A vashiány legtipikusabb tünetei az arcon: ne csak a fáradtságra és a sápadtságra figyelj fel
A vashiány és a vérzékenység egy – társadalmunkat általános szinten érintő – probléma, melyet nem szabad félvállról venni. Lehetnek általános és nagyon tipikus tünetei, de előfordulhatnak olyan külső elváltozások is, melyek esetében az ember nem feltétlen a vasra és annak hiányára gondol első körben.
Milyen tünetei vannak a vashiánynak?
Általánosan elmondhatjuk, hogy a vashiány leginkább fáradtság és levertség formájában jelentkezik az embereknél. Felgyorsult világunkban azonban hajlamosak vagyunk elbagatellizálni a problémát, hiszen kinek az életét ne jellemezné a stresszes életmód, a túlfeszített tempó és a mindennapok kemény körforgása? A helyzet azonban nem ennyire egyszerű, hiszen a a fáradtság, az alacsony energiaszint, a koncentrálási problémák mind-mind lehetnek a vashiány kellemetlen tünetei.
A szervezetnek vasra mindig szüksége van, hogy elő tudja állítani a hemoglobint, melynek kiemelt szerepe van az oxigén szállításában. Ha szöveteinkhez, izmainkhoz és szívünkhöz nem jut elegendő oxigén, a szervezet egyre keményebb és keményebb munkába kezd, hogy szállítsa az oxigéndús vért testünk különböző pontjaira. Ez a folyamat azonban megerőltetéssel jár, és ezért érezzük azt, hogy leküzdhetetlen fáradtsággal van dolgunk.
A kevesebb hemoglobin miatt az oxigénszint lecsökken a szervezetben, mely mellkasi fájdalmat és légzési problémákat generálhat, mindemellett a vashiány erős fejfájást, szédülést, extrém esetekben szívritmuszavart és rendszertelen szívverést is okozhat.
Vaspótlás természetesen
Hogyha felfedeztük magunkon, hogy vashiányosak vagyunk, érdemes vastablettát szedni, amivel orvosolhatjuk a helyzetet, de hogyha tanácstalanok vagyunk a témában, mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, aki kellő instrukciókkal lát el a megfelelő készítmények és azok adagolása tekintetében.
Szerencsére sok olyan étel és élelmiszer van, mellyel természetes módon is bevihetjük szervezetünkbe a megfelelő vasmennyiséget. Mivel a szervezet nem képes természetesen előállítani a vasat, és ez az elem kiemelten fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez, a vérképzéshez, lényeges, hogy vasban gazdag táplálkozást folytassunk.
Vasban gazdagok a különböző vörös húsok például a marha, de a többi húsféle is nagyon jó vasforrás, csakúgy, mint a belsőségek, azaz a máj vagy a velő. Bővelkednek vasban a halak és a különböző tenger gyümölcsei, a tojás és a hüvelyesek pl. borsó, bab. Jó források lehetnek még a különböző magvak pl. szezámmag, lenmag, tökmag, a diófélék, illetve a szárított és aszalt gyümölcsök is. Egyes zöldségek is nagyon jók erre a célra, így érdemes minél több brokkolit, céklát, káposztát, spenótot fogyasztani.