6 arborétum az országban, amit érdemes minél előbb meglátogatnod

Tudtad, hogy nem minden botanikus kert arborétum, de minden arborétum botanikus kert? Bizony, hiszen az arborétumok valójában olyan botanikus kertet jelentenek, amelyekben kifejezetten cserjék és fák találhatók, melyek között gyakran találkozhatsz veszélyeztetett fajokkal is. A világon csaknem 2000 botanikus kert létezik, és szerencsére Magyarországon is számos kitűnő természeti adottságokkal bíró arborétum közül válogathatsz.
Miért érdemes egy arborétumot választani úti célnak?
Mert akár a fővároshoz közel is számos alternatíva közül választhatsz, így nem szükséges hosszú útra indulnod ahhoz, hogy kiruccanj. Az arborétumok akár a kisgyerekes családok számára is kitűnő szabadtéri elfoglaltságot jelentenek, hiszen rendezett útviszonyok és körülmények között fedezhetitek fel a természetet, sőt, akár ismeretterjesztő előadások és interaktív programok is várják a látogatókat.
Ha nem mennél messzire…
…elég csak Buda felé indulnod, hiszen a fővárosban, a Gellért-hegy lábánál lelhetsz rá a Budai Arborétumra, mely egész évben ingyen látogatható, és ahol nemcsak mediterrán növényeket és díszfákat csodálhatsz meg, hanem több igazán különleges védett növényt is felfedezhetsz. Az arborétum területén korábban szőlők voltak, és jelenleg két részből áll: az Alsó és Felső Kertből. Az arborétumban található az egykori Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem is, mely ma már a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Budai Campusaként működik.

Ha nagyobb kirándulásra vágysz…
…érdemes egészen Szombathelyig utaznod ahhoz, hogy felfedezhesd a Kámoni arborétum csodálatos növénygyűjteményét, amely csaknem 27 hektáron terül el, és mintegy 3200 fa- és cserjefajból és fajtából áll. Az arborétum egyik legszebb arcát a tavaszi időszakban mutatja, amikor a Gyöngyös-patak vizéből kialakított mesterséges tavak körül virágozni kezd a rododendron. Kámon régen önálló falu volt, de ma már Szombathelyhez tartozik, ahol Saághy Miklós kezdte el az arborétum területének kialakítását. Fia, Saághy István kertépítő volt, és az ő nevéhez fűződik az arborétum valódi arcának kialakítása, melynek köszönhetően a kámoni arborétum ma az ország egyik leggazdagabb fásszárú gyűjtemvényényével is büszkélkedhet.