„Ilyet még életemben nem tapasztaltam” - Egy koronavírus-fertőzésen átesett háziorvos tanácsai
Milyen tünetekkel küzdöttél?
Hidegrázással és magas lázzal kezdődött, ami két napig tartott. A majdnem 39 fokos láz az emberi szervezet védekező reakciója, így ezt lázcsillapítás nélkül elviseltem. Később jött a nátha, a köhögés, a csontfájdalmak, utóbbi miatt egyik éjszaka aludni sem bírtam. Fájtak az ízületeim, az izmaim, sőt, a bőröm meg a szemem is, és még a hajtöveim is a fejbőrömnél. A kétnapos láz után egy hétig 37-38 fok közötti hőemelkedésem volt. Közben hasmenésem is lett. Most, a 3. héten még mindig nem érzem azt, hogy teljesen egészséges lennék, újra és újra hőemelkedés és fejfájás gyötör.
Hogyan gyógyítottad magad?
Ez egy vírusfertőzés, amire a klasszikus orvostudománynak még nincs eszköze, gyógyszere. Fontos, hogy aki egy hete lázas, netán fullad vagy súlyosan beteg, az hívja fel a háziorvosát! Szerencsére nekem légzési nehézségeim nem voltak.
Így kezeltem magam:
- Rengeteg folyadékot ittam, napi 4 liter teát és valamennyi vizet.
- Hársfa-bodza teakeveréket használtam, de jó a kakukkfű is: ezeknek tüdőt támogató hatásuk van.
- 3x15 grapefruitmag-cseppet fogyasztottam, mert ez támogatja az immunrendszert, és gátolja a vírusok szaporodását.
- 2x1000 mg C-vitamint is szedtem.
- Sós vizes gargarizálást és orröblítést folytattam mindennap 2 alkalommal: 1 dl langyos vízbe 1 teáskanál sót tettem, azt felkevertem. Ez hasznos módszer nemcsak torokfájás és orrdugulás ellen, de megelőzésre is, mert a vírus az orr és a garat területén szaporodik.
- Bármilyen más torokfertőtlenítő is jó, ha nem kedveljük a sós víz ízét.
- Az első 2-3 napon csak gyümölcsöt ettem, abból is keveset: azzal támogattam a szervezetemet, hogy nem terheltem túl az emésztésemet.
Mit javasolsz még a védekezésre?
- Ha idős betegről van szó, vagy olyan személyről, aki krónikus betegségben szenved, akkor javaslom a lázcsillapítást, hideg vizes borogatást, hűtőfürdőt. Ellenkező esetben (fiatal és alapvetően egészséges személynél) jobbnak látom, ha nem csillapítjuk a lázat.
- Ha mindenképpen muszáj a gyógyszeres lázcsillapítás, lehetőleg paracetamol hatóanyagú készítményt válasszunk.
- Aki beteg, napi 1000 NE (nemzetközi egység) D-vitamint is szedhet.
- Ami a táplálkozást illeti: a cukros édességek kimondottan rosszat tesznek (csoki, keksz). Tejtermékeket se fogyasszunk, mert azoknak hurutképző hatásuk van.
- Nagyon fontos, hogy ne együk tele magunkat! Az energia nagy része ne az emésztésre, hanem arra menjen el, hogy a szervezetünk megküzd a vírussal. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, nyers zöldséget, csírákat.
Mit tegyünk meg feltétlenül?
- Ha valakinél megjelennek a gyanús tünetek, maradjon otthon önkéntes karanténban.
- Hívja fel a háziorvosát, de ne menjen el hozzá!
- Ha egyedül él, kérje meg a szomszédját, hogy segítsen a vásárlásban, és rakja az ajtaja elé a megvásárolt élelmiszert. (Ezt ebben a járványidőszakban az idősek esetében is csináljuk mindig így, megbetegedéstől függetlenül.)
- Ha családban élünk, a beteg viseljen maszkot a lakás közös helyiségeiben (mosdó, fürdőszoba, konyha).
- Szellőztessünk és fertőtlenítsünk sokat!
- A család többi tagja se kávézzon és cigizzen, viszont kezdje el a sós gargalizálást és a grapefruitmag-cseppek szedését.
- Tegyünk meg mindent azért, hogy a családtagok legalább ne egyszerre kapják meg a betegséget, és tudjanak egymásnak segíteni.
Van esély arra, hogy mindezt megússzuk?
Tudunk tenni azért, hogy ne kapjuk el, vagy ha már elkaptuk, a betegség minél könnyebb lefolyású legyen. Ennek a történetnek két fő szereplője van: a vírus és az immunrendszer. Utóbbi – melynek fő feladata, hogy eldöntse, mi az idegen az emberi szervezetben, tehát mi az elpusztítandó – legyen minél jobb állapotban! Erősítsük meg, támogassuk!
Mit tehetünk megelőzésként?
A civilizált életben nagyon sok tényező gyengítheti az immunrendszerünket. Ilyenek a szenvedélybetegségek, a mozgáshiányos életmód, a vitamin- és ásványianyag-hiány, az elektroszmog (túl sok mobil/számítógép/tv/egyéb elektronikus kütyü használata), a túlsúly, és ilyen a stressz, a szorongást kiváltó élmények is. Kevés nyers ételt fogyasztunk, annál több fehér lisztet és fehér cukrot. A természettel is nagyon kevés a kapcsolatunk.
Ezt tehetjük önmagunkért:
- Folytassunk egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozást.
- Együnk nyers gyümölcsöt, zöldséget, csírákat.
- A bélflóra támogatására (itt található az immunrendszer) szedjünk kúraszerűen probiotikumot.
- Igyunk meg 2–2,5 liter folyadékot naponta.
Ez lenne az ideális. Ám ha ez így nem megvalósítható, akkor is minden, ami ehhez közelít, már előrevisz!
Tudsz otthoni praktikákat javasolni immunerősítésre?
- Ilyen a hideg-meleg vizes váltózuhany, amit mindennap alkalmazhatunk.
- Javaslom a 2–6 hetes csalánteakúrát (napi ½-1 literrel), de ha az íze miatt csak 1-2 hétig bírjuk, már az is jó.
- Fokhagymát is ehetünk kúraszerűen (napi 3 gerezdet 1 hónapig), de ha csak pár napig bírjuk, úgy is jó lehet. (Ahogy mostanában viccesen írják, lehet, hogy a vírus nem reagál, de a 1,5 m távolság meglesz,)
- Propolisz, echinacea, grapefruitmagolaj, C-vitamin: ezeknek a fogyasztása mind hasznos lehet.
- Együnk minél több nyers ételt, és minél kevesebb feldolgozottat!
Mi volt számodra az újszerű ebben a betegségben?
Ilyet még életemben nem tapasztaltam: sosem tudtam, hogy másnap mire ébredek. Arra kell figyelni, ha már benyaltuk ezt a remek kórokozót, hogy „olyan kis sunyi”. Amikor már nem volt lázam, és azt hittem, hogy jól vagyok, akkor jött az éjszakai csontfájdalom. Amikor főztem magamnak egy zöldséglevest, akkor támadott a hasmesés. Vissza is álltam a nyers kosztra. Aztán megjelent a szemfájás. Naponta változtak a tüneteim, és a vírus itt kóborol még bennem, érzem. Olyanokat harap vissza, amire nem számítottam. Sokat imádkoztam, amikor nem voltam jól.
A megfertőződöttek 50-70%-a tünetmentes, vagy nagyon enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget. Úgy vélem, hogy az én esetem is enyhe-közepes, de még mindig nem érzem azt, hogy teljesen egészséges lennék. Fontos, hogy türelemmel várjuk ki a végét, és túl korán ne virgonckodjunk.