8 magyarországi állatkert, ahol állati jó programok várnak

Borítókép: 8 magyarországi állatkert, ahol állati jó programok várnak Forrás: Facebook / Nyíregyházi Állatpark
Állatkertbe járni felnőttként is szuper dolog, de a gyerekeknek egyenesen szenzációs program, amelynek során nemcsak élményeket, hanem ismereteket is magukba szívhatnak. A tavaszi, melegedő időjárás pedig tökéletes alkalmat kínál, hogy bejárjatok egy – vagy akár több – hazai állatkertet.

Újra és újra átfutnak a közösségi oldalakon különböző állatkert-ellenes posztok, amelyek kicsi ketrecekben tengődő oroszlánok, szomorú tekintetű tigrisek, agresszíven viselkedő majmok, koszos környezet láthatóak. Sajnos ilyen állatparkok (már ha annak lehet nevezni ezeket) tényleg léteznek, és ezeket valóban fel kell számolni, de ezekből kiindulva nem lehet általánosítani, hogy minden állatkertben bizonyosan szenvednek az állatok. „Szegény panda, biztos szívesebben élne a kínai hegyekben!” vagy „Szerencsétlen orrszarvú itt tengődik, pedig az afrikai szavannákon szabad lehetne.” Hasonló kommenteket, megjegyzéseket gyakran olvasni, csakhogy a teljes képhez hozzátartozik, hogy az életterük beszűkülése és az orvvadászat miatt a vadállatok jelentős részének jelenleg jobb helye van egy olyan állatkertben, ahol ugyan nincs több négyzetkilométeres területe, ám biztonságban van. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az állatkertek rengeteget fejlődtek az elmúlt évtizedekben, és a nagyobb parkokban komoly fajtamentő és egyéb szakmai munka folyik.

Forrás: Portoprens / Envato
Az állatvédelemben fontos szerepet töltenek be a modern állatkertek.

Állatkert vs. vadaspark

És igen, az állatkertekben a legtöbb állat elkerített kifutón, zárt helyen él. Ennek egyik oka a biztonság (mind az állatoké, mind a látogatóké), másodsorban így tudják biztosítani, hogy minden állat a számára megfelelő környezetben élhessen, és ne találkozhasson olyan fajokkal, akikkel a természetben sem tenné. Az állatkertekre az épített környezet jellemző, a vadasparkok ezzel szemben általában erdős, természetközeli területeken vannak, ahol az állatok nagyobb térben mozoghatnak. Ám vadasparkban – legalábbis itthon – nem is nagyon találkozhatunk oroszlánnal, pingvinnel, orángutánnal, tigrissel, hiszen jellemzően őzek, szarvasok, vaddisznók, rókák, farkasok vagy más, Kárpát-medencében honos állatok életébe leshetünk ezeken a helyeken.

A világ első állatkertje az ismert történelmi források szerint az ókori Egyiptomban jött létre, körülbelül i. e. 3500 körül. Régészeti leletek alapján már ebben az időben tartottak egzotikus állatokat, például majmokat, zsiráfokat és oroszlánokat a fáraók palotakertjeiben. A világ legelső szervezett állatkertjének pedig a Babiloni Állatkertet tartják, amelyet II. Nabú-kudurri-uszur (i. e. 605–562) uralkodása alatt hoztak létre. Ez a kert egzotikus állatok gyűjteménye volt, és valószínűleg a híres Babiloni Függőkerthez kapcsolódott. Az első valódi, tudományos elvek alapján létrehozott modern állatkertet viszont csak jóval később, 1752-ben alapították. Ez a Schönbrunni Állatkert Bécsben, amely a mai napig működik, így a világ legrégebbi folyamatosan működő állatkertje cím büszke birtokosa.

Magyarországon 1866-ban nyílt először állatkert, amelyet a 20. században számos másik követett. Mutatjuk, melyikbe miért érdemes ellátogatni: