Így fotózz utazás közben – 11 tipp egy fotósiskola oktatójától

Borítókép: Így fotózz utazás közben – 11 tipp egy fotósiskola oktatójától Forrás: europress
Az őszi Éva Utazóban profi tippeket olvashatsz arról, hogy hogyan érdemes a beállításokkal játszani, ha a természetben vagy a városi csavargások alkalmával készítesz fotókat. Itt további tanácsokat olvashatsz Körber Lászlótól, a Fotó Art Fotósiskola tanárától.

Természetben

1. Tartsd be a természetvédelmi előírásokat. Tájékozódj előzetesen a helyi szabályokról, korlátozásokról. Ne zavard meg a természet rendjét, ott-jártadnak ne legyen nyoma.

2. A növényeket nem szabad letépni és más háttér elé tenni. De te magad tehetsz mögéjük eltérő hátteret.

[cikk=39875]

3. Madarakat nem szabad a fészkükben fotózni. Megzavarhatjuk a viselkedésüket, veszélyként érzékelhetik a jelenlétünket és kárt tehetnek a tojásokban vagy a fiókákban.

4. Sokkal izgalmasabb lesz a kép, ha a főtémádat nem középre helyezed, hanem például az egyik harmadoló vonalra vagy az aranymetszési pontok valamelyikére. (Ha mégis középre komponálsz, például egy szép geometriai forma miatt, akkor viszont legyen tökéletesen szimmetrikus a kép.)

5. A modelled nézzen a nagyobb képtér felé, mozgás közben pedig a mozgás irányába.

6. Sokkal profibb és élőbb lesz a képed, ha a modelled szemmagasságából fotózol. Ez állatokra és növényekre éppúgy vonatkozik, mint kisgyerekekre.

7. Szépen vezeti a szemet, ha a vonalak, ívek (mint például az utak, az ágak) a kép sarkából indulnak és az átellenes sarokba tartanak.

8. Merd elfordítani a kamerát. Egy baráti ölelést például fotózhatsz „ferdén” is. Ha döntöd a képet, döntsd meg rendesen, ne csak pár fokot. A természet azonban – különösen a vízfelszín – „érzékeny” a vízszintes horizontra. Itt ne játssz a dőlésszöggel. Igaz, ha hibázol, a Photoshopban még mindig korrigálhatsz.

Városban

9. Ha városban fotózol, várd meg a „kék órát”: ez a napfelkelte előtti és a naplemente utáni időszak, amikor az ég már/még nem fekete, hanem kék, a város fényei pedig még/már be vannak kapcsolva. A sárgás fény és komplementer színe, a kék csodásan mutat majd együtt a képen. Természetesen ilyen fényviszonyok mellett csak állványról lehet éles a témád. Az expozíciós idő hosszabbításával nagyon szép, bemozduló járműfényeket „festhetsz” a képedre.

10. Sok múzeumban és kulturális intézményben tiltják az állvány használatát. Ha jobban megnézzük, ez az esetek 99 százalékában csak a háromlábú állványra vonatkozik. Márpedig léteznek egylábú állványok is, amelyeket minden további nélkül használhatsz. Sőt, ma már a mobiltelefonokhoz is lehet kapni kis golyókból álló háromlábú mini állványokat. Hajlítható lábaikat akár egy-egy korlátra is rákulcsolhatod. Ha nincs nálad állvány vagy mégsem használhatod, akkor légy kreatív: keress alkalmas padot, párkányt, ahová stabilan leteheted a gépedet.

11. Ha a szilveszteri buli legemlékezetesebb pillanatait szeretnéd megörökíteni, nincs könnyű dolgod: valószínűleg sötét van, és valószínűleg mindenki mozog. Tudod, mit? A legjobb, ha nem is arra törekszel, hogy tökéletesen éles képet készíts, hanem arra, hogy a fotód dinamikát, energiát sugározzon. Állítsd hosszúra (1-2 másodpercesre) a záridőt, és próbáld követni a modelled mozgását. Használj vakut. Az eredmény: az embered éles lesz, a háttér pedig izgalmasan bemoccan. (Haladóknak: alkalmazz elsőredőny-vakuzást, így az expozíció elején villan a vaku. Ehhez a flashmode-on belül válaszd a slow opciót.)

A tippek Körber Lászlótól, a tanárától származnak.

Deal Of The Day:vásárolj fényképezőgépet vagy kenyérsütő gépet 20% kedvezménnyel!Akupont innen töltheted le: