Te tudod, hány évig kell nőnie a fenyőnek, mire karácsonyfa lesz belőle?

Borítókép: Te tudod, hány évig kell nőnie a fenyőnek, mire karácsonyfa lesz belőle? Forrás: crystalsing / Envato
A manapság egyre népszerűbb műfenyők gyártása alig néhány percet vesz igénybe, ezzel szemben a fenyőfa farmokon hosszú ideig gondozzák az élő fákat, mire kivághatják őket, hogy karácsonyfaként beteljesítsék sorsukat. Érdekes belegondolni, hogy mennyire más életszakaszban járhattunk mi magunk, amikor elültették az idén otthonunkat díszítő tűlevelűt…

Abba a táborba tartozom, akik karácsonykor ragaszkodnak a vágott fenyőhöz, akiknek akkor igazi az ünnep, ha fenyőillat lengi be a lakást. És vállalom, hogy ez egyben azt is jelenti, hogy még tavasszal is találok itt-ott a kanapé réseibe befúródott tűleveleket. Bár ma már kapni az igazihoz szinte a megszólalásig hasonlító műfenyőket, azoknak számomra mindig lesz egyfajta hamis csengése, ami elvesz az ünnep fényéből. Nem tartom őszintének azt a narratívát sem, miszerint a műfenyő az ökotudatos opció, hiszen mennyi kivágott fát lehet vele megspórolni, mert a műanyag gyártása sem éppen környezetkímélő. Ráadásul legalább 10-15 évig kéne használni ahhoz, hogy valóban környezetbarát legyen, de a többségüket jóval előbb le kell selejtezni.

A földlabdás fenyőfák sem jönnek nálam szóba, egyrészt méretük miatt (nálunk szigorúan a plafonig kell érnie a karácsonyfának, ami a házunkban 3,5-4 méteres magasságot jelent). Másrészt az ünnepek után ezek nagy része is elpusztul, mert nem bírják a hőmérséklet és a páratartalom túl durva ingadozását. Maradok a hagyományos, vágott fenyőnél, amit most már sok éve a Nagybani piacra megyünk megvásárolni, így közvetlenül a termelőtől tudunk választani, mégsem kell elutaznunk az ország másik végébe érte. Válogatás közben pedig sok érdekességet szoktunk hallani a fenyőfatermesztőktől, legutóbb például rácsodálkoztam, milyen hosszú életet tudhatnak maguk mögött a tűlevelűek, mielőtt karácsonyfa lesz belőlük.

Forrás: Jpavaliuk / Envato
A kifejlett fenyők akár 60-90 méter magasak is lehetnek, de életük első éveiben meglehetősen lassan nőnek.

Hány évig nőnek a karácsonyfák?

A fenyők nem tartoznak éppen a gyorsan növő fák közé, és bár fajtánként némileg eltér a növekedési ütem, azért a három legnépszerűbb fenyőfajta (luc, ezüst és nordmann) sok ponton hasonlít. A magvetéstől számítva az első év végére például az ezüstfenyő és a nordmann fenyő 3-4 cm magasságot ér el, a lucfenyő ennél valamivel többet nő, 7-8 centis lesz. Fejlődésük első fázisa 3-4 évig tart, az első két évben magágyban nevelik, utána ültetik ki a csemetéket sorokban. Ebben az időszakban kezdődik az elágazódás, száruk vaskosabb lesz, inkább szélességben nőnek, mint magasságban.

Egy ötéves nordmann vagy ezüstfenyő átlagosan 30-40 centi magas, de még a gyorsabban növő luc is csak 60 centiméteres. 5-7 éves koruk között van egy átmeneti időszak, amikor már látványosabb a fejlődés, de még mindig nem túl gyors. Jellemzően a 8. év körül indul be a gyors magassági növekedés, amikor évenként 50-80 centit is nyúlhat felfelé a fa. A legkelendőbb, 1,8-2,2 méter magas vágott fenyők általában 9-10 évesek. Tehát ha jól számolom, a nappalinkba kerülő 3,5-4 méteres nordmann fenyő kiskamasz korba lép, mikor kivágják.

De persze a fenyőfa termesztése nemcsak abból áll, hogy elülteti az ember, majd egy évtized múlva kivágja. Az egyre nagyobb szárazság miatt az első években fontos a locsolás, a kártevők ellen is védeni kell a csemetéket, és bizony metszéssel igazítani, hogy minél szabályosabb, dúsabb legyen az ágrendszere. Aki tehát esetleg azt fontolgatja, hogy a kertje végébe ültet egy fát, hogy majd pár év múlva kivághassa karácsonyfának, készüljön rá, hogy sok munkája lesz vele.

Az alábbi galériában még több érdekes, kevésbé ismert tényt olvashatsz a karácsonyfákkal kapcsolatban: