1 órára Budapesttől terül el a természet és az ember legszebb harmóniája: Farkaskútvölgy a nyugalom és a szabadság Csodaországa

Borítókép: 1 órára Budapesttől terül el a természet és az ember legszebb harmóniája: Farkaskútvölgy a nyugalom és a szabadság Csodaországa Forrás: Farkaskútvölgy
Szabadság, csend, nyugalom és természet. Ezek a szavak jutnak eszünkbe arról, ha belépünk Farkaskútvölgybe, amit én már csak Csodahelyként emlegetek.

Ember és természet tökéletes harmóniája

Budapesttől egy órára, Hollókő és Felsőtold mellett fekszik Farkaskútvölgy, ami olyan, mintha egy mesevilágba csöppentünk volna. Gondolhatnánk, hogy kevesen ismerik, de mint megtudtam, Dél-Amerikából is jöttek már ide csoportok elvonulni. Az autóból kiszállva csak a madárcsicsergés hallatszik, semmi más. Ez a fővárosból érkezve különösen megnyugtató, szinte érezni, ahogy a pulzusunk lelassul. Na, és a táj! A völgybe érkezve először a ménest pillantjuk meg, melynek tagjai a legnagyobb nyugalomban legelésznek hatalmas területükön. Aztán elénk tárul a völgy, jurtáival, faházaival és persze az azt körülölelő erdővel. Minden közel van egymáshoz, mégis távol, épp annyira, hogy tényleg úgy érezzük, a völgy csak a miénk. A szálláshelyeket adó faházak és jurták mellett közösségi terek, jógaterem, fürdőház, 100 éves rönkökből álló Kárpátház, és egy kis tó szomszédságában álló Csillagpajta rendezvényterem is található.

Forrás: Farkaskútvölgy

Miután megcsodáltuk a természetet, a csendet, a repkedve táncoló madarak sokaságát, a napsütésben heverésző komondort és golden retrievert, a völgyben mindenfelé megtalálható szarvasnyomokat – mert bizony, szarvasok, muflonok, rókák és vaddisznók is látogatják a völgyet –, a lombház felé vettük az irányt.

A Csíkszentmihályi Benjámin építész által létrehozott lombház egy óriási méhkasra emlékeztet. Egy több mint 100 éves tölgyfát ölel körbe, és tökéletesen megmutatja a természet és az ember közti harmóniát. Fedett teraszáról lépünk be az amerikai konyhás nappaliba, ahol dél-amerikai faanyagok kerültek beépítésre, és ahol hatalmas ablakok találhatók, hogy az erdőt csodálhassuk. A csiszolt, pácolt fa selymes hatás kelt, bárhová is nyúlunk a konyhában. A luxus és a természet itt is találkozik. A szobák szinteltolásokkal lettek kialakítva, a fürdőszoba plafonjánál egy faág fut keresztül. Alul található a hálószoba, az ágy felett ablakok, amik tökéletesek arra, hogy a hajnali órákban kitekintsünk, éppen arrafelé jár-e egy szarvascsorda. A lomház tetején még egy terasz található, amiről belátni az egész völgyet, és a szintén Csíkszentmihályi Benjámin által megalkotott Isten Tenyere kilátót, ami csupán 7 perc sétára van a lombháztól, és a legtöbb Kéktúrás útba ejti. A kilátót kizárólag helyben kitermelt faanyagokból építették, akárcsak a Lombház szerkezetét.

Forrás: Farkaskútvölgy

A designjurta Farkaskútvölgy harmadik olyan ékköve, melyet Csíkszentmihályi Benjámin tervezett. Kívülről hagyományos nomád jurtát idéz, de belül egy harmonikus, lakásszerű, minden részletében átgondolt és ízléses belső tér tárul elénk. Ha a jurtát felülről néznénk, akkor egy yin-yang jelet látnánk, amit a bútorok és a berendezések adnak ki. Ez az elrendezés a harmónia és az egységesség érzését is erősíti. A természetes anyagok használata, a kabinszerű melegséget sugárzó design és körben az ablakok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a látogatók egyszerre érezzék magukat otthonosan és a természethez közel.

Forrás: Farkaskútvölgy

Teklits Tekla és férje, Grillmayer Gábor közösen álmodták meg ezt a helyet, és rengeteg munkát fektettek abba, hogy Farkaskútvölgy ember és természet tökéletes harmóniáját hozzák létre. „Emlékszem, amikor Gábor először elhozott a völgybe. Azelőtt teljesen érintetlen volt: bokrok, bozótosok, fák és semmi emberi beavatkozás. Vele kezdtünk el egy tölgyfa árnyékában gondolkozni azon, hogy mit lehetne ebből kihozni. Megszületett az elképzelés arról, hogy egy közösségi helyet szeretnénk, először kisebb, majd nagyobb családoknak, és mára kinőtte magát, és kényelmesen 100-150 fő elfér nálunk. A közösségi helyeink pedig a zárt elvonulások számára is alkalmasak.” – meséli Tekla.

Ahogy Tekla elmondta, ő elsősorban a munkát látja Farkaskútvölgyben, de a dombok között csendben barangolva ki tud kapcsolódni, és ilyenkor rengeteget inspirálódik. „Amikor egy kicsit jobban elmélyedek, és nem a felszínen vagyok, hanem tényleg befogadom a madárcsicsergést, a föld hangját, akkor abból tudok meríteni energiát és kreativitást a következő lépésekre.” – mondja Tekla.

Forrás: Farkaskútvölgy

Ahogy említi, a szájhagyomány útján való terjedésben a legerősebbek. Mindenféle csoport megfordul náluk, az öko esküvőktől kezdve az egyhónapos meditációs elvonulásokon át dobosoktól a táncosokig mindenfajta rendezvényt szívesen látnak, de családi napokat, céges rendezvényeket és konferenciákat is szerveznek a völgybe. Egyik kedves projektje az volt, mikor Feldmár András 2023-ban ellátogatott hozzájuk és náluk tartotta meg a majdnem egy hetes önismereti táborát, mely idén is megrendezésre kerül a völgyben. „Nekünk az a fontos, hogy mindenkinek jó legyen: nekünk, a völgynek és annak is, aki jön hozzánk.” – folytatja Tekla.

„Immáron két éve meditál a völgy júniusban. 30 napon keresztül 70 fő vipassana meditációt gyakorol a Csillagpajta közösségi termünkben, ez az energia átjárja a völgyet is. A legjobb kezdés a nyári időszakra, amikor júliustól-októberig megannyi más csoport, boldog násznép, szerelmes párok, családok csodálhatják a völgy szépségeit.” – mondja Tekla.

Forrás: Farkaskútvölgy

Mikor arról kérdeztem, honnan ered Farkaskútvölgy neve, Tekla elmesélte, hogy a monda szerint egy farkas járta a völgyet, aki kereste a falkáját. Utoljára körülbelül két éve látták, ezért úgy vélik, végül tényleg megtalálta a társait. Tekla szerint a farkas nagyon jó szimbóluma a völgynek: ha megérkezünk ide a zajos világból, el tudunk csendesedni, egy másik minőségben térünk haza. Ez transzformációt indít el az emberben. Aki eljön, mindig visszavágyik ide, a csendbe. Hiszik, hogy nagy szüksége van arra mindenkinek, hogy elcsendesedjen és a szeretteivel kapcsolódjon.

Egy másik legenda szerint a kúthoz vitték a pásztorok itatni a nyájukat, mert állítólag ez a kút kifogyhatatlan vizet árasztott az ott élőknek. Ezt Tekláék is tapasztalják, ásott kútjuk van, ami az év bármelyik időszakában árasztja magából a vizet. Emellett Farkaskútvölgy napenergiát használ, és biológia szennyvíztisztító rendszert alkalmaz, hiszen nagyon fontos számukra a környezettudatosság és a természettel való harmónia.

Itt lelt gyógyulásra a magányos farkas is, és erejét visszanyerve elindult, hogy megtalálja elveszett falkáját. Hogy rátalált-e, azt talán csak a Hold tudja biztosan, de farkas azóta is látogatja a tájat.
részlet Tekla meséjéből
Forrás: Farkaskútvölgy
A férjemre nagyon büszke vagyok, tökéletes társam abban, hogy amit kitalálunk, azt közösen véghez is vigyük. Ahogy mondják, a férfi épít, a nő szépít. Büszke vagyok a csapatra, akik minden nap úgy végzik a munkát, hogy attól a völgy virágozhat: szívvel-lélekkel.
Teklits Tekla

Tekla vágya még egy pici kávézó, és ha ez elkészül, egy időre azt tervezik, hogy befejezik az építkezéseket, és hagyják, hogy a vendégek teljesen átadják magukat a helynek.

Farkaskútvölgy ménese és terápiás hatása

Az elcsendesedés, pihenés, kirándulás mellett azonban van még egy különlegessége a völgynek: a ménes. Ahogy Aldea Benedek meséli, idén a hetedik éve, hogy van egy ménesük, ami két különleges lófajtából tevődik össze: az egyik a hucul, a másik a kunfakó. Ezeknek a lovaknak a méretük kisebb annál, mint amit megszoktunk például a sportlovaktól. Jellemzőjük, hogy nagyon nyugodt idegrendszerrel rendelkeznek, mellette szabadtartásban tarthatók, Farkaskútvölgyben szinte ugyanúgy élnek, ahogy a vadonban tennék. A 30 hektáros területen jelenleg tíz-egynéhány ló található. Ez a két fajta annyira ősi génekkel rendelkezik, hogy nagy valószínűséggel az őseink is hasonló lovakkal éltek együtt. Nagyon emberbarátok, nyugodt idegrendszerűek, és nem túl nagyok, így könnyebb azoknak is hozzájuk kapcsolódni, akik esetleg ezt megelőzően még nem voltak lóközelben, ijesztőnek találták a lovak méretét.

Forrás: Farkaskútvölgy

A ménes Farkaskútvölgy vendégeinek lehetőséget ad arra, hogy a természethez és önmagukhoz tudjanak kapcsolódni a lovakon keresztül. Benedek másik célja az, hogy fenntartsanak egy olyan lovas szellemi központot, ami részben a lovakról, a lovaglásról, a lovak életének, viselkedésének megismeréséről, lóetológiáról szól, részben pedig a lovakon keresztüli önismeretről. Arról, hogy hogyan és miként tudunk közelebb kerülni a saját, belső aggódástól, stressztől, félelemtől, negatív hitrendszerektől mentes tudatállapotunkba, és megtalálni az eredeti önvalónkat.

„A lovak ebben úgy tudnak segíteni, hogy ők maguk a természet részeként ebben a teljesség állapotában vannak folyamatosan. Ez egy nagyon szép minta a számunkra, és ebből sokat tanulhatunk. Másrészről a lovak nagyon jó tükrök. A velük való közös munka, aminek alapja a szabadidomítás, ez az agressziótól, erőszaktól, félelemkeltéstől távol álló, a lovak saját nyelvén való kommunikációra alapuló kapcsolódás a lovakhoz. Azt tanuljuk, hogy a lovak hogyan és miként kommunikálnak egymás között a testbeszédükkel. Ha ezt elkezdjük megtanulni, akkor ez számunkra is egy olyan belső tartást, biztonságot, kibillenthetetlenséget, egy valódi jelenlétet tud létrehozni, ami nagyon hatékonyan tud segíteni abban, hogy hogyan tudunk például stresszmentesen, önazonosan működni az élet hétköznapi színterén.” – mondja Benedek.

Forrás: A szerző
A Benedekkel készült interjú hajnalán született meg Pitypang, a ménes azóta nem legújabb tagja, ugyanis a napokban is született egy kiscsikó.

– Akkor tehát mi is tükrözhetjük a lovak viselkedését, nem csak ők a miénket?

– Igen, ennek egy érdekes példája az, hogy valójában a lovakhoz való erőszakmentes, saját nyelvükön keresztül történő kapcsolódás azon az ismereten alapszik, hogy maguk a lovak matriarchális társadalomban élnek, és a ménesnek egy kanca a vezetője. Ez a ló egy olyan vezető, aki a ménes részéről kapja meg a vezetést, tehát nem egyfajta erőszakon keresztül lép elő. Ő felel a ménes bölcsességéért, biztonságáért, a fiatal lovak neveléséért és az egész ménes rendjéért. Ő azért lesz vezető, mert alkalmas erre. Ha elkezdjük megtanulni, hogy a lovakkal való kapcsolódásban milyen vezérkancának lenni, az ehhez tartozó összes minőséget, testbeszédet elkezdjük elsajátítani, akkor mi magunk is olyan vezetőivé tudunk válni a saját életünknek és a környezetünknek, ami nem leuraláson vagy erőszakon keresztül történő vezetés, hanem egy organikus és egy bizalmi elven alapuló vezetés minőségét a közösség által odaadó alapon történő mód.

Forrás: A szerző
A csupán néhány órás Pitypangot meg is látogathattuk, a ménes fantasztikus terápiás hatása terápia nélkül is érezhető volt. Teljesen elvarázsolt.

Az önismeretben úgy is tud segíteni, hogy megtanuljuk azt, hogy hogyan tudjak úgy érvényesülni, hogy az a környezetem számára ne legyen zavaró, de mégis én is meg tudjam élni saját magam vágyait, személyiségét. Ugyanakkor például az üzleti környezetben ilyesformán nagyon alkalmasak erre ezek a foglalkozások. Több olyan tréningünk van, ami kifejezetten üzleti köröknek szól, vezetőknek, középvezetőknek különféle önismereti témákban. Vannak olyanok is, amik arról szólnak, hogy ha valaki egymaga szeretne bejárni egy belső utat, akkor egymaga egy napon keresztül lóval kapcsolódhat, dolgozhat, élhet át olyan élményeket, amivel közelebb kerül saját magához. Kérdésekre kap választ, vagy pedig meg tudja élni azt a minőséget, hogy milyen ő az összes rárakódástól mentes valódi minőségben. Van tehát egyszemélyes programunk is, kifejezetten pároknak szóló, csoportos, de lovas táborokat is tartunk, kifejezetten 35-40 év felettieknek. Például 3 napos felnőtt lovas workshopokat tartunk, ami kifejezetten olyan felnőtteknek szól, akik szeretnének a lovakkal megismerkedni, és egy jó alapot szeretnének kapni ehhez.

Forrás: Farkaskútvölgy

Így alakultak ki a Suttogó Erő programok, amik az önismereti témákban segítenek, és a Suttogó Lovas programok, amik azoknak szólnak, akik az önismereten túl a lovaglást is szeretnék elsajátítani. Természetesen a lovardánk lovasokat is fogad, rendszeresen túrázunk a környéken. 1 vagy akár többnapos lovastúráink is vannak, amik itt a Cserhát érintetlen területein történnek. Csodálatos élmény itt barangolni a lovakkal a környéken, ezekben a dimbes-dombos erdőkben.

Benedek szerint a visszajelzések arra utalnak, hogy akár egy alkalom is nagyon komoly áttörést képes okozni, hiszen egy nap alatt nagyon sok mindent lehet megtapasztalni, több feladatot csinálnak, többféle módon kapcsolódnak egy lóval. Valaki azt mondja, hogy számára a hétköznapok stresszét vagy azokat a benyomásokat, amik érik, azokat a lovakkal való kapcsolódás az elméjéből kimossa, és egy olyan letisztult állapotot hoz létre, amiből aztán hosszú időn keresztül tud táplálkozni.

Forrás: Farkaskútvölgy

Vannak kifejezetten családoknak szóló programjaik is, melyeken 6 éves kor feletti gyerekek vesznek részt. A félnapos programon, amit Benedek csak kütyümentes napnak emleget, az a cél, hogy a család egy közös élményben vehessen részt, ami ugyanúgy élmény a szülőknek és a gyerekeknek is. Közösen, egymásra figyelve egy valódi családi jelenlétben tudnak lovakkal foglalkozni. Itt egy kicsit játékosabban közelítenek a folyamatokhoz, lovagolnak, tisztítják, megismerik őket, elvégeznek különböző szabadidomító gyakorlatokat, lovasíjászkodnak, és örömtelien töltik el az időt. Ezek a lovak jó lehetőséget kínálnak erre, mert mivel ennyire nyugodt idegrendszerűek, nagyon jól tolerálják a gyerekek jelenlétét és biztonságban lehet velük együtt tölteni időt.

Forrás: A szerző

– Miben segíthetnek ezek a foglalkozások a gyerekeknek?

– Általában lenyugszanak, és mivel végre van egy közös klassz program, amit mindenki élvez, az a családban is egy magasabb szeretetszintet hoz. Másrészt a gyerekeknek óriási élmény lovakhoz kapcsolódni, velük eltölteni időt, az, hogy gondozhatják a lovakat, az, hogy megélhetik azt, hogy ők lovagolnak, irányítanak egy lovat, nekik mindenképpen nagy élmény, és erősíti az önbizalmukat. Megmutatja nekik, hogy milyen az, amikor jelenlétben tudok lenni, és nem csapongok a különböző állandó impulzusok között, amik akár a social médiából érik őket, akár a különböző forrásokból, ami a mai urbánus világunkat jellemzi. Megmutatja nekik, hogy milyen az, amikor kezdek belefeledkezni egy kicsit valamibe. Éppen ezért például olyan gyerekeknek, akik kicsit figyelemzavarosak, nehezen tudnak koncentrálni, nekik kifejezetten tudom ajánlani ezt a programot.

Az életem része az önismeret. A lovak engem választottak, én pedig hagytam magamat. Természetesen nagyon szeretem őket, és rengeteg örömöt okoznak. Nekem ez a munka a hivatásommá is vált.
Aldea Benedek