Ha valamire nem számítottunk, akkor ez az: ennyi vizet kellene innod edzés közben a szakértők szerint

Borítókép: Ha valamire nem számítottunk, akkor ez az: ennyi vizet kellene innod edzés közben a szakértők szerint
Minden, amit eddig tudtunk a folyadékfogyasztásról, hülyeség?

Igen, tudjuk, nagyon fontos, hogy elegendő, mit elegendő, sok-sok-sok vizet igyunk. Legalább két litert egy nap. Azt is mondogatják a szakértők, ne engedjük, hogy kialakuljon a szomjúság, hanem igyunk eleget ahhoz, hogy eleve ne száradjon ki a torkunk. Nemrégi kutatások azonban cáfolják a fenti állítást.

Eszerint az ételeken keresztül, amelyeket fogyasztunk, a vízszükségletünk 20 százalékát vesszük magunkhoz, és a pontos arány, mármint a táplálékunk valódi víztartalma mutatja, hogy mikor van szükségünk folyadékra.

Egy másik kutatás pedig, amelyet kerékpárversenyzők körében végeztek, egyenesen arra mutat rá, hogy az enyhe kiszáradás nem befolyásolja a teljesítményt. Sőt, a kutatás azon résztvevői, akik csak akkor ittak, amikor szomjasak voltak, jobb teljesítményt tudtak felmutatni, mint azok, akik állandóan ittak. Aminek végül is van értelme, hiszen pont sportolás közben nem túl hasznos, ha lötyög a víz a hasunkban.

Akkor tehát mennyi az annyi? Mennyi vizet kell fogyasztani sportoláskor? Nos, a választ már elárultuk: amikor szomjas vagy, akkor igyál, amikor nem, akkor ne. A túl sok vízfogyasztás edzés közben ugyanis hiponatrémiához vezethet – ha túl sokat iszol, túl sokat is izzadsz (és pisilsz), minek következtében sót veszít a szervezeted, és a nátriumhiány fejfájáshoz, hányáshoz, különböző rohamokhoz, sőt akár halálhoz is vezethet. Tehát ha úgy érzed, a nyelved egy smirglipapírhoz kezd hasonlítani, hajts fel egy pohár vizet. Igen, a víz a legjobb megoldás, az ízesített italok gyakran csak fokozzák a szomjúságot. Ha unod a víz ízét, pottyants bele egy-két szelet uborkát, citromot vagy néhány mentalevelet.