November 17-e a főváros napja: 8 érdekesség, amit nem biztos, hogy tudtál Budapestről

Borítókép: November 17-e a főváros napja: 8 érdekesség, amit nem biztos, hogy tudtál Budapestről Forrás: Pexels/Masood Aslami
November 17-én ünnepeljük a főváros napját, ugyanis 1873. november 17-én tartotta alakuló ülését az egyesített Budapest Székesfőváros közgyűlése, és ekkor fonódott össze egy várossá Buda, Óbuda és Pest. Mutatjuk, mitől is olyan kiemelkedő csodás fővárosunk, Európa szívének ékköve, Budapest.

Óbuda, Buda és Pest, a sokszínű városok

Csodálatos fővárosunk már az őskorban is komoly szerephez jutott, hiszen a budai mészkőbarlangokat már az ősemberek is lakóhelyként használták, a Duna szakasza pedig átkelőhelyként is funkcionált, sőt, a bronzkor idején is lakott településnek számított. Az Ókorban polgárvárosok létesültek a mai Budapest helyén, például Óbuda területén Aquincum. Ezeken a helyeken a polgárok házakat, fürdőket és amphiteátrumokat építettek.

Mindenki ismeri honfoglaló őseink történeteit, akik a Kárpát-medencét a 9. században vették birtokukba. A kereszténység felvétele után Buda számos király lakhelyéül szolgált, és területén egyházi birtokok, földesúri települések és különböző népek falvai létesültek. Az akkori lakosság bortermelésből és szőlőművelésből élt. Pest a 10. században szláv-bolgár és muzulmán lakosoknak adott otthont, a 12. századtól pedig fényűző német kereskedővárossá vált. A korábbi településeknek az 1214-es tatárjárás vetett véget, amikor is a lakosság jó része meghalt vagy elmenekült.

Forrás: Unsplash/Keszthelyi Timi

Egyesül Pest, Buda és Óbuda

A 14. században Buda jelentősége felértékelődött: templomok, lakóházak és egyéb létesítmények épültek. Sok iparos, kereskedő, kézműves és gazdag városi polgár alkotta a lakosságot, ám Pest nehezebben állt talpra a tatárjárást követően. Buda és Pest a középkorban Mátyás uralkodása alatt élte fénykorát, ám később, a török hódoltság sajnos fővárosunk korábbi életére is nagyban rányomta a bélyegét. A csaknem másfél százados török uralmat követően a városi élet a 18. századot követően kezdett el ismét helyre állni és kibontakozni. Ekkor Pest és Buda lakossága kb. 20-24 ezer fő között mozgott, száz évre rá pedig Budán 50 ezer, Pesten pedig 100 ezer felett volt az itt élő emberek száma. Ennek eredményeképpen Pest a 19. századra Magyarország földrajzi és kereskedelmi központjává vált. 1829-ben Széchenyi István nyilvánosan javaslatot tett, hogy Budának és Pestnek névlegesen egyesülnie kell Budapest néven. Ez meg is történt, hiszen 1873-ban a Duna bal partján lévő Pest, és a jobb partján fekvő Buda és Óbuda egyesült.

Gyönyörű városunk rengeteg történelmi emlékkel, meseszép látványossággal és érdekes nevezetességgel rendelkezik, melyeket a valaha itt élt népek és lakosok hagyományoztak ránk.

Ismerj meg galériánkból néhány különleges tényt a magyar fővárosról!