McKamey Manor: a 10 órás kínzásra tízezrek állnak sorba önként, de még senki sem csinálta végig

Borítókép: McKamey Manor: a 10 órás kínzásra tízezrek állnak sorba önként, de még senki sem csinálta végig Forrás: Juan Pablo Serrano / Pexels
Rémisztő díszletek, sejtelmesen susogó hangok, a vaksötétből kinyúló rejtélyes kezek, fejedre potyogó műpókok: a legtöbb kísértetház ilyesmikkel hozza a frászt a borzongásra vágyakozókra. A McKamey Manorhoz képest azonban mindezek ártatlan óvodás matinénak tűnnek, az amerikai horrorházból ugyanis mindenki mentálisan és fizikailag megkínozva távozik.

Előrebocsátom, hogy nagyon messze áll tőlem a horror műfaja, szóval semmiképp nem tudok szórakoztató show-ként tekinteni arra, ami a beszámolók szerint a McKamey Manorban történik. Alapvetően pedig nem vagyok ijedős, jót alszom a viharban, nem remegek, ha a sötétben egyedül kell lennem, a pókoktól sem kapok frászt, de a felesleges kínzást, ijesztgetést értelmetlen stressznek tartom. Gyerekkoromban szuper móka volt az iskolai táborokban az erdei bátorságpróba, ahol a nagyobb diákok által felállított „csapdákon“ kellett áthaladnunk a vaksötétben egyetlen elemlámpával. Ahogy a vidámparkban is simán felültem a Szellemvasútra, mert ez még jópofa rémisztgetés.

Nem az ijesztgetés, hanem a kínzás a lényeg

Az elmúlt évtizedben aztán felfutottak a különféle horror témájú szabadulószobák: ilyenben nem jártam, de ismerőseim beszámolója alapján ugyan ijesztőek, mégis biztonságosak, és alapvetően pozitív élményt nyújtanak a műfaj kedvelőinek. A McKamey Manor azonban nem ez a kategória, mert olyan, mintha valaki önként vetné alá magát különféle válogatott kínzásoknak. Az alapító, Russ McKamey nagyjából 10 évvel ezelőtt San Diegóban kezdte üzemeltetni a horror-túlélő attrakcióját, 2017 óta pedig Tennessee és Alabama államban működteti. A leírás szerint hivatalosan egy extrém kísértetház-túráról van szó, amely 8-10 órán tart, akinek pedig sikerül teljesítenie, 20 000 dollár lesz a jutalma, ami jelenlegi árfolyamon számolva majdnem 8 millió forint. Még senki nem vitte el a fődíjat, és ez nem véletlen.

A túra során ugyanis a Manor alkalmazottai vagy olykor maga Russ McKamey brutális pszichológiai és fizikai kínzásoknak teszik ki a jelentkezőket, a szenvedésükről pedig végig videófelvétel készül, amit aztán YouTube-on közkinccsé tesznek. Láncra verve, levetkőztetve húzzák őket sóderes úton, majd borzalmasan koszos vízbe merítik őket, amíg fuldokolni nem kezdenek. Mindenféle ismeretlen anyagot locsolnak, kennek rájuk, vagy arra kényszerítik őket, hogy felnyalják azt. Nem egyszer horgászhoroggal vagy szögekkel okoznak sérüléseket, fájdalmasan kipeckelik a szájukat. Volt egy lány, akit kígyóval fojtogattak, egy másiknak pedig letépték a körmét. Gyakran bedrogozzák, begyógyszerezik őket, mindezeket pedig kihívásoknak titulálják. A résztvevők többsége törött csontokkal, nyílt sebekkel távozik a tortúra végén, az élmények feldolgozásához pedig nemcsak orvosi, hanem pszichiátriai segítségre is szükségük van.

Forrás: Rıfat Gadimov / Pexels
Halloween környéken népszerűek a kísértetházak és a horror témájú szabadulószobák, de a McKamey Manor egész évben nyitva tart, és inkább egy kínzással megspékelt emberrablás szimulációjára hasonlít.

Szadista átverés

A brutális beszámolók ellenére a Manorra hosszú várólista van, állítólag több mint 24 ezren szeretnének bejutni. De egyre többen kérdőjelezik meg Russ McKamey állítását és szándékát. Több önjelölt oknyomozó youtuber is célul tűzte ki, hogy lerántsa a leplet a horrorisztikus attrakcióról, tavaly pedig a Hulu is kijött egy dokumentumfilmmel róla, amiben a Manor túlélői is mesélnek tapasztalataikról. Ezek alapján pedig kirajzolódik, hogy McKamey nem egyszerűen horrorrajongó, hanem egy szadista ember, aki örömét leli abban, ha másokat kínozhat és megalázhat.

Az első években csakis az irányítók dönthettek arról, mikor szállhatnak ki a játékosok, csak később vezették be a biztonsági jelszó gyakorlatát. De sok esetben hiába kiáltják azt többször a játékosok, akkor sem állnak le a kínzók, vagy különböző pszichológiai trükkökkel igyekeznek rávenni őket, hogy folytassák. És hogy miért akarja bárki magát önként alávetni ilyesminek? Egyrészt a Manor hype-ja igen erős a fiatalok között, sokan vakmerőségből, egyfajta bátorságpróbaként jelentkeznek, mások a pénzjutalom reményében, van, aki pedig az adrenalint hajszolja. A jelentkezők egyébként nem nyernek automatikusan bebocsátást, hanem online interjú után szűri, kit választanak ki. Általában azokat, akik könnyen manipulálhatóak, tehát valószínűleg a 24 ezres várólista sem igaz, hanem Russ McKamey ezzel is próbálja vonzóvá tenni a kínzóshow-ját.

Letartóztatás és petíció ellenére is üzemel

Persze sokan megkérdőjelezték már korábban is, hogy üzemelhet mindez legálisan. A jelentkezőknek alá kell írniuk egy 40 oldalas nyilatkozatot, amiben többek között beleegyeznek abba, hogy kitéphetik a hajukat és fogukat, csonttörést és eszméletvesztést szenvedhetnek, műanyag zacskót húzhatnak az arcukra, horgot akaszthatnak a szájukba. Mivel Russ a közösségi oldalakon is megmutatja, mi vár rájuk, nem árul zsákbamacskát, mégis megtéveszti a résztvevőket, mert újra és újra elhiteti, hogy aki kitartó és bátor, az végig tudja csinálni a Manor túráját. Valójában viszont menet közben mindig úgy alakítja a brutális kihívásokat, vagyis kínzásokat, hogy egy idő után mindenki ki akarjon szállni.

Több petíció is indult azt követelve, hogy bezárassák, de a McKamey Manor jelenleg is üzemel a két helyszínén. A honlap ugyan elég ósdi, de heti egy show-t szerveznek a meghívást kapott jelentkezőknek. Még úgy is, hogy a hatóságok is nyomozást kezdeményeztek az ügyben, és bár nem emiatt, de idén júliusban letartóztatták Russ McKamey-t. Először az volt ellene a vád, hogy bántalmazta a barátnőjét, de akkor 1000 dollár óvadék ellenében elengedték. Két nappal később ismét letartóztatták, de akkor már azért, mert megerőszakolta, majd megpróbálta megfojtani a barátnőjét. Szeptemberben azonban ejtettek ellene minden vádat, tehát ismét szabadlábon van annak ellenére, hogy a jelek szerint nemcsak a Manor „show közben“, hanem a hétköznapi életében is szeret erőszakoskodni.

Tudtad, hogy eredetileg több Disney-mese is elég horrorisztikus volt? Az alábbi galériában ezekről olvashatsz: