen 2022-ben óriási sikert aratott a Szörnyeteg: A Jeffrey Dahmer-sztori minisorozat, amiben a címszereplő kannibalista sorozatgyilkos történetét dolgozták fel. A két alkotó, Ryan Murphy és Ian Brennan pedig nem sokkal később bejelentették, hogy a másik évad témája Erik és Lyle Menendez lesz, az új részek pedig ma kerültek fel a streamingszolgáltató kínálatába. A dokumentumdráma-sorozat nem véletlenül kapta a Monster, vagyis Szörnyeteg címet (a második évadban többes számban), mert nemcsak egy bűnöző tettét, lebukását és a bírósági tárgyalását mutatják be, hanem arra a kérdésre is keresik benne a választ, hogy mitől válik valaki ilyen szörnyeteggé. Vajon a gyilkosok eredendően gonosznak születnek, vagy a körülményeik teszik őket azzá? Erik és Lyle arra hivatkoztak, hogy más kiutat nem láttak arra, hogy megszabaduljanak a szüleik bántalmazásától.
A család az amerikai álmot élte, amíg…
A Mendenez-család története eleinte a megvalósult amerikai álomra hasonlított. Az apa, José Kubából származott, az 1950-es években vándorolt ki az Egyesült Államokba, és miután megtanult angolul, beiratkozott a Southern Illinois Egyetemre. Itt ismerkedett meg Mary Louise Andersonnal, becenevén Kittyvel, akivel 1963-ban összeházasodtak. Kezdetben New Yorkban éltek, majd José munkája miatt (a szórakoztató iparban lett jól menő üzletember) Los Angelesbe költöztek. Két fiuk született: Lyle és Erik, akiket szüleik mindig szigorúan neveltek, és azt szerették volna elérni, ha mind iskolai, mind sportteljesítményükkel kiemelkednek. Mindketten remekül teniszeztek, de Erik volt a tehetségesebb, a korosztályos ranglistán szépen küzdötte fel magát. Lyle a Princetonon tanult, ám plágium miatt felfüggesztették, amivel állítólag nagyon felbosszantotta apját.
Beverly Hills egyik legexkluzívabb környékén állt a luxusvillájuk, ahol olyan hírességek laktak, mint Michael Jackson és Elton John. Itt történt a brutális gyilkosság is 1989. augusztus 20-án. José és Kitty a nappaliban tévéztek, amikor a két fiuk rájuk rontott és sörétes puskával összesen 15 lövést adott le rájuk. A találatok annyira szétroncsolták a testeket, hogy alig lehetett őket azonosítani, a véres tetthely miatt pedig a rendőrség kezdetben azt hitte, hogy maffialeszámolás áll a háttérben. Erik és Lyle a gyilkosság után moziba mentek, hogy alibit biztosítsanak maguknak, és mikor visszatértek, felhívtak a rendőrséget, hogy jelentsék a bűntényt.
Gyász után pénzszórás
Azt a bizonyos telefonhívást a későbbi tárgyaláson is lejátszották, illetve több dokumentumfilmben is bemutatták. Lyle hangja annyira őszintén kétségbeesettnek tűnik rajta, miközben elmondja, hogy valaki megölte a szüleit, hogy nem csoda, ha elsőre fel sem merült, a fiúknak közük lehet a gyilkosságokhoz. A Menendez-testvérek gyásza eleinte annyira hiteles volt, hogy a rendőrség a szokásos gyakorlattal szemben nem gyanúsította őket, nem is vizsgálták meg őket, miután kiértek a helyszínre, pedig ha akkor lőszernyomokat találtak volna a kezükön, ruhájukon, megelőzhető volna az a hosszas procedúra, ami ezután következett.
Miközben a nyomozóknak nem sikerült előrébb jutniuk, ki ölhette meg Josét és Kittyt, Erik és Lyle féktelen költekezésbe kezdtek, hiszen arra számítottak, hogy hamarosan övék lesz a dollármilliós örökség. Fél év alatt 700 ezer dollárt szórtak el. Lyle vett magának egy Porschét, Rolexet, egy éttermet Princetonban. Eric profi teniszedzőt bérelt magának, rockfesztiválba fektetett, közösen pedig össze-vissza utazgattak és buliztak. Ez persze egy idő után a rendőrségnek is kezdett szemet szúrni, de nem tudták semmivel sem bizonyítani, hogy közük lehet a szüleik megöléséhez.
Megcsalásból lebukás
Az, hogy végül hogyan buktak le, szinte hollywoodi filmbe illő csavar. Erik még a gyilkosságot megelőző évben kezdett terápiára járni egy dr. Jerome Oziel nevű pszichológushoz, és miután az események (vagy a lelkiismerete) megtörték, bevallotta neki az egészet. Ozielt kötötte az orvosi titoktartás, de Erik és Lyle bepánikoltak, állítólag azt is megfontolták, hogy megölik a pszichiátert, de végül közösen kezdtek járni hozzá. Valószínűleg abban bíztak, hogy folyamatosan nyomást tudnak gyakorolni rá, és így véletlenül sem jár el a szája. Nem is ő buktatta le őket, hanem a férfi szeretője, egy Judalon Smyth nevű nő. Dr. Oziel ugyanis egy idő után hangfelvételt készített a terápiás ülésekről, saját védelmére, ezt pedig elárulta a szeretőjének is, és miután szakítottak, a nő az egészet előadta a rendőrségnek. A nyomozók házkutatást tartottak a pszichiáternél, megtaláltak a felvételeket, és pár nap múlva, 1990 márciusában letartóztatták Lyle-t. Erik akkor éppen Izraelben volt egy teniszverseny kapcsán, de hazarepült és feladta magát.
1996-ig várni kellett az ítéletre
Bár a testvérek nem tagadták tettüket, a tárgyalás elindítása elhúzódott, mivel két év elteltével kapott engedélyt az ügyészség, hogy a vallomások hangfelvételét bizonyítékként felhasználhassák. A tárgyalás izgalomban tartotta egész Amerikát, tévében milliók követték nyomon, főleg miután a Menendez-testvérek előhozakodtak azzal, hogy apjuk kiskoruktól kezdve szexuálisan zaklatta őket. Vallomásuk szerint anyjukkal is vérfertőző kapcsolatban álltak, sokszor egy ágyban kellett aludniuk, ruha nélkül, és Kitty is tudott arról, hogy apjuk mikre kényszeríti őket. A tárgyalás egyik legmegrázóbb pontja volt, mikor Lyle bevallotta, hogy apja tetteinek hatására többször ő maga is bántalmazta Eriket egy fogkefével.
A vád szerint az egész kitaláció volt, hogy felmentsék őket, de a védelem két tanút is fel tudott sorakoztatni a családtagok közül, akiknek anno a testvérek meséltek a molesztálásról. A közvéleményt és az esküdtszék tagjait is nagyon megosztotta a történet, ezt jól ábrázolják a Netflix-sorozatban is. Az első tárgyalás ítélet nélkül zárult, a második viszont már nagyrészt a nyilvánosság kizárásával zajlott, és végül 1996-ban bűnösnek találták a testvéreket. Az önvédelmet teljesen elvetették, az esküdtszék tagjai egyetértettek abban, hogy a fiúk a pénz miatt gyilkoltak. Mindkettőjüket életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, feltételesen szabadulhatnak soha.
És hogy mi történt azóta a Menendez-testvérekkel? Természetesen fellebbeztek az ítélettel szemben, de azt többször is elutasították. 2018-ig külön börtönben töltötték a büntetésüket. Erik 1999-ben, Lyle pedig 2003-ban nősült meg, és az, hogy miért akar egy nő feleségül menni egy elítélt gyilkoshoz, megérne egy külön dokusorozatot…