A jövőben 3-ból 2 gyerek olyan munkahelyen fog dolgozni, ami ma még nem is létezik – hogyan alapozhatjuk meg gyermekeink jövőjét?

Borítókép: A jövőben 3-ból 2 gyerek olyan munkahelyen fog dolgozni, ami ma még nem is létezik  – hogyan alapozhatjuk meg gyermekeink jövőjét? Forrás: LightFieldStudios / Envato
2024-ben teljesen más értékrendszer szerint élünk, mint több tíz évvel ezelőtt. A munka világában, és a mindennapok során más dolgokat tartunk fontosnak, ekképpen a szükségleteink és a kötelezettségeink is igencsak megváltoztak. A világ folyamatos fejlődése számos ponton megváltoztatta a hétköznapokat, például a munka tekintetében, ahol ma már teljesen más szakmák és feladatok dominálnak, mint régebben. De vajon minek köszönhető ez a hatalmas fordulat, és hogyan kell fel- készüljünk a jövő nagy kérdéseire a továbbiakban? A szakmák és kompetenciák változásának korszakáról Borsos Dorottyával, az Edisonplatform operatív vezetőjével és Veres Ritával, az Edisonplatform társalapítójával beszélgettünk.

Március 5-ig még megvásárolható a 2024-es téli Éva magazin!

Ha legközelebb szeretnéd, hogy rögtön postaládádba érkezzen kedvenc magazinod, akkor fizess elő rá ITT! Digitálisan is megszerezheted a legfrissebb, de akár régebbi számainkat is, ezt ITT teheted meg!

Egész évben olvasnivaló! ÉVA magazin 4 lapszámos nyomtatott előfizetés most ALL ACCESS ajándék digitális archívum hozzáféréssel a korábbi Éva lapszámokhoz.

Amilyen gyorsasággal fejlődik a technológia és a világ, olyan gyorsan kell felvennünk a fonalat a munkában is. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ahhoz, hogy lépést tudjunk tartani a munkahelyeken tőlünk elvárt tudással és tempóval, folyamatosan változnunk kell, és ezt a hatalmas szemléletmódváltást meg kell alapozzuk a gyermekeinknél is, már egészen kisgyermekkortól kezdve. 2024-re rengeteg szakma átalakult, és míg egyes szakmunkák rendkívül felértékelődtek, addig nagyon sok új pozíció és munkakör alakult ki. „A munkakörök manapság nagyon erőteljesen átalakulnak, és mindenhova beszivárog a technológia, mely a legnagyobb, bár nem az egyetlen mozgatórugója a körülöttünk lévő változásoknak. Vegyük például a mesterséges intelligenciát, melyet nagyon sokan használunk különböző dolgok elkészítésére, segítségkérésre, ötletelésre. Míg régen a ChatGPT egy ijesztő mumus volt, melytől mindenki tartott, hogy elveszi az állását, addig mára a változás egy jellegzetes momentumaként napi szinten használjuk egy-egy munkakör kapcsán” – mondja Veres Rita, az Edisonplatform társalapítója. Rita úgy gondolja, a munka világának változásaiért a felnövekvő generáció eltérő igényei is okolhatók. A mai gyerekek más körülmények között szocializálódtak és egészen új dolgokat tartanak már fontosnak.

Fókuszban a technológiai és segítő szakmák

Az Edisonplatform társalapítója szerint a munka fogalma hatalmas változáson ment keresztül. Napjainkra nem tömegmegoldásokban gondolkozunk már, hanem saját képességeink és tehetségünk kerül előtérbe. 2024-re a technológiai szakmák igencsak felértékelődtek (pl. az adatokkal és információkkal, valamint az informatikai biztonsággal kapcsolatos feladatok), de korábbi jelentésekből kiderült, hogy a klímaváltozással és a fenntarthatósággal kapcsolatos munkakörök is fontosak lettek. „A kor előrehaladásával a humán szakmák is egyre keresettebbek. Itt olyan pozíciókra kell gondolni, ahol emberekkel foglalkozunk, ahol segíteni és támogatni kell őket. Ezekhez kapcsolhatóan a testi-lelki egészség fenntartásának témaköre is nagyon meghatározó lett napjainkban” – mondja Rita.

Várható volt, hogy ahogy egyre inkább teret nyer a digitalizáció, a fizikális szakmák piacán rendkívül nagy hiányok lesznek majd, hiszen egyre kevesebb kétkezi munkás és szakember szaladgál a világban, az utánpótlás kérdése pedig nem tisztázott. Éppen ezért, mivel az egyedi fizikai, kézzelfogható szakmunka egyre ritkább, annál nagyobb értéket képvisel. „Elképesztő hiányok vannak ezen a téren, hiszen rendkívül nehéz jó szakembert találni, akár egy egyszerű villanyszerelésről, akár egy ácsmunkáról van szó, de hasonló helyzet alakult ki világszerte az egészségügy területén is. Bár az egész világ transzformációban van, ahol a vállalatok fő feladata a digitalizáció és annak kérdésköre, mégis: az, hogy mennyire tudunk fejlődni és felzárkózni egy szakmában, legtöbbször az emberi tudás és kompetenciák függvénye. Akár cégvezetők vagy szakemberek vagyunk, akár hétköznapi szinten gondolkodunk, mind a gyerekeknél, mind felnőttként kulcsfeladatunk az alapvető kompetenciák elsajátítása, megerősítése és fejlesztése” – hívja fel a figyelmet Rita, mennyire fontos az alapokra építkezni. Hozzáteszi azonban, hogy attól, hogy a fizikai szakmák kezdenek kikopni, vélhetően eltűnni sosem fognak a palettáról, egyszerűen csak amelyik szakmánál lehetséges, beépül egy nagyobb egészbe.

Forrás: AnnaStills / Envato
A digitalizációval csökken a fizikai szakmák népszerűsége, ezeken a területeken a jövőben még nagyobb szakemberhiányra lehet számítani.

A szükséges kompetenciákkal megalapozhatjuk a gyerekek jövőjét

Azt, hogy a jövőben milyen új szakmák alakulnak ki, és mik azok, melyek teljesen háttérbe szorulnak, senki sem tudja igazán, de az biztos, hogy az alapvető tudás és kompetenciák elsajátítása kulcsfontosságú – már gyermekkorban is. „Félelmetes tény, hogy a jövőben háromból két gyerek az általános iskolások közül olyan munkahelyen fog dolgozni, amely ma még nem is létezik. Ez 65%-ot jelent, és 10–15 éves távlatban hatalmas arány. Bár vannak előre megjósolható trendek, pontosan nem tudjuk, milyen új pozíciók nyílnak meg a jövőben, így látható, hogy a témában még sok a nyitott kérdés. Elsődleges feladatunk az, hogy kompetenciaalapú tudást hozzunk létre, hogy akár a gyerekek, akár mi, felnőttként tudjunk haladni a változásokkal” – mondja Borsos Dorottya. Az Edisonplatform célja, hogy támogassa a szülőket abban, hogyan készítsék fel a felnövekvő generációt a jövő kérdéseire és kihívásaira. „Az Edisonplatformmal iránytűt adunk a 21. század kihívásaihoz, tájékoztatjuk a szülőket, hogy milyen kompetenciák, képességek és tudás szükséges a jövőben, melyre a gyerekek bárhol, bármilyen körülmények között tudnak támaszkodni” – ismerteti a Bridge Budapest szakembere.

Ezek a dolgok azonban nemcsak a gyerekek kapcsán kiemelten fontosak, hanem nekünk, felnőtteknek is, hiszen ugyanúgy meg kell értsük mi is a jelen kor kihívásaival járó feladatokat (és az ezekhez párosítható alapvető kompetenciákat), mivel ezek a jelenünket már formálják, a jövőt pedig teljes mértékben befolyásolják majd.

Forrás: Pressmaster / Envato
A jövő szakmáira még nem tudjuk tanítani a gyermekeket, de a kompetenciák fejlesztésével felkészíthetjük őket a jövő kihívásaira.

A gyerekek felkészítése a 21. század kihívásaira és a munka világára

Dorottya azt is ismertette, mennyi ingyenes és hasznos szülőknek szóló programjuk és kurzusuk van, melyek által a fontos tudást szeretnék továbbítani a társadalom szereplőinek. „Ha a szülőknek megemlítjük a kompetencia szót, gyakran megijednek tőle, holott itt tulajdonképpen alapvető értékekről és készségekről van szó, melyek megerősítése képessé teszi a gyerekeket a jövőben arra, hogy ellenálljanak a kor nehézségeinek és megbirkózzanak a jövő kihívásaival. Ha belegondolunk, az együttműködés, a kreativitás, a problémamegoldás, a kulturális és szociális nyitottság, a kíváncsiság vagy akár a kritikai gondolkozás mindenki életében jelen van. Ezeket kell tudatosítani a kicsikben és beépíteni a mindennapjaikba” – teszi hozzá.

A Bridge Budapest és az Edisonplatform igyekszik inputot és tippeket adni a szülőknek, hogyan érdemes a gyerekek alapvető képességeit fejleszteni, hogyan tudják az új generáció kitartását és elhivatottságát erősíteni, s miként kell elismerni vagy dicsérni a gyerekeket, ha valamit jól csináltak. A 21 lecke 21. századi szülőknek ingyenes, hetente megjelenő, 2-3 oldalas kurzus keretén belül például megismerkedhetnek a szülők az alapvető kompetenciákkal, melyek a gyerekeknek a jövő és a munkavállalás szempontjából is fontosak lesznek a későbbiekben. Készülnek szülői és gyermekkönyvajánlók, és számos hasznos tippet is találhatunk az anyagokban, melyeket egy 15 fős – pedagógusokból, jövőkutatókból, pszichológusokból és egyéb szakértőkből álló – szakmai gárda validál és állít össze.

A folytatás és a teljes cikk az ÉVA Magazin téli lapszámában olvasható! Még kapható!

Az alábbi galériában pedig olyan jelenkori állásokat gyűjtöttünk össze, amelyek a jövőben eltűnhetnek az MI miatt: