Különleges égi jelenségnek lehetünk szemtanúi: ekkor kell a csillagokat nézni

A Lyridák meteorraj az egyik legrégebben megfigyelt meteorraj, amelynek feljegyzései egészen i. e. 687-ig nyúlnak vissza, mikor is kínai csillagászok jegyeztek fel különösen látványos „csillaghullást”. A raj minden évben áprilisban tér vissza, amikor a Föld áthalad a Thatcher-üstökös pályáján szétszóródott törmelékmezőn. Ezek az apró porszemcsék a Föld légkörébe érve felizzanak, így hozzák létre a látványos meteorjelenségeket, amelyeket köznyelven hullócsillagoknak nevezünk.
A Lyridák ugyan nem tartoznak a legintenzívebb meteorrajok közé, de így is érdemes megfigyelni őket. Egy átlagos évben óránként 10–20 meteor is látható lehet, de időnként akár 100-at is megfigyeltek, különösen akkor, ha a Föld sűrűbb porfelhőn halad keresztül. Érdekesség még, hogy a Lyridák meteorként viszonylag gyorsan mozognak (kb. 49 km/s sebességgel), és gyakran hagynak maguk után fényes, rövid ideig látható nyomokat is.

Mikor és hol érdemes kémlelni az eget?
A meteorok iránya ugyan a Lyra csillagképből látszik kiindulni (innen kapta a nevét), de érdemes az égbolt minél nagyobb részét figyelni, hiszen a „hullócsillagok” bárhol feltűnhetnek. Április 16. és 26. között zajlik ez a csillaghullás, a maximuma pedig április 22-én éjjel és 23-án hajnalban várható. Magyarországról is jól megfigyelhető lesz az esemény, főként az éjszaka második felében, amikor a meteorraj radiánspontja – a Lyra csillagkép iránya – magasabbra emelkedik az égen. A holdfázis is kedvező lesz 2025-ben, mivel ekkor a Hold már csak vékony sarlóként mutatkozik a hajnali órákban, így nem zavarja a csillaglest.
A megfigyeléshez érdemes olyan helyet választani, ahol a lehető legkisebb a fényszennyezés. Magyarországon ez leginkább a kisebb települések környékén, nemzeti parkokban, dombsági vagy hegyvidéki területeken teljesül a legjobban, szóval érdemes betervezni egy romantikus éjjeli kiruccanást. Kiváló választás lehet például a Zselici Csillagpark, a Hortobágyi vagy Bükki Nemzeti Park sötét égboltú részei, illetve a Bakony egyes részei. A legjobb élmény akkor várható, ha teljes sötétségben, kényelmesen hátradőlve – például egy pokrócon vagy nyugágyban fekve – legalább egy órát a szabad ég alatt töltünk, amíg szemünk is teljesen alkalmazkodik a sötéthez.