Az új TikTok-trend miatt több gyerek is égési sérülést szenvedett

Valószínűleg mindenki emlékszik még a fidget spinner pörgettyűkre, melyek 2016-2017 fordulóján robbantak be a köztudatba és az iskolákba. (A cikk témája miatt hangsúlyoznám, hogy a robbanást itt nem szó szerint értem.) A stresszlevezetőként hirdetett fidget játékok elképesztő népszerűségre tettek szert világszerte. Terápiás eszközként hirdették őket, különösen ADHD-s, autizmus spektrumzavarral élő vagy szorongó gyerekek és szüleik számára ajánlották, hiába hangoztatták a szakértők, hogy nem sokat érnek. Sőt, sok iskolából kitiltották őket, mert nemhogy segítették a gyerekeket a koncentrációban, inkább elvonták a figyelmüket a tanórákon.
Mindenesetre arra jók voltak, hogy a játék- és kütyügyártók figyelmét felhívják rá, milyen hatalmas potenciál és vásárlóerő rejlik a témában. Innentől kezdve sorra jelentek meg a különféle szenzoros játékok (például a Pop It, illetve más nyújtható, gyúrható, tapintásra vagy hangra reagáló tárgyak), amelyek azt a célt szolgálják elviekben, hogy segítsenek fókuszálni, levezetni a feszültséget, fejleszteni a finommotoros készségeket. Az egyik legújabb felkapott szenzoros játék a Nee Doh Nice Cube, amely olyan, mintha egy űrkorszaki stresszlabda lenne, csak éppen kocka alakú. Különlegessége, hogy ha lassan gyúrják, akkor puha az állaga, ha viszont gyorsan nyomkodják, esetleg ütögetik, akkor viszonylag szilárd. A leírása szerint lehet nyomkodni, gyűrni, ütni, széthúzni, elnyűhetetlen és mindig visszatér az eredeti kocka alakjához.

Több gyerek is kórházba került
A Nee Doh Nice Cube Magyarországon is kapható, de itthon kevésbé ismert, mint a tengerentúlon, ahol nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek körében is hihetetlenül népszerű. Az elmúlt hetekben azonban több, súlyos sérüléssel járó baleset okozójaként szerepelt a hírekben — ennyit a stresszcsökkentésről. A TikTokon elterjedt ugyanis egy trend, amelynek lényege, hogy először a fagyasztóba kell rakni néhány órára a zselés játékot (ezt valószínűleg az ihlette, hogy jégkocka formája van), utána pedig a mikróban felmelegíteni. Az erre buzdító videók szerint megváltozik a játék állaga, ami garantált szórakozás. Vagy inkább garantált beutaló a kórház sürgősségi osztályára, mert legalább két gyermek égési sérüléseket szerzett ennek a TikTok-trendnek köszönhetően.
Szüleik beszámolója szerint követték a videós utasításokat, a mikróból pedig óvatosan vették ki a szenzoros kockát, kívülről nem volt meg, ám mégis szinte azonnal felrobbant. Mivel nem volt forró az anyag, a melegítés hatására valószínűleg kémiai reakció indult be, amitől a Nee Doh Nice Cube elvesztette stabilitását, és kémiai égési sérüléseket okozott a gyermekek bőrén. Az egyik sérült egy hétéves kislány, aki az arcán égett meg. Azonnal kórházba szállították, ahol mesterséges kómába kellett helyezni, mert sérülései annyira súlyosak voltak. Azóta már kiengedték, de a baleset nyomait örökre magán kell viselnie.
Tényleg tudjuk, mi van a játékok belsejében?
A gyártó Schylling Inc. nevű vállalat közleményben reagált, sajnálatosnak tartják, hogy a közösségi oldalakon elterjedt ez a trend, amely a termékük nem megfelelő használatára buzdít. Ígéretet tettek rá, hogy a TikTokkal közreműködve felszámolják ezt a trendet és a videókat, valamint nagyobb hangsúlyt fektetnek rá, hogy a termékleírásban felhívják a vásárlók figyelmét arra, hogy tilos hűteni és melegíteni a kockákat. Kiemelték azt is, hogy rendeltetésszerű használat mellett termékeik teljesen biztonságosak a gyerekek számára. A gyártó honlapján olvasható leírás szerint a legtöbb szenzoros zselés játékuk külső anyaga hőre lágyuló gumi (TPR), a belső töltete pedig polivinil-alkohol (PVA), amelyet gyógyszerekben és étrend-kiegészítőkben bevonatként is használnak. A Nice Cube külső anyaga is TPR, a belső töltete viszont 100% maltóz, amely olyan, mint az olvasztott cukor.
Ehhez képest több olyan panasz is érkezett amerikai hatóságokhoz, amelyben leírták, hogy megfelelő használat mellett is szétfröccsent a Nice Cube, és kémiai égési sérüléseket okozott a gyerekek bőrén. Ez alapján sok szülő megkérdőjelezi, hogy valóban 100% maltóz — vagy ahogy a gyártó fogalmaz, olvasztott cukor — van a játékkockákban, hiszen az önmagában nem lenne képes ilyen súlyos sérüléseket okozni. Emellett az sem igazán felelősségteljes, hogy olvasztott cukorként jellemzik a játék töltetét, mert ez a kisgyerekeket arra ösztönözheti, hogy szétvágják a borítást, rosszabb esetben meg is kóstolják. Merthogy ilyen videókból is rengeget találunk TikTokon és YouTube-on, ami megint csak azt bizonyítja, mennyire fontos, hogy a szülők figyelemmel kísérjék — és szükség esetén kontrollálják —, milyen tartalmakat fogyasztanak a gyermekeik a közösségi oldalakon.