6 szellemjárta hely a világban, melynek jobb, ha sohasem mész a közelébe
A horrorfilmeket és thrillereket addig jó nézni, amíg az ember pontosan tudja, hogy mind a tartalma, mind a helyszín csak kitaláció, és a valóságban a filmhez hasonló veszély egyáltalán nem leselkedik ránk. Vannak azonban olyan helyek a világ különböző pontjain, melyekhez számos mendemonda és rémtörténet köthető, hiszen vagy gyakori haláleseteket vagy éppen szellemeket lehet az éppen szóban forgó várakhoz, kastélyokhoz, temetőkhöz, templomokhoz és különböző építményekhez kötni.
Miért szeretjük a horrorfilmeket?
Tudósok szerint a horror filmek által nyújtott stimulációra igenis van tudományos magyarázat. Az olyan rémisztő cselekedeteknek való kitettség, mint például a démonok által történő megszállottság, a zombik kísértése, a szellemjárta kastélyok hangulata mind mentálisan, mind fizikálisan serkentően hat az emberi szervezetre. Annak ellenére, hogy ezek a rémsztorik félelmet, szorongást vagy izgalmakat váltanak ki belőlünk, mégis, mi hajlamosak vagyunk a legpozitívabb érzelmeket érezni, miközben a film a legnegatívabb érzéseket próbálja ránk sulykolni.
Aki élvezi a horrort, egyfajta biztonsági kerettel rendelkezik
Kutatók szerint, azok, akik imádják a borzongást és a horrorfilmeket, egyfajta pszichológiai védőkerettel rendelkeznek, mely három tényezőből tevődik össze. Az első a biztonsági keret, mely során tökéletesen tisztában van a néző vele, hogy őt nem érheti a horrorban megtörténtekhez hasonló baj, hiszen biztonságban vagyunk, és a gonosz nem tud ránk lesújtani. A második védőkeret a leválás érzésével függ össze, azaz azzal, hogy bármennyire is beleéljük magunkat a filmbe, pillanatok alatt képesek vagyunk leválni a horrorosztikus hangulatról, és tudjuk, minden csak a rendezőknek, a színészeknek és a nagyszerű effektusoknak köszönhető. A harmadik keretet a kontroll érzése és az önbizalmunk adja. Szakértők szerint, aki imádja a félelmetes filmeket, sokszor magabiztosnak érzi magát a film alatt az észlelt veszély leküzdésével és irányításával kapcsolatban.
Amikor egy horrorfilmnek vége, pszichésen is érezzük, hogy a fenyegetés és a veszély elmúlt, ezáltal eufórikus hangulatba kerülünk, ezért is vonzóak annyira ezek az alkotások. Kutatók szerint tulajdonképpen ez egy teljesen kockázatmentes módja annak, hogy átéljük a borzongást, a fenyegetettséget és az arra adott válaszokat. Ha ugyanis „sértetlenül” megússzuk a vérengzést vagy a szellemjárást a képernyő másik oldalán ülve, sikerélményt zsebelhetünk be magunknak, mely azt eredményezheti, hogy legközelebb jobban bízunk abban, ahogy a más, szorongást kiváltó helyzeteket fogjuk kezelni és lereagálni.