Így néznek ki ma a Csengetett, Mylord? ikonikus szereplői több mint 35 évvel a sorozat kezdete óta: sehol nincs ekkora rajongótábor, mint hazánkban!

Borítókép: Így néznek ki ma a Csengetett, Mylord? ikonikus szereplői több mint 35 évvel a sorozat kezdete óta: sehol nincs ekkora rajongótábor, mint hazánkban! Forrás: BBC
A Csengetett, Mylord című brit szituációs komédia 1988 decemberében indult a BBC-n, és bár az Egyesült Királyságban csak akkor tűzték képernyőre – egyébként meglehetősen kedvezőtlen idősávban – Magyarországon a mai napig töretlen a sikere. Minek köszönhető ez a siker és hogyan néznek ki ma, 36 évvel az indulás óta a sorozat ikonikus szereplői?

Bevallom, egészen néhány hónappal ezelőttig, amíg nem fogtam kezembe az A Csengetett, Mylord? – Univerzum – Interaktív enciklopédia című könyvet, nem láttam egyetlen Mylord-részt sem. Aztán valamiért mégis megbabonázott, habár sok mindent nem tudtam róla, csak azt, hogy egy régi sorozat, amit még olykor el is lehet csípni a TV-ben. Mivel imádom az angol humort, gondoltam, nincs is jobb alkalom arra, hogy elkezdjem most, hogy egy epizódról epizódra részletesen betekintést nyújtó könyv van a kezemben. Mondanom sem kell, egyből magával ragadott. A könyv minden apró poént, háttértörténetet elmagyaráz az éppen említett boroktól kezdve addig, hogy mégis mennyit ért akkor egy penny, vagy azt is megtudhatjuk belőle, milyen bámulatosan fordították le a sorozatban az angol szóvicceket. Sokszor jobban ütnek, mint eredeti nyelven! Minden rajongónak érdemes végignéznie a sorozatot ennek a könyvnek a segítségével!

Minek köszönheti Magyarországon a népszerűségét a Csengetett, Mylord?

A sorozat középpontjában az 1920-as évek Angliája áll, a rá jellemző osztálykülönbségekkel, a „feniek-lentiek” ellentétjével. És habár Magyarországon nem volt efféle arisztokrácia, valahogy a mai napig tudunk azonosulni ezzel az ellentéttel. A sorozat egyik fő humorforrása pedig az, hogy még a „lentiek” között is vannak még „lentebbiek”. Miközben folytonos téma az, hogy nem akarják, hogy lenézzék a munkásokat az arisztokraták, saját maguk is lenézik az egyszerű mosogatónőt, Mable-t, ugyanis a személyzetben is éppen úgy megvannak a rangok, mint a felsőbb osztályban. Eszerint a komornyik a legmagasabb rangú alkalmazott, aki a teljes ház működéséért felel. Utána jön a lakáj, aki nem árt, ha jóképű is, hiszen ő képviseli a házat. Őt követi a szakácsnő, majd az inas, a szobalány és végül a mosogatólány. A sorozatban Henry inassegéd, aki éppen csak rangban a mosogatólány felett áll.

Mi, magyarok tehát valószínűleg az osztálykülönbségek miatt kedveltük meg ennyire a sorozatot, és persze azért, mert ez nagyszerű humorral van eltompítva. Az Az finom lesz – Minden, ami Csengetett, Mylord? című könyvben Jeffrey Holland (James Twelvetrees) írta az előszót, és ő maga is megemlíti benne, hogy:

Ki gondolta volna 1988-ban, amikor az új Perry-Croft sitcom bevezető epizódját forgattuk, hogy egészen a magyarok szívéig vezet majd a sorozat útja? És lám, mégis így történt!

Ő maga is arra a megállapításra jutott, hogy a magyarok átérzik a társadalmi egyenlőtlenségek rendszerét, mivel hosszú éveken át éltünk a kommunizmus elnyomó uralma alatt.

És hogy mennyire nagy a siker?

2016-ban rajongók egy csoportja Londonba utazott, hogy megtekintsék Holland egyik előadását, aki másnap a Meldrum-ház előtt fotózkodott velük. Itt realizálódott benne igazán, mennyi magyar imádja a sorozatot. Egy magyar rádiónak adott interjú alkalmával fel is vetette, hogy a sorozat 30 éves évfordulóját Budapesten ünnepelhetnék. Ez pedig a lelkes magyar rajongóknak köszönhetően meg is történt: egy kis Facebook-csoportból indult minden, saját zsebből. Néhányan azt hitték, az egész egy átverés. Ezért Jeffrey Holland egy kis videót is küldött az esemény előtt, hogy biztosítsa az adakozni vágyókat, nem átverés, tényleg eljönnek Magyarországra. Az esemény aztán meg is valósult, mikor a színpadon a szinkronszínészek beszélgettek, az est moderátora látványosan megszomjazott, csengetett, és Jeffrey teljes öltözékben, kezében egy tálca itallal jelent meg. Akkora üdvrivalgás fogadta, hogy meg is könnyezte.

Forrás: László Enikő

Az említett könyvben tehát számos izgalmas kulisszatitokra derült fény, Mylord-átiratokat olvashatunk, valamint interjúkat a szinkronszínészekkel, és egy tervezett folytatás forgatókönyvvázlatát is megtekinthetjük!

És ha már folytatás, az említett vázlatot végül sajnos filmre nem vették, de könyv formájában a rajongók legnagyobb örömére kiadták, James és Ivy – Panzió a tengerparton címmel (írta: Robin Carr, Roy Gould). Sőt, Roy Gould egyik Facebook-posztjában arról mesél, hogy Magyarországon hatalmas siker a könyv, és azt is elhinti, hogy egy második rész is készülőben van! Ha rajongó vagy, és eddig még nem tetted meg, mindenképp olvasd el a James és Ivy-t, ugyanis ennyi év után végre megtudhatod belőle, mi történt a Meldrum-ház egykori alkalmazottaival, és a „fentiekkel” is. Nagyszerű élmény egy kis nosztalgiára, nevetésre és kikapcsolódásra!

Kíváncsi vagy, hogy néznek ki a Csengetett, Mylord? szereplői napjainkban? Kattints a galériára!