A nő, aki Einstein mögött állt: tényleg segített férjének elismert tudóssá válni?
Einstein a világ egyik legismertebb tudósa, sokan azonban úgy vélik, első feleségének, Mileva Marićnak is köze lehetett ehhez. A relativitáselmélet atyjának magánélete igen csak zavaros volt. Második házassága például saját unokatestvérével köttetett…
De ne szaladjunk ennyire előre! Einstein és Mileva a Zürichi Műszaki Egyetem matematika-fizika szakán ismerkedtek meg, és mindkettőjük odavolt a másikért. Einsteint lenyűgözte a nő tudása (ő volt az egyetlen nő a szakon), Mileva pedig meglehetősen érdekes karakternek tartotta a férfit. Nemcsak szeretők lettek, de a tudományos kérdéseket is közösen vitatták meg. Mileva megtanult magyarul is, így le tudta fordítani Einsteinnek a magyar tudományos munkákat, köztük Eötvös Lorándét.
A tudományos világban igazán nehéz nőként érvényesülni, ugyanis előfordul, hogy elnyomják őket vagy tudomást sem vesznek róluk és nem kapják meg a nekik járó elismerést. Ezért egyre több embert foglalkoztat a kérdés: Mileva valóban számottevően hozzájárult Einstein sikeréhez? A gondolat pedig még jobban ott motoszkált a fejekben, miután ismertté vált, hogy a férfi borzasztó férj volt, és meglehetősen kegyetlenül bánt egykori szerelmével. A kilencvenes évekig (mikor is a pár számos egymással váltott levele került elő) igen kevesen tudtak egyáltalán Mileva létezéséről.
Kapcsolatuk elején a szülők ellenezték a pár házasságát. Mivel anyagilag sem álltak stabil lábakon, így ők maguk sem erőltették a dolgot. Gyakran leveleztek, melyekben tudományos kérdésekről is diskuráltak, de persze egymás iránt érzett érzelmeiket is kifejezték. Aztán 1901-ben Mileva teherbe esett, amit egyáltalán nem terveztek. A nő hazautazott szüleihez Szerbiába, hogy ott adjon életet gyermekének. Einsteinnek ekkor nem volt munkája, így nem tudta támogatni szerelmét. Ezért látták jobbnak, ha a nő hazamegy. Mivel Mileva korábban megbukott a tanári záróvizsgán jó jegyei ellenére, így hazamenetele előtt gyorsan újra megpróbálkozott, ám ekkor sem sikerült átmennie.
Derékba tört karrier
Mileva karrierjét a kicsi születése derékba törte. Korábban együtt dolgozott Einsteinnel egy tudományos munkán, de így nem tudta folytatni. 1902-ben világra jött a Lieserl névre keresztelt gyermek, ám sorsáról semmit sem tudunk. Úgy tartják, vagy nevelőszülőkhöz került, vagy elhunyt. Egy évvel később a pár összeházasodott, ugyanis Einstein állást kapott. 1904-ben megszületett Hans Albert nevű gyermekük, hat évre rá pedig Eduard.
Házasságuk azonban így is megromlott. Einstein rengeteget dolgozott, és frissen elvált unokatestvére, Elsa társaságában múlatta az időt. Mileva ezért egyre gyakrabban járt szüleihez, ahol meg is keresztelték a két gyermeket, ami meglehetősen bosszantotta férjét.
Lista, hogyan viselkedj Einsteinnel
Eleinte Einstein nem akart elválni feleségétől a gyermekek érdekében, mégis borzalmasan bánt vele. Összeállított egy listát arról, hogyan kell a nőnek viselkednie: szemet kellett hunynia afelett, hogy megcsalja Elsával, nem közeledhetett felé szinte semmilyen módon, nem korholhatta le semmiért, kérésre ki kellett mennie a szobából, de a háztartást makulátlanul rendbe kellett tartania, és Einstein ruháit is mosnia, vasalnia kellett, valamint ételt is mindennap a szobájába kellett vinnie.
Végül 1919-ben hivatalosan is elváltak, Mileva pedig a szüleihez költözött a gyerekekkel. Anyagi gondokkal küzdött, Einstein pedig megígérte neki, hogy ha elválnak, megkapja a Nobel-díjjal járó pénzt, amit be is tartott. A férfi még ebben az évben feleségül vette unokatestvérét, Elsa Löwenthalt.
Einstein árnyékában
1969-ben szerbül megjelent Mileva biográfiája Albert Einstein árnyékában: Mileva Einstein-Maric tragikus élete címmel. A kötetet német és francia nyelvre is lefordították. Elsősorban ezért is gondolták egyre többen azt, hogy Mileva nem kapta meg a neki járó elismerést. Ám a könyv nem bővelkedik hiteles forrásokkal, melyek alátámasztanák a legtöbb benne lévő állítást. Azt írják benne, hogy a nő matematikában és fizikában is felülmúlta Einsteint, aki neki köszönheti sikerét, ugyanis elhallgatott társszerzője volt jelentős tanulmányoknak.
1990 februárjában az American Association for the Advancement of Science (AAAS) éves konferenciáján jelentős szerepet kapott a téma, és alaposan körbe is járták. Vajon tényleg Mileva volt az ész Einstein mögött és sosem kapta meg a neki járó elismerést? Akik szerint így volt, azok a levelezésekkel érveltek, melyekben Einstein maga is többször a „mi” szót használja, a „mi munkánk”-ként emlegeti a szóban forgó tanulmányt. Azonban úgy tartják, hogy ezen levelezések még egyetemista korukból valók, ahol mindketten ugyanazt a témát választották diplomamunkájuknak.
A történet egyre jobban felkeltette a média és a közvélemény érdeklődését, és a tudományos világ is ezzel a kérdéssel foglalkozott. Mi van, ha elnyomták a világ egyik legnagyobb koponyáját csak azért, mert nő, akinek férje árnyékában kellett élnie?
Egy másik emellett szóló érv az, hogy Einstein első nagy tudományos munkáját a saját és felesége nevével adta le, utóbbit azonban végül áthúzta. Mikor megkérdezték, miért, azt mondta, „mert mi ketten egy kő vagyunk”.
Fiuk, Hans Albert is azt nyilatkozta, hogy szülei gyakran beszéltek tudományos kérdésekről. Az azonban tény, hogy Mileva maga sosem mondta, hogy jelentősebb szerepe lenne Einstein sikereiben, valamint a férfi válásuk után is több jelentős áttörést ért el. Azt azonban sosem fogjuk megtudni, valójában mekkora szerepe volt Milevának egykori férje sikereiben.
Mileva Marić 1948-ban, 72 évesen halt meg stroke-ban. Haláláig gondozta Eduard fiát, aki skizofréniával küzdött. Emlékére mellszobrokat és emlékplaketteket is állítottak.