Kaláka, Sebő, Veronaki: kedvenc zenéink gyerekeknek

Én leginkább Halász Judit-lemezeken nevelődtem, olyannyira, hogy egyszer tévedésből még egy felnőtteknek szánt kazettáját is megkaptam, és esténként borzongva hallgattam a nyomasztó zenét ócska kis magnónkból az ablakon behulló fénypászmák társaságában.
Akárhogy is, kétségtelen, hogy a gyerekdalok fontos szerepet játszottak a fejlődésemben, így természetes, hogy a saját gyerekem is minden nap hallgat hangszeres zenét – lehetőleg olyat, amitől én se megyek a falnak. A dalok többsége ma már könnyen elérhető online is, így bárhol és bármikor meghallgathatók, emellett sok esetben animációkkal kiegészítve töltötték fel őket, ami még vonzóbbá teszi őket a gyerekek számára (bizonyos életkor alatt azonban lehetőleg ne mutogassunk nekik mozgóképet, mert nem tesz jót az idegrendszerüknek).
Ezek a songok nemcsak szórakoztatnak, hanem segítenek a nyelvi készségek fejlesztésében, az érzelmi világ gazdagításában, sőt, később a mindennapi élethelyzetek kezelésében is. Sokszor játékos formában tanítanak nekünk hasznos ismereteket például a számolásról, az évszakokról, az öltözködésről, a fogmosásról, vagy éppen a közlekedési szabályokról.
Nézzünk néhány szubjektív kedvencet – igyekeztem viszonylag igényeseket és gügyögésmenteseket keresgélni.

Alma Együttes – Ma van a szülinapom
Az Alma az egyik legismertebb és legnépszerűbb gyerekzenekar Magyarországon. Én már csak felnőtt fejjel ismertem meg vicces és vidám zenei világukat, a "Ma van a szülinapom" pedig – Halász Judit Boldog születésnapot-ja mellett – minden szülinapi zsúr elmaradhatatlan kelléke lett.
Halász Judit – Micimackó
Halász Judit nemcsak nagyszerű színész, de neve összefonódott a magyar gyerekzenével is. Évtizedek óta énekel a kicsiknek, személye és dalai pedig még ma is hallatlanul népszerűek. A rengeteg klasszikus közül én most a Milne hőséről szóló Bródy-szerzeményt választottam, amely generációk óta az egyik legnagyobb kedvenc – többek között a fiamé is.
Kaláka – A pelikán
Kalákából nagyon nehéz választani, most épp a Tengerecki Pált, Tamkó Sirató Károly versmegzenésítését szemeltem ki. A költemény egy képzeletbeli utazót mutat be, aki különleges kalandokat él át, bár mindenki hazahívja. Gyere haza, Pál – emigráns téma a javából.