
13 érdekesség a szoptatásról, amit nem mindenki tud
01. Minden anyatejnek más és más az illata. Olyannyira, hogy a babák különbséget is tudnak tenni saját anyukájuk és egy más nő teje között.
02. Nincs összefüggés az anya melleinek mérete és a tej mennyisége között.
03. A szoptatós anyuka teste gyorsabban regenerálódik. A méhe például jóval gyorsabban húzódik vissza az eredeti, szülés előtti méretére.
Így szoptatja kisbabáját a fodrásznál a hazai sztár!
04. Egy szoptatással akár annyi kalóriát is elégethetsz, mintha 11 kilométert gyalogolnál.
05. Az anyatejnek gyógyító hatása is van az összetételének köszönhetően. Például, ha a szoptatás miatt fáj a mellbimbód, anyatejjel a legcélszerűbb bekenni, a benne található antibiotikum ugyanis gyorsan enyhíteni fogja a fájdalmat. Ha pedig a pici arca kipattogzik, akkor is anyatejjel a leginkább érdemes bekenni.
06. A nők betegen is szoptathatnak. Mikor te még csak épp, hogy felfigyelsz a tünetekre, a baba már akkor ki van téve a vírusnak, illetve a baktériumoknak. Így már tulajdonképpen felesleges akkor abbahagynod, mikor már konkrétan beteg vagy, hiszen addigra már ő is rég megfertőződhetett volna. Viszont az anyatej előző pontban említett gyógyító hatása miatt ő nagy valószínűséggel nem fog megbetegedni.

07. Szóval a szoptatott babáknál kicsi az esély, hogy megbetegedjenek. De nem csak ilyen pici korukban, hanem akkor is, amikor már nagyobbak. Ráadásul csökken a fülgyulladás, az asztma, a cukorbetegség, a gyermekkori elhízás és a gyomorproblémák kialakulásának esélye is.
10 dolog, amit minden nap csinálj a szülési szabadság alatt!
08. Mivel az anyatejen keresztül a babák is - igaz minimálisan, de - megízlelik azokat az ételeket, amelyeket te eszel, így később, amikor majd a hozzátáplálást elkezded könnyebb dolgod lesz, mint a tápszeres babáknál.
09. A szoptatott babáknál csökken a hirtelen csecsemőhalál bekövetkeztének lehetősége.

10. A szoptatással csökken a csontritkulás, a szívbetegségek, valamint a mell- és a petefészekrák kialakulásának esélye.
11. Az anyák több mint 75 százaléka jobbkezes, és emiatt általában a jobb mellük több tejet is termel.
12. A szülés utáni első órákban nagyon sokat segít a szoptatásban a bőr-bőr kontaktus. A babáknak segít az ösztönök felerősítésében, így könnyebben ráéreznek a helyes szopizásra, az anya melle pedig érzékeli a babája hőmérsékletét, így ha kell, a testén keresztül tudja melegíteni és hűteni is.
13. Több mint egy tejcsatornán jön ki a tej a nők melléből. De hogy hány tejcsatornája van egy nőnek, az egyénenként változó.